Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Μεξικανούς, αφού μόλις στο 7ο λεπτό ο Ριντ με αδιανόητη γκολάρα έβαλε μπροστά στο σκορ την Τζαμάικα, όμως οι «Αζτέκοι» βρήκαν την απάντηση στο 17' με τον Πινέδα.

O χαφ της ΑΕΚ, μπήκε στην καρδιά της περιοχής της Τζαμάικα και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1, όμως στο 33' ο Άλβαρεζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και οι Τζαμαϊκανοί πήραν ξανά το προβάδισμα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λοζάνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 2-2, αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι Μεξικανοί πίεσαν ασφυκτικά για την ανατροπή, αλλά είδαν σε δύο περιπτώσεις το δοκάρι να τους σταματάει.

«Γκέλα» για το Μεξικό, καλή εμφάνιση από Πινέδα (vid)