ΑΕΚ BETSSON BC
92 49
Szolnoki Olaj
SZOLNOKI OLAJ

Με... περίπατο ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η ΑΕΚ. Για ένα ακόμη παιχνίδι, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δεν έχασε χρόνο, εμφανίστηκε σοβαρή από το πρώτο δευτερόλεπτο και «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τη Ζολνόκι.

Βασιλειάδης (8π.) και Λαρεντζάκης μπήκαν «ζεστοί» για την ΑΕΚ και εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των Ούγγρων στην περιφερειακή άμυνα για το 14-5, στο 5'. Με τρίποντο του Ούλιαμς, η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (17-7). Οι παίκτες του Ζντοβτς έβαλαν από νωρίς πίεση στη Ζολνόκι και ο Μιλόσεβιτς διαμόρφωσε με γκολ-φάουλ το 26-13 πού ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Με... σπασμένα φρένα μπήκε στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ και ο Μιλόσεβιτς διεύρυνε την απόσταση στο +20 (33-13, στο 12'). Ντίξον και Ιβάνοβιτς έδιναν το ρυθμό και ο Μαυροβούνιος διαμόρφωσε με λέι απ το 39-17. Ο Βασιλειάδης συνέχισε να σκοράρει, την ώρα που και ο Ούκιτς βγήκε μπροστά και βοήθησε τους «κιτρινόμαυρους» να διατηρήσουν μία πολύ μεγάλη διαφορά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (50-25).

Ο Μαυροειδής μπήκε «φουριόζος» στο τρίτο δεκάλεπτο και με 8 γρήγορους πόντους ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 30 (58-27). Από κοντά και ο Λαρεντζάκης που, πότε μοίραζε και πότε σκόραρε, όπως έκανε για το 65-32. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στο +34 υπέρ της ΑΕΚ (73-39) και όλα... είχαν πάρει το δρόμο τους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο «νιάτα» για την ΑΕΚ, αφού Ιβάνοβιτς (22), Λαρεντζάκης (23), Σκουλίδας (19) και Τσαλμπούρης (20) βρέθηκαν μαζί στο παρκέ. Με τη διαφορά στα ύψη, το φινάλε του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία και η «Ένωση έβαλε το... κερασάκι στην επικράτησή της (92-49).

O MVP: Σχεδόν κανείς δεν υστέρησε για την ομάδα του Ζντοβτς, που έπιασε πολύ καλά στάνταρ απόδοσης. Ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε πολύ καλή παρουσία με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης χρειάστηκε 15 λεπτά για να πετύχει 10 πόντους.

Ο Σκληρός: Με το γνωστό του «πάθος» και τη συνηθισμένη μαχητικότητά του, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ξεχώρισε σημειώνοντας 14 πόντους και παίζοντας ορισμένες εξαιρετικές άμυνες.

Ο Πεσμένος: Ο Νταβίντ Βόιβοντα είναι το βαρύ... πυροβολικό για την ουγγρική ομάδα, αλλά στο ΟΑΚΑ τα «έσπασε» εκτελώντας με πολύ άσχημα ποσοστά (2/12 σουτ).

Ο Αόρατος: Ο τίτλος μπορείς άνετα να... απονεμηθεί σε όλους τους παίκτες της Ζολνόκι, αφού κανείς δεν κατάφερε να διασωθεί στη συντριβή.

Η Στιγμή: Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ενδεικτικό του ότι η ΑΕΚ δεν... σκοπεύει να συναντήσει προβλήματα από τους Ούγγρους. Ωστόσο, το ενθουσιώδες ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο και η άμεση αύξηση της διαφοράς πάνω από τους 20 (33-13) «τέλειωσε» το ματς... μια ώρα αρχύτερα.

Τρομερή στιγμή και ένα κόψιμο του Μάικλ Ντίξον, ακριβώς πριν από τη λήξη του τρίτου στον Βίτμαν.

Η Γκέλα: Κανείς δεν είχε απαιτήσεις από την Ζολνόκι να φύγει με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ, αλλά η αλήθεια είναι πως οι Ούγγροι θα μπορούσαν να είναι περισσότερο ανταγωνιστικοί και να μην παραδοθούν... άνευ όρων.

Η Διαιτησία: Η «Ένωση» μετέτρεψε από το πρώτο δεκάλεπτο το ματς σε περίπατο και το διαιτητικό τρίο (Ζάστσουκ, Ροσό, Καρντούμ) είχε την ευκαιρία να περάσει ένα... ήσυχο απόγευμα χωρίς να κληθεί να λάβει κρίσιμες αποφάσεις σε «καυτές» φάσεις.

Η Εξέδρα: Το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν είχε ακριβώς την εικόνα που θα ήθελαν οι άνθρωποι της ΑΕΚ σε μία ευρωπαϊκή πρεμιέρα, αλλά οι περίπου 2.500 οπαδοί της «Ένωσης» δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΝΟΜΑ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. Λ. ΚΛ. ΚΟΨ.
Ούκιτς 22 5 1/1 1/2 - 0-1 7 - 1 -
Σάκοτα 17 8 3/5 0/2 2/2 2-2 1 1 - 1
Βασιλειάδης 16 10 2/2 2/6 - 3-0 1 - - -
Μιλόσεβιτς 17 9 2/3 1/2 2/3 4-0 - - - -
Ντίξον 19 7 2/7 1/5 - 3-1 5 - 1 1
Λαρεντζάκης 17 14 3/4 1/3 5/5 0-1 3 1 3 -
Φάλκερ 20 - 0/3 - - 6-1 - - - 2