Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η ιταλική ομάδα που πήρε διψήφια διαφορά από νωρίς (16-27 στο 8'). Ο Τζαμαϊκανός σέντερ του Λούκα Μπάνκι είχε αρχίσει το δικό του... σόου ήδη από το πρώτο μέρος, έχοντας 16 πόντους στο 10' (8/8 2π., 0/2β.) με το σκορ στο 18-27.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 15' σε 33-36, όμως η Αρμάνι άνοιξε πάλι γρήγορα τη διαφορά, αφού βρήκε λύσεις στην άμυνα ζώνης των Ρώσων (35-50 στο 19'). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους στο +10 (40-50) και τον Σάμουελς στους 27 πόντους με 10/10 δίποντα και 7/9 βολές!

Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες της Νίζνι με τους Ρότσεστι, Τόμκινς και Αντόνοφ κινητήριους μοχλούς και επιμέρους 8-2 σε δύο λεπτά παιχνιδιού στο β' μέρος ξαναμπήκαν στο ματς (48-52 στο 22'), αλλά η Αρμάνι βρήκε τις λύσεις ώστε να επαναφέρει τη διαφορά στους 6-8 πόντους (56-64 στο 30').

Το ματς έγινε ξανά... ντέρμπι στα μέσα της τελευταίας περιόδου, όμως οι Ιταλοί παρέμειναν ψύχραιμοι και με κρίσιμο τρίποντο του Μπρουκς στο 39' (όταν το σκορ ήταν 74-78), πήραν και πάλι «διαφορά ασφαλείας» (74-81) και έφτασαν άνετα στο τελικό 76-85 και το «διπλό». Ο Σάμουελς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 36 πόντους (14/16 2π., 8/11 β.), 9 ριμπάουντ (8 αμυντικά, 1 επιθετικό), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 56-64, 76-85
«Διπλό» η Αρμάνι με μυθική εμφάνιση του Σάμουελς! (vid)