Με υψηλό βαθμό δυσκολίας στο World Table Tennis Feeder της Κροατίας στο Βαραζντίν τα κορίτσια έκαναν την προσπάθειά τους κι η Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα ήταν εκείνη που κατάφερε να προχωρήσει στον δεύτερο προκριματικό γύρο. Συνεχίζοντας τις αξιόλογες εμφανίσεις μετά τους πολύ πρόσφατους αγώνες στην ελληνική Α1 απέκλεισε δυνατή αθλήτρια από την Ισπανία, η οποία βρίσκεται ψηλότερα στην παγκόσμια κατάταξη.

Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τη Βελγίδα Μάργκο Ντεγκράφ και κυνηγά νέο βήμα στα προκριματικά.

Διαφορετικά κύλησαν οι αγώνες της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου και της Ελισάβετ Τέρπου. Η Παπαδημητρίου απώλεσε το πλεονέκτημα του 2-0 στα σετ και του ματς μπολ στο τέταρτο σετ για να ηττηθεί με 3-2, ενώ η Τέρπου δεν μπόρεσε να βρει σταθερότητα στο παιχνίδι της και αποκλείστηκε στα τρία σετ.
Την Τετάρτη αρχίζει τους αγώνες του από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του απλού ο Γιάννης Σγουρόπουλος, ενώ στον πρώτο προκριματικό γύρο έχασαν το απόγευμα Τσεκούρα και Παπαδημητρίου στο διπλό γυναικών.

Τα προκριματικά του απλού γυναικών στο Arena Varazdin είχαν ταμπλό των «64». Η Τσεκούρα (νούμερο 409 αυτή την εβδομάδα στον παγκόσμιο πίνακα αξιολόγησης) δεν είχε με το μέρος της τις πιθανότητες κόντρα στην Ελβίρα Ραντ (No 365), η οποία τον περασμένο Δεκέμβριο είχε πλασαριστεί στις θέσεις 17-32 του ιταλικού Feeder. Με το κομπίνα-λάστιχο και πολλές μπάλες η πρώην πρωταθλήτρια Ελλάδας του διπλού γυναικών πίεσε από την αρχή. Προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες και στο καθοριστικό πέμπτο σετ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική, φτάνοντας στο τελικό 3-2 με διαφορά (11-6, 9-11, 11-7, 7-11, 11-3).

Στον δεύτερο προκριματικό περιμένει την Τσεκούρα η έμπειρη Βελγίδα Μάργκο Ντεγράφ, η οποία είναι στο νούμερο 262 του κόσμου κι είχε «bye» στον πρώτο προκριματικό. Ο αγώνας αρχίζει στις 11:10 ώρα Ελλάδας.

Επίσης, στις «64» των προκριματικών η Παπαδημητρίου (Νο 398) δημιούργησε τις καλύτερες προϋποθέσεις με το δυνατό της ξεκίνημα απέναντι σε μία άλλη Ισπανίδα, τη Γιάνα Ριέρα (No 490). Πήρε καθαρά τα δύο πρώτα σετ κι έδειξε υπεροχή. Η αντίπαλος, όμως, ανέβασε την απόδοσή της, πήρε το τρίτο σετ στο όριο και μετά όλα έδειχναν ισορροπημένα.

Στο τέταρτο σετ, μάλιστα, όταν η πρωταθλήτριά μας έφτασε και σε ματς μπολ, η Ριέρα έπαιξε εντυπωσιακά ράλι με κόντρες και μπλοκ. Ισοφάρισε στην παράταση και τελικά έκανε την ανατροπή με 3-2 σετ (11-6, 11-5, 9-11, 13-15, 8-11).

Λίγη ώρα αργότερα αγωνίστηκε η Τέρπου (Νο 347) με αντίπαλο την Ολλανδέζα Τάνια Χέλε (Νο 715). Προερχόταν από δύο ματς την περασμένη Κυριακή στην επιστροφή της στις ελληνικές διασυλλογικές διοργανώσεις, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό. Κυνηγώντας σε κάθε σετ το σκορ δεν πέτυχε κάτι ουσιαστικό κι αποκλείστηκε με 3-0.
Η Χέλε αγωνίζεται μόλις δεύτερη φορά φέτος σε διεθνές τουρνουά και για την αξία της δεν λέει την αλήθεια η σημερινή της θέση στο ranking (3-11, 6-11, 5-11).

Στο απλό ανδρών, ο Σγουρόπουλος (Nο 237) κάνει την Τετάρτη την πρεμιέρα του στο Βαραζντίν με αντίπαλο τον Καζάκο Ντάσταν Κενζιγκούλοφ (νούμερο 353). Είναι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο από τους συνολικά τέσσερις που έχει το ταμπλό μέχρι να κρίνει τις προκρίσεις. Στις 12:55 ώρα Ελλάδας ο αγώνας.

Την Τρίτη άρχισε και το διπλό γυναικών. Οι Τσεκούρα/Παπαδημητρίου αποκλείστηκαν στις «16» των προκριματικών από τις Ουκρανίδες Βερόνικα Ματιούνινα/Σολομίγια Μπρατέικο με 3-0 σετ (5-11, 7-11, 11-13).