No Salah, no problem για την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, που με 4 γκολ στο δεύτερο μερος «γάζωσαν» την Μπόρνμουθ, της τελείωσαν το σερί και έφυγαν στο +5 από την Μάντσεστερ Σίτι από την οποία έχουν έναν αγώνα περισσότερο. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ντάργουιν Νούνιες και Ντιόγκο Ζότα.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλά πράγματα να δώσει. Η Μπόρνμουθ μπήκε πιο δυνατά, είχε καλή στιγμή με το σουτ του Ταβερνίερ στον Άλισον και πατούσε περισσότερο περιοχή, όμως η Λίβερπουλ πήρε στη συνέχεια την μπάλα. Οι Reds κυκλοφορούσαν, έφταναν έξω από την περιοχή του Νέτο, όμως δεν είχαν την τελική ενέργεια. Ο Νούνιες είχε υποψία φάσης στο 25’ και στο επόμενο λεπτό ο ίδιος και ο αλάνθαστος, Κονατέ, δεν έκαναν τη ζημιά από το δεύτερο δοκάρι. Στο 35’ ο Λουίς Ντίας δεν τα κατάφερε από απόσταση και το 45λεπτο έφυγε πολύ φυσιολογικά χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη, δεν είχε καμία σχέση. Η ομάδα του Κλοπ δεν μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα, αφού στο 47’ Κονατέ και Τζόουνς συνδυάστηκαν, ο Ντιόγκο Ζότα πέρασε με τη μία στον Νούνιες μέσα στην περιοχή και εκείνος με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1 με το 100ό γκολ καριέρας με συλλόγους και Εθνική. Οι Reds ήταν πλέον μια ταχύτητα πάνω και στο 53’, ο Μπράντλεϊ, ο 20χρονος από την Βόρειο Ιρλανδία που ξεκίνησε ως δεξιός μπακ, είχε δύο καλές στιγμές.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και αυτή τη διάθεση τους έδωσε τη δυνατότητα να «καθαρίσουν» το ματς στο 70’. Σε εκείνο το σημείο ο Νούνιες έκανε το κοντρόλ για να πάρει ο Γκάκπο και να βγάλει διαγώνια πάσα στον Ζότα, ο οποίος πλάσαρε τον Νέτο για να γράψει το 0-2.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ, καθώς ο Μπράντλεϊ βρήκε τον Ζότα μέσα στην περιοχή και ο Πορτογάλος επιθετικός με τη… δεύτερη νίκησε και πάλι τον Νέτο (0-3). Στην καθυστερήσεις ο Νούνιες με σούπερ τελείωμα μετά από σέντρα του Κονατέ από δεξιά, διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 0-4