• Βλάχος (Αν. Αττικής)
  • 19' Γκαρσία
  • 24' Γκαρσία
  • 90' Λιούμπισιτς

Με πολλά προβλήματα και τον Χατζισαφί ως στόπερ παρατάχθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ που μετά το 2-2 της Λαμίας επί του Παναθηναϊκού ήθελε μόνο νίκη για να πατήσει κορυφή και να περιμένει τα νεότερα από το ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό. Και η δουλειά έγινε πριν καν συμπληρωθεί ένα μισάωρο στο ματς με την Ένωση να επικρατεί με το «κολακευτικό» 3-0 της Κηφισιάς που από το 4' αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σπίνου και ειδικά στο α' μέρος κρεμιόταν από τα δοκάρια.

Η Ένωση ναι μεν δεν μπορούσε να υπολογίζει στους τραυματίες Σιμάνσκι, Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα και Ρότα, στον τιμωρημένο Βίντα, στους ανέτοιμους Μάνταλο και Φερνάντες, αλλά και στον Πόνσε που έχει εξασφαλίσει άδεια από την Ένωση λόγω προσωπικού προβλήματος, ωστόσο και πάλι τα κατάφερε. Έστω και με άμυνα ανάγκης και δη στο δίδυμο των στόπερ δεν κινδύνεψε και βγάζοντας συνδυασμό έντασης-δημιουργίας στο δημιουργικό της κομμάτι ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των νεοφώτιστων που στον α' γύρο της είχαν κάνει τη ζημιά με το 1-1 στην Καισαριανή.

Ναι μεν στα μετόπισθεν ήταν οι Σιντιμπέ, Πήλιος στα μπακ, αλλά στο κέντρο άμυνας της ΑΕΚ έπαιξαν οι Κάλενς, Χατζισαφί. Στο κέντρο βρέθηκαν εκ νέου οι Πινέδα-Γιόνσον, με τους Ελίασον-Γκατσίνοβιτς να είναι στα φτερά, ενώ ο Τσούμπερ ήταν πίσω από τον Λιβάι Γκαρσία.

Αποβολή για την Κηφισιά, χαμένο πέναλτι από την ΑΕΚ και γρήγορο 2-0 με τον Λιβάι

Πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ. Ήταν η σέντρα του Πήλιου από τα αριστερά με τον Λιβάι να παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα, ήταν συνεχώς στο προσκήνιο και στο 4' η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι και αποβολή. Ο Λιβάι έφυγε ολομόναχος, ο Σπίνος τον ανέτρεψε και ο Γκορτσίλας έδειξε ορθώς την «άσπρη βούλα» αποβάλλοντας τον στόπερ της Κηφισιάς.

Ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 7' με τον Αναγνωστόπουλο να πέφτει σωστά και να διώχνει κρατώντας το 0-0 στην αναμέτρηση, μιας και ο Σιντιμπέ ναι μεν πήρε το ριμπάουντ, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε, πέρασε άουτ.

Το 0-0 παρέμενε, όμως η ΑΕΚ ήταν συνεχώς στο προσκήνιο, πίεζε και έψαχνε το 1-0 που θα διευκόλυνε την αποστολή της, από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα. Και στο 19' ήρθε το 1-0 με υπέροχο συνδυασμό και σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Χατζισαφί πάσαρε στον Ελίασον, ο Σουηδός έκανε την επαφή κατεύθυνσης και εν συνεχεία τη «συστημένη σέντρα» στον αρχισκόρερ της ΑΕΚ που με υπέροχη κεφαλιά-ψαράκι έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ παίρνοντας το αίμα του πίσω. Η ΑΕΚ ανταμειβόταν για την πίεση και την ένταση που έβγαζε στο ματς με τον Λιβάι να έρχεται στο 24' να κάνει το 2-0 και να «καθαρίζει» επί της ουσίας το ματς.

Ο Πήλιος έκανε τη συρτή σέντρα, ο Γκατσίνοβιτς έπιασε το σουτ στην κίνηση με τον Αναγνωστόπουλο να του λέει «όχι», αλλά στην επαναφορά ο Λιβάι που ακολουθούσε την φάση έκανε με κεφαλιά το 2-0. Η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη και το 3-0 ήρθε στο 28' με αυτογκόλ του Τσάπαν που στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Το γκολ και οι πανηγυρισμοί ήταν άκυροι, καθώς έπειτα από τον έλεγχο του VAR ο Πήλιος στην έναρξη της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 37΄είδε τον Γκατσίνοβιτς - έπειτα από τρομερή μπαλιά-τρύπα του Τσούμπερ - να χάνει μεγάλη ευκαιρία συμπληρώνοντας 14 τελικές εκ των οποίων οι 8 στον στόχο σε διάστημα λιγότερο από ένα ημίχρονο! Το 2-0 έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου «κολακεύοντας» επί της ουσίας την Κηφισιά που δεχόταν την κατά κύματα πολιορκία της ΑΕΚ.

Έριξε... ταχύτητα η ΑΕΚ

Στο β' ημίχρονο και με δεδομένο το 2-0 του πρώτου 45λεπτου η ΑΕΚ κατέβασε... ταχύτητα απέναντι σε μία Κηφισιά που παρέμενε σε θέση πολιορκίας χωρίς, πάντως, να κινδυνεύει. Στο 57' η προσπάθεια του Γκατσίνοβιτς και στο 59' του Σιντιμπέ δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Αναγνωστόπουλο που στο 60' πρόλαβε τον Λιβάι που ξεχύθηκε στην πλάτη της άμυνας αποσοβώντας τα χειρότερα.

Το 2-0 παρέμενε με την ΑΕΚ να ελέγχει το τέμπο και να απειλεί στο 64'. Ο Πήλιος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Κηφισιάς, ο Γιόνσον είδε την κίνησή του, τον τροφοδότησε με ωραία μπαλιά και αυτός έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Στο 70' ο Αλμέιδα έριξε στο ματς τους Λιούμπιτσιτς, Άμραμπατ, Αραούχο και Πισάρο βγάζοντας τους Γιόνσον, Λιβάι, Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς με την ΑΕΚ, πλέον, να παίζει στην κορυφή με τον Μαροκινό και μετά την είσοδο του Γαλανόπουλου αντί του Ελίασον να περνά ο Σέρχιο σε θέση φορ. Και παρά τις αλλαγές η Ένωση συνέχισε σε αρκετά υψηλό τέμπο ψάχνοντας το 3ο γκολ. Και αυτό ήρθε, αλλά δεν μέτρησε στο 80'. Ο Λιούμπιτσιτς πάσαρε στον Πινέδα, εκείνος σέρβιρε στον Κάλενς που ναι μεν σκόραρε, αλλά το 3-0 ακυρώθηκε, καθώς ο Μεξικανός άσος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το 2-0 έμενε ως είχε, η εξέδρα ζητούσε και άλλο γκολ και αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Λιούμπιτσιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την καλοζυγισμένη σέντρα του Άμραμπατ και με ωραίο άλμα και κεφαλιά έκανε το 3-0. Σκορ που έμελλε να είναι το τελικό φέρνοντας την ΑΕΚ στην κορυφή περιμένοντας, πλέον, τα νέα από το ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον (70' Λιούμπιτσιτς), Ελίασον (77' Γαλανόπουλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (70' Πισάρο), Τσούμπερ (70' Αραούχο), Γκαρσία (70' Άμραμπατ).
Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Μιλίσεβιτς, Τσάπαν (72' Μποτία), Τσανάτζια, Σολόα (57' Κλωναρίδης), Μενέντες (10' Βαφέας), Μπιφουμά (57' Πρίτσας), Μπαρμπόσα Ματέους, Οζέγκοβιτς (72' Τετέι).
Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης, Γιώργος Χριστάκογλου
VAR: Κωνσταντίνος Περράκης
AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης
4ος: Ανδρέας Βλάχος
Κίτρινες κάρτες: 34' Χατζισαφί, 67' Κάλενς - 47' Γκόμπελιτς, 54' Σολόα, 70' Τσάπαν