Να επιστρέψει στις νίκες επιθυμούσε η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά την ήττα από τη Λειψία και την ισοπαλία με τη Χιρόνα και τα κατάφερε, με τη Βασίλισσα να επικρατεί χωρίς πρόβλημα στο Santiago Bernabeu της Σέλτικ με σκορ 5-1 και έτσι να τερματίζει στην 1η θέση του ομίλου. Στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς τερμάτισε η ομάδα των Γιακουμάκη και Ποστέκογλου.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο ματς και είχε την κατοχή από την πρώτη στιγμή, με τους Ισπανούς να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λούκα Μόντριτς, που κέρδισε για χέρι του Γιενζ μέσα στην περιοχή. Οι Σκωτσέζοι προσπάθησαν να απαντήσουν και είχαν καλή ευκαιρία στο 13' ωστόσο ο Φουρουχάσι δεν πρόλαβε να σουτάρει όπως ήθελε έπειτα από επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή.

Έτσι, οι merengues πάτησαν ξανά γκάζι, θέλοντας να... τελειώσουν όσο πιο γρήγορα το ματς, με τον Βινίσιους να χάνει τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει (19΄) έπειτα από πάσα του Ασένσιο. Ωστόσο, ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά οι Μαδριλένοι στάθηκαν για δεύτερη φορά τυχεροί, κερδίζοντας και δεύτερο πέναλτι, για χέρι το Ο'  Ρίλι αυτή τη φορά, με τον Ροντρίγκο να το εκτελεί και να κάνει το 2-0. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου δεν τα έβαλε κάτω και συνέχισε να προσπαθεί για να μειώσει, όμως έπεφτε συνέχεια πάνω στον εκπληκτικό Τιμπό Κουρτουά. Αρχικά, ο Βέλγος γκολκίπερ σταμάτησε τους Φουρουχάσι (26΄) και Χατάτε (29), ενώ στο 35ο λεπτό είπε όχι και σε πέναλτι του Γιουράνοβιτς, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Mε την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπήκε για να «κλειδώσει» τη νίκη και σκόραρε ακόμη δύο τέρματα μέσα σε 10΄ λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 51ο λεπτό ο Μάρκο Ασένσιο νίκησε με πολύ ωραίο τελείωμα τον Τζο Χαρτ, από ασίστ του Καρβαχάλ, για να έρθει στο 61΄ ο Βινίσιους και να κάνει το 4-0. Ακόμη και έτσι όμως, η «Βασίλισσα» δεν πήρε ούτε για μία στιγμή το πόδι από το γκάζι, με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε να επιβεβαιώνει για ακόμη μία φορά πως έχει πάρει «φωτιά» φέτος και βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, κάνοντας το 5-0 (71')  με ένα πανέμορφο πλασέ έξω από την περιοχή. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Σκωτσέζοι, ήταν να μειώσουν στο τελικό 5-1 με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζότα στο 84ο λεπτό