Ο Παναθηναϊκός προκειμένου να διατηρήσει τον αγωνιστικό του ρυθμό την Κυριακή έδωσε ένα φιλικό προπονητικού χαρακτήρα κόντρα στην δεύτερη ομάδα. Ο αγώνας φυσικά διεξήχθη στο προπονητικού κέντρο του τριφυλλιού, με την πρώτη ομάδα να παίρνει τη νίκη με 2-1. Σκόρερ για τους πράσινους χρήσθηκαν οι Βαγιαννίδης και Πούγγουρας ενώ το γκολ για την δεύτερη ομάδα πέτυχε ο Εμπό στην τελευταία φάση του αγώνα.

Την ίδια στιγμή το ατομικό του πρόγραμμα συνέχισε ο Γιάννης Κώτσιρας, ο οποίος ανεβάζει ρυθμούς προκειμένου να είναι έτοιμος για το ματς της Κυριακής στην Τούμπα. Παράλληλα, πρόγραμμα αποφόρτισης έκανε ο Σεμπάστιαν Παλάσιος.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ Παναθηναϊκός:

«Την ευκαιρία να μείνουν σε αγωνιστικό ρυθμό εν μέσω της διακοπής λόγω εθνικών ομάδων, είχαν την Κυριακή οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, δίνοντας φιλικό με τον Παναθηναϊκό Β’. Το παιχνίδι διεξήχθη στο «Γ. Καλαφάτης», διήρκησε δύο 35λεπτα και βρήκε νικήτρια την πρώτη ομάδα με 2-1. Το σκορ άνοιξε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Πούγγουρας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ. Το 2-0 ήρθε στο 56′ από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Βαγιαννίδη, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους με κάθετη κίνηση και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία, σκόραρε. Η μείωση του σκορ ήρθε στην τελευταία φάση του αγώνα με δυνατό σουτ του Εμπό έξω από την περιοχή, το οποίο έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι (36′ Ξενόπουλος), Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ρουμπέν (36′ Σάρλια), Τρουιγιέ (36′ Γκάνεα), Μπερνάρ, Σαβιέρ, Αϊτόρ (36′ Σάντσες), Καμπετσής.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος (36′ Χριστογεώργος), Ανδρικόπουλος (36′ Καραμπάς), Μαρτίνης (36′ Τερεζίου), Σιδεράς (45′ Ματσαδές), Ρόμπι (45′ Κωστόπουλος), Ηλιάδης (15′ λ.τ. Εμπό), Αθανασακόπουλος (45′ Καρβούνης), Σερπέζης (36′ Βουτσάς), Σαρδέλης (20′ λ.τ. Ταβάρες), Γκουστάβο (36′ Αλμπάνης), Αγκοστίνο (36′ Μπιλάλ).

Ατομικό πρόγραμμα ακολούθησε ο Κώτσιρας και αποφόρτιση έκανε ο Παλάσιος.»

Παναθηναϊκός: Φιλικό με την δεύτερη ομάδα και νίκη με σκόρερ Βαγιαννίδη - Πούγγουρα