Στα γκρουπ του προκριματικού σταδίου 1, που γίνονται στην ομοσπονδιακή αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, τόσο το ανδρικό όσο και το γυναικείο συγκρότημα εξασφάλισαν την είσοδο στο 2ο και καθοριστικό προκριματικό στάδιο με δύο νίκες και 1η θέση στους ομίλους τους. Μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα οι άνδρες επιβλήθηκαν για το 1ο γκρουπ με 3-0 και της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης και θα είναι στην κορυφή ό,τι κι αν γίνει την Κυριακή 16/10 στην τελευταία αγωνιστική. Στο 4ο γκρουπ της Β κατηγορίας γυναικών η εθνική μας ξεπέρασε και το υψηλό εμπόδιο της Ουαλίας με 3-0 και σιγούρεψε επίσης την πρωτιά, άσχετα με το τι θα γίνει στον τελευταίο αγώνα της Ουαλίας με το Μαυροβούνιο. Η ζωντανή μετάδοση της 2ης αγωνιστικής βγήκε από το κανάλι της ομοσπονδίας στο youtube και στο λινκ https://www.youtube.com/watch?v=zpzwPMHDRMs (οι αγώνες της Κυριακής δεν θα έχουν κάλυψη).

Στο 1ο γκρουπ των ανδρών η Ελλάδα έδειξε ξανά την ανωτερότητά της και σε μία ώρα κατέβαλλε και τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 για να κατακτήσει την κορυφή. Ο προπονητής Κώστας Βατσακλής εμφάνισε την ίδια τριάδα με τον εναρκτήριο αγώνα απέναντι στη Λιθουανία κι όπως το πρωί, έτσι και το βράδυ, έφτασε στη νίκη χωρίς να χάσει σετ. Αποδείχτηκε ότι η εθνική μας είχε εύκολο έργο, αλλά την ίδια στιγμή είναι σημαντικό ότι με ανανεωμένη σύνθεση έδειξε στο ελληνικό κοινό πολύ θετική εικόνα. Ούτε με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη συνάντησε δυσκολίες κι έπαιξε με τον αέρα της ομάδας, που έχει πολύτιμη εμπειρία και από την Α κατηγορία. Αναπληρωματικός ήταν ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος, που αν δεν τέλειωνε ο αγώνας στις τρεις αναμετρήσεις, θα έμπαινε στο τραπέζι ως αλλαγή. Την 6άδα συμπλήρωσαν ο Τάσος Ρηνιώτης και ο Δημήτρης Κορδούτης.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-0:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Λούκα Μιχαΐλοβιτς 3-0 (11-6, 11-4, 11-6)

Γιώργος Σταματούρος-Νίκολα Μιχαΐλοβιτς 3-0 (11-6, 17-15, 11-6)

Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Έντιν Κόνιτς 3-0 (11-2, 11-2, 11-7)

Τη δύσκολη αποστολή στη 2η αγωνιστική των γκρουπ είχε η εθνική γυναικών. Φάνηκε όμως, έτοιμη από κάθε άποψη, έπαιξε με απόλυτα διαχειρίσιμο άγχος μπροστά στους περίπου 100 φιλάθλους κι έφτασε σε σπουδαία νίκη με 3-0.

Την αξία της Ουαλίας μαρτυρούσαν και οι θέσεις των αθλητριών στην παγκόσμια κατάταξη, αλλά και ορισμένες διεθνείς διακρίσεις, όπως το φετινό ασημένιο μετάλλιο της Άννας Χέρσι στο διπλό νεανίδων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η 16χρονη Χέρσι, που είναι στο νούμερο 289 του διεθνούς πίνακα αξιολόγησης γυναικών, προηγήθηκε 2-1 σετ και 3-0 στους πόντους στο 5ο σετ. Αποφασιστική και ψύχραιμη σε εκείνο το σημείο η Τόλιου όμως (Νο 204) γύρισε την κατάσταση με εντυπωσιακό σερί 7 πόντων και πανηγύρισε τη νίκη. Στο 0-3 του 5ου σετ ο Γιώργος Καρύτσας έκανε χρήση του τάιμ άουτ και μετά άλλαξαν  όλα.

Νωρίτερα, στο πρώτο στη σειρά ματς η Παρίδη (Νο 614) απέδωσε εξαιρετικά απέναντι στην πρώτη αθλήτρια της Ουαλίας, τη Σάρλοτ Κάρεϊ, που είναι πολύ ψηλότερα στη διεθνή κατάταξη (Νο 207) και με νίκη στα τέσσερα σετ έδωσε στην ομάδα προβάδισμα και αυτοπεποίθηση. Τα υψηλά στάνταρ απόδοσης της ομάδας κράτησε και η 18χρονη Παπαδημητρίου (Νο 479) στο τρίτο στη σειρά ματς με αντίπαλο την επίσης νεαρή (19 ετών) Λάρα Γουίτον. Υπερίσχυσε σε όλες σχεδόν τις κρίσιμες, είχε τρομερή αντίδραση μετά το χαμένο 3ο σετ και με 3-1 διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Ελλάδα μέσα στο παρατεταμένο χειροκρότημα των φιλάθλων. Στον πάγκο της Ουαλίας είναι ο Στέφεν Τζένκινς.  Στον πάγκο της εθνικής μας ήταν η Αλίκη Κιούφη, η Ιωάννα Γερασιμάτου και η τραυματίας Ελισάβετ Τέρπου.