Check-in για τη διοργάνωση που θα γίνει το επόμενο καλοκαίρι στην Γερμανία έκανε η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, η οποία παρότι έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, ανέτρεψε την κατάσταση και με το 3-1 στο Wembley έβαλε σε σοβαρά μπλεξίματα την Ιταλία που θα παίξει την πρόκριση σε ένα 90λεπτο με την Ουκρανία, η οποία έκανε το αυτονόητο εκτός έδρας σε βάρος της Μάλτας (1-3).

Η Ουκρανία είναι πλέον στο +3 από την Ιταλία με ματς περισσότερο και έχει μόνο ένα ματς ακόμα, αυτό με τους Azzurri εντός έδρας. Από την άλλη, το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι έχει δύο ακόμα αγώνες να δώσει και αν πάρει αυτό με την Βόρεια Μακεδονία [εντός, 17/11], θα έχει δικαίωμα ακόμα και να ηττηθεί με ένα γκολ από τους Ουκρανούς. Όπως και να ‘χει, η κάτοχος του προηγούμενου Euro έχει πλέον άγχος μέχρι το φινάλε αφού θα παίξει ένα εισιτήριο σε ένα ματς και μάλιστα εκτός έδρας. «Αέρας» η Αγγλία με 5 νίκες και 1 ισοπαλία και 19-3 γκολ σε 6 παιχνίδια.

Στο 15’ ο Σκαμάκα έγραψε το 0-1 από κοντά μετά ττο γύρισμα πάρε-βάλε του Ντι Λορέντζο, ο οποίος όμως στο 32’ έκανε πέναλτι στον Μπέλιγχαμ και ο Κέιν το 1-1 από τη βούλα. Στην επανάληψη και το 57’ ο Ράσφορντ πήρε από τον άσο της Ρεάλ στην κόντρα και αφού συνέκλινε άφησε όρθιο τον Ντοναρούμα (2-1) και στο 77’ μετά από σερί γκάφες από Μπαστόνι και Σκαλβίνι ο Κέιν εκτέλεσε και πάλι τον keeper της Παρί Σεν Ζερμέν για το τελικό 3-1. Με το ίδιο σκορ και τους Ντόβμπικ και Μούντρικ να σκοράρουν, η Ουκρανία πέρασε άνετα από την Μάλτα και παρέμεινε στο κόλπο της πρόκρισης.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (63′ Γκουέχι), Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Φίλιπς (70′ Χέντερσον), Ράις, Φόντεν, Μπέλιγχαμ (85′ Γκρίλις), Ράσφορντ, Κέιν.

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Σκαλβίνι, Ατσέρμπι (63′ Μπαστόνι), Ουντότζι (63′ Ντιμάρκο), Φρατέζι, Κριστάντε, Μπαρέλα, Μπεράρντι (78′ Ρασπαντόρι), Ελ Σαράουι (87′ Ορσολίνι), Σκαμάκα (63′ Κιν).