H Σέλτικ μπήκε στο ματς με το «μαχαίρι στα δόντια» και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Φουρουχάσι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Οράιλι και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Ατλέτικο να βρίσκει την απάντηση στο 25' με περιπετειώδη τρόπο.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Γκριζμάν ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Γάλλο να αστοχεί, όμως πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τελικά την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1, με την απάντηση της Σέλτικ να είναι άμεση.

Στο 28ο λεπτό ο Λουίς Πάλμα, σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Σέλτικ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι με 2-1.

Η Ατλέτικο πίεσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53' ο Γιορέντε έκανε την σέντρα και ο Μοράτα με κεφαλιά «λύτρωσε» την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε ισοφαρίζοντας σε 2-2, με την Ατλέτικο να χάνει στη συνέχεια και άλλες ευκαιρίες για το γκολ της νίκης.

Στο 82' οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν αφού ο Ροντρίγκο Ντε Πολ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Ατλέτικο με δέκα παίκτες, με τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά να «σβήνει» και το 2-2 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Φέλιξ Τσβάιερ.

Έτσι η Ατλέτικο γλίτωσε το κάζο, παραμένοντας σε θέση που οδηγεί στη φάση των νοκ άουτ του Champions League έχοντας πέντε βαθμούς μετά από τρεις αγωνιστές, με την Σέλτικ να παίρνει τον πρώτο της βαθμό.