Τα τρίποντα του Τζάνινγκ ήταν αυτά που έδωσαν, σε πρώτη φάση, το προβάδισμα στην Χάποελ (8-12, στο 4'). Ο Αμερικανός «μπόμπερ» συνέχισε για το 11-19, ενώ ο Ουόρεν προσπάθησε να δώσει κάποιες λύσεις (14-21). Η συνέπεια της Χάποελ στο σκοράρισμα ήταν αξιοθαύμαστη και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-25.

Ο Ρόουλαντ διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά (18-32), σε ένα σημείο που η ΑΕΚ δυσκολευόταν να βρει πόντους. Με «όπλο» την άμυνα, η ΑΕΚ πλησίασε σε 26-34, αλλά ήταν αναποτελεσματική στην επίθεση. Ετσι, η Χάποελ βρήκε την ευκαιρία να εκμεταλλευεί το νέο... ξέσπασμα του Τζάνινγκ (18 π. στο 20') και να ολοκληρώσει το ημίχρονο με ευρύ προβάδισμα (28-45).

Η ΑΕΚ κατέβασε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (37-48), ενώ ο Χέρστον με τρίποντο μείωσε ακόμη περισσότερο. Ο Τζάνινγκ... έσπασε το σερί της ΑΕΚ, αλλά η διαφορά παρέμενε χαμηλά (44-50) και ο Σάκοτα πρόσθεσε ένα ακόμη τρίποντο. Με μεγάλα σουτ να ακολουθούν εκατέρωθεν, το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 54-59.

Με μακρινό σουτ του Μαυροκεφαλίδη ξεκίνησαν οι προσπάθειες της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα, με τον ίδιο τρόπο ο Ουόρεν έγραψε το 60-63, αλλά ο Γκάφνι είχε την απάντηση (61-66). Ο Χέρστον μείωσε στον πόντο (67-68) και ο Κάρτερ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ. Η Χάποελ βρέθηκε ξανά μπροστά, αλλά το σουτ του Σάκοτα έγραψε το 72-70. Ο Ουόρεν έκανε το 74-71, αλλά πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Τζάνινγκ ισοφάρισε, αφού η ΑΕΚ δεν πρόλαβε να κάνει φάουλ. Ο Ουόρεν έβαλε μια βολή, ο Μιλόσεβιτς έκλεψε και το τελικό σκορ ήταν 75-74.

Οι MVPs: Δεν ήταν ένας, αλλά δύο. Ο Ντούσαν Σάκοτα (15π., 0/3δ., 4/8τρ., 3/4β., 5ρ., 2κλ., 2λ., 1ασ. σε 28:38) και ο Κρις Ουόρεν (16π., 4/9δ., 1/2τρ., 5/8β., 5ρ., 1λ., 9ασ. σε 34:00) «τράβηξαν» το... κουπί για την Ενωση οδηγώντας την συγχρόνως στη νίκη. Ο Σάκοτα στο δεύτερο ημίχρονο ευστόχησε σε... μεγάλα τρίποντα, ενώ ο Ουόρεν, για τον οποίο οι ενδείξεις έδειχναν ότι θα αποχωρήσει από την ομάδα, φώναξε «παρών».

Ο Σκληρός: Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν καθοριστικός κατά τη διάρκεια της ανατροπής και, μάλιστα, ευστόχησε σε ένα από τα πιο κρίσιμα τρίποντο μειώνοντας στον πόντο. Σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές του άμυνες, πραγματοποίησε την τέλεια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Το άκουσμα της κόρνας της λήξης τον βρήκε να έχει στη συγκομιδή του 14 πόντους (1/6δ., 3/4τρ., 3/4β.), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ σε 31:16 συμμετοχής.

Ο Αόρατος: Ο Γιοτάμ Χαλπερίν ήταν αρνητικός για την ομάδα του. Ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για 17:45 και δεν βοήθησε την ομάδα του (0/2τρ., 4ρ., 1ασ.).

Ο Πεσμένος: Ο Τζος Ντάνκαν έχει μεγάλη επιροή στο παιχνίδι της ομάδας του, αλλά απέναντι στην ΑΕΚ... βραχυκυκλώθηκε (4π., 2/8δ., 4ρ., 2λ., 2ασ., 1τ.)

Η Στιγμή: Ο Ουόρεν 2,1'' για την λήξη ευστόχησε από την γραμμή των βολών για το 75-74. Ο Αμερικανός γκαρντ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή με τους διαιτητές να δίνουν την μπάλα στους Ισραηλινούς. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, όμως, έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά και δεν άφησε την Χάποελ να διεκδικήσει όσες πιθανότητες είχαν για να πάρουν τη νίκη.

Η Γκέλα: Οι Ισραηλινοί στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 28-45, αλλά δεν διαχειρίστηκαν καθόλου καλά την υπέρ τους διαφορα΄στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Διαιτησία: Ο κόσμος της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως και ο πάγκος των Ισραηλινών, ωστόσο, το διαιτητικό τρίο δεν έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης, ενώ και στο φάουλ που σφύριξαν πάνω στον Ουόρεν στο φινάλε, πήραν την σωστή απόφαση.

Η Εξέδρα: Λίγος κόσμος στις εξέδρες του ΟΑΚΑ (περίπου 2.500) για ακόμη έναν ευρωπαϊκό παιχνίδι. Η στάση των οργανωμένων φιλάθλων της «Ενωσης» απέναντι στο μέτρο της κάρτας φιλάθλου είναι γνωστή, αλλά οι άνθρωποι της ομάδας περιμένουν μεγαλύτερη στήριξη από τον κόσμο. Οι οργανωμένοι της ΑΕΚ τραγούδησαν και συνθήματα εις βάρος του Νίκου Φίλη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 28-45, 54-59, 75-74.

ΑΕΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-74