Αναλυτικά η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Λοντίγκιν 8

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιούρι Λοντίγκιν με εξαίρεση ένα μόλις λάθος που δεν κόστισε. Λίγο μετά το 1-0 είχε μια σπουδαία επέμβαση σε τετ α τετ με τον Άλεξιτς.

Μλαντενοβιτς 7

Αγωνίστηκε για 45 λεπτά και είχε θετική παρουσία σε γενικές γραμμές. Οι μεταβιβάσεις του ήταν σωστές και αμυντικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

Αράο 7

Και αυτός έπαιξε για 45 λεπτά. Δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα αμυντικά ενώ μοίρασε σωστά την μπάλα στους συμπαίκτες του.

Σένκεφελντ 8

Με εξαίρεση 1-2 φάσεις στην αρχή του αγώνα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση. Δεν έκανε λάθος με την μπάλα στα πόδια ενώ ανέβηκε κάποιες φορές και βοήθησε στο να κυκλοφορήσει σωστά η μπάλα.

Κώτσιρας 8

Άκρως θετικό το πρόσημο για τον Γιάννη  Κώτσιρα με εξαίρεση 1-2 στιγμές που έκανε κάποια λάθη. Αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο ως δεξί μπακ και στο δεύτερο ως αριστερό. Με τις πλαγιοκοπήσεις του ειδικά στο β΄ μέρος ταλαιπώρησε την άμυνα του Πανσερραϊκού.

Ρούμπεν 8

Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα έκανε μια μαγική μπαλιά στον Σπόραρ, με τον Σλοβένο να ανοίγει το σκορ. Στη συνέχεια και για περίπου 15 λεπτά αντιμετώπισε ορισμένα προβλήματα, ωστόσο όταν μπήκε ο Τσέριν αυτά λύθηκαν.

Βιλένα 7

Στάθηκε άτυχος και στο 26ο λεπτό του αγώνα έγινε αλλαγή μετά από μία δυνατή σύγκρουση που είχε. Δεν ήταν κακός όσο έπαιξε αλλά δεν έκανε και την  διαφορα.

Μπερνάρ 8

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μπερνάρ. Πήρε αρκετές πρωτοβουλίες και ουκ ολίγες φορές δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Πανσερραϊκού.

Παλάσιος 8

Εκπληκτικό ματς από τον «Τούκου» παρά το γεγονός ότι δεν σκόραρε. Από δικό του γύρισμα ο Δελγιαννίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 ενώ σε αυτόν πιστώνεται η ασίστ για το 5-0 του Μαντσίνι.

Βέρμπιτς 8

Μπορεί να μην σκόραρε αλλά το πρόσημο από την εμφάνισή του είναι άκρως θετικό. Είχε δύο δοκάρια και γενικότερα βοήθησε πολύ τους πράσινους.

Σπόραρ 9

Εκπληκτικό ματς από τον Σπόραρ. Ο Σλοβένος άνοιξε το σκορ 48ο δευτερόλεπτο του αγώνα ενώ στο 41΄κέρδισε το πέναλτι και στη συνέχεια έκανε το 3-0. Είχε και την ασίστ στον Τσέριν, ο οποίος πέτυχε το 4ο γκολ του Παναθηναϊκού.

Αλλαγές παικτών Παναθηναϊκού

Τσέριν 8

Μπήκε στην θέση του Βιλένα στο 26ο λεπτό και ήταν εκ των κορυφαίων για τον Παναθηναϊκό. Πέρα από το γκολ που πέτυχε βοήθησε τα μέγιστα ώστε να βελτιωθεί η κυκλοφορία της μπάλας.

Βαγιαννίδης 8

Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα του Πανσερραϊκού. Από τα πόδια του ξεκίνησε το 5-0.

Γεντβάι 7

Αγωνίστηκε στο δεύτερο 45λεπτο και όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για να καλύψει ότι κενά υπήρχαν. Όταν μπήκε βέβαια όλα είχαν κριθεί, αλλά γενικά το πρόσημο της εμφάνισής του ήταν θετικό.

Μαντσίνι 8

Πάρα πολύ καλός και ο Μαντσίνι. Πέτυχε ένα γκολ ενώ του ακυρώθηκε και άλλο ένα. Ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα του Πανσερραϊκού.

Ζέκα 7

Όταν μπήκε όλα είχαν κριθεί. Μοίρασε σωστά την μπάλα, δεν έκανε κάποιο λάθος και ήταν γενικότερα θετικός.

Κριτική παικτών Παναθηναϊκού: «Καθάρισε» το ματς ο Σπόραρ από νωρίς, θετική εμφάνιση απ΄ όλους