Τι κάνει ο άνθρωπος; Ρητορικό το ερώτημα. Και φυσικά, «άνθρωπος».

Γιατί αυτά που κάνει ο Κριστιάνο λίγο πριν φέρουν μπροστά του την τούρτα των 39ων γενεθλίων του, είναι από άλλο πλανήτη. Ο μυθικός Πορογάλος, ο Νο1 σκόρερ στην ιστορία του αθλήματος (872), κόλλησε ακόμα δύο τεμάχια για την Αλ-Νασρ στο 2-5 επί της Αλ-Ιτιχάντ και έφτασε τα 53 μέσα στο 2023, περισσότερα από κάθε άλλο παίκτη στον κόσμο. #Machine.

Στο -7 από την κορυφή και την ασταμάτητη και αήττητη, Αλ-Χιλάλ, επέστρεψε η Αλ-Νασρ, που είχε σε τρομερά κέφια τους σταρ επιθετικούς της.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14’ με τον Χαμνταλάχ για να ισοφαρίσει στο 19’ με πέναλτι ο CR7, που είχε τρομερό δοκαρι τρία λεπτά αργότερα αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Παρά το γεγονός αυτό, με την Αλ-Ιτιχάντ να έχει έναν… ανύπαρκτο, Μπενζεμά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο 38’ με τον Ταλίσκα (1-2).

Νωρίς στην επανάληψη ο Χαμνταλάχ έφερε ξανά το ματς στα ίσα με το δεύτερο γκολ του, αυτή τη φορά από τη βούλα (2-2), όμως στο 67’ η Αλ-Ιτιχάντ έμεινε με δέκα και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Ο Ρονάλντο με το νέο πέναλτι που καταλόγισε ο Σιδηρόπουλος έκανε το 2-3 και στη συνέχεια ο Μανέ μόνος του ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 2-5 εκμεταλλευόμενος τις ασίστ των Ταλίσκα (76’) και Οτάβιο (82’).

Μανέ, το έκανε κι αυτό ο Κριστιάνο! (vids)