• Νίκος Σώμος
  • Ανδρέας Βαρδάλος
  • Τάσος Κάρδαρης

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε... σκούρα στην Κύμη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη εκμεταλλεύτηκε την κούραση των Πειραιωτών από το ταξίδι προ ημερών, για την αναμέτρηση με την Χίμκι, αλλά και την απουσία του Βασίλη Σπανούλη, τον οποίο θέλησε να ξεκουράσει ο Ντέιβιντ Μπλατ.

Η ομάδα της Εύβοιας είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ντίβον Ουάσινγκτον, που έκανε το... παιχνίδι της ζωής του απέναντι στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έβγαλε ποιότητα, αλλά και μια εξαιρετική φάση, που είχε ως τελικό αποδέκτη τον Αξέλ Τουπάν, που με τρίποντο έφερε σε θέση ισχύος την ομάδα του. Αυτό, συ συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα των τελευταίων δευτερολέπτων έφερε μια δύσκολη νίκη, που έφερε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός κινδύνεψε με ήττα-σοκ, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος, που με 15 πόντους και 6 ασίστ ηγήθηκε της ομάδας του, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Αξέλ Τουπάν (12 πόντους συν το νικητήριο τρίποντο για τον Ολυμπιακό). Από την άλλη πλευρά, η μεγάλη εμφάνιση του Ντίβον Ουάσινγκτον με 24 πόντους δεν είχε... αντίκρισμα, με τον Αμερικανό φόργουορντ να παλεύει, σε πολλές περιπτώσεις, μόνος του κόντρα στην ομάδα του Μπλατ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποφύγει το... κάζο απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη λίγες μέρες πριν από την πρώτη.... διαβολοβδομάδα της σεζόν για την Euroleague, όπου θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Τεττάρτη (17/10) την Μπασκόνια, εκτός έδρας.

• 0

Η Κύμη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και ο Γιάννης Καστρίτης έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε αυτό. Σωστές επιλογές στην επίθεση, «μετρημένο» μπάσκετ και έξυπνες λύσεις στην άμυνα έφεραν την ομάδα της Εύβοιας κοντά σε μία μεγάλη νίκη, ωστόσο στο τέλος μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία του Ολυμπιακού.

• 11

Ο Ντείβιντ Μπλατ άφησε εκτός τον Βασίλη Σπανούλη και προστάτεψε τον Κώστα Παπανικολάου, κάτι που... στοίχισε στην εικόνα της ομάδας του. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός είχε κάποια καλά διαστήματα και εκτέλεσε σωστά την τελευταία επίθεση (με το σχεδιασμένο τρίποντο του Τουπάν) αλλά και την άμυνα.

39'

Με το σκορ στο 74-74 και την μπάλα να... καίει, ο Ολυμπιακός εκτέλεσε μία υποδειγματική επίθεση. Η μπάλα γύρισε σωστά μετά το τάιμ-άουτ του Ντέιβιντ Μπλατ, ο Αξέλ Τουπάν έμεινε ξεμαρκάριστος στη γωνία και διαμόρφωσε το τελικό 77-74, «παγώνοντας» τους οπαδούς της Κύμης που είδαν την ομάδα τους να φτάνει κοντά σε μία σπουδαία νίκη.

2’ 4 - 6
4’ 9 - 8
6’ 14 - 15
8’ 18 - 18
10’ 20 - 18
Ο Ολυμπιακός «σημάδεψε» το low post στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με Πρίντεζη και ΛεΝτέι (9-12, 5'). Η Κύμη ήταν ανταγωνιστική και με τους Μπολντς-Ουάσινγκτον πέρασε μπροστά (16-15, 7'). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος της περιόδου το προβάδισμά τους, το οποίο έφτασε στο 20-18.
12’ 23 - 22
14’ 25 - 30
16’ 25 - 33
18’ 30 - 35
20’ 32 - 39
Πιο σοβαρός και πιο... επιθετικός στην άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση των περιφερειακών της Κύμης και «έχτισαν» διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (25-33, 15'). Η Κύμη προσπάθησε να μειώσει, με τον Μπολντς, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο χάρη σε Τουπάν και Γκος (30-39, 19').
22’ 37 - 39
24’ 41 - 43
26’ 46 - 47
28’ 48 - 49
30’ 57 - 54
Ο Ντίβον Ουάσινγκτον ανέλαβε δράση για την Κύμη, στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Κύμη να μαζέψει τη διαφορά στα μέσα της περιόδου (44-45, 25'). Ο Ουίλιαμς Γκος πήρε... πάνω του την κατάσταση για τον Ολυμπιακό, όμως η Κύμη χάρη στην άμυνά της και λύσεις από Μαραγκό, Πουλανίτη και Μπολντς κατάφερε να φέρει.. τούμπα το ματς στο φινάλε της τρίτης περιόδου.
32’ 59 - 57
34’ 61 - 62
36’ 65 - 68
38’ 70 - 70
40’ 74 - 77
Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με προσωπικό 5-0 έφερε σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό (59-62, 33'). Ο Ντίβον Ουάσινγκτον, όμως πήρε και πάλι μπρος και τα δικά του μεγάλα σουτ έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (68-68, 37'). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα, χάρη στον Βεζένκοφ, ενώ το μεγάλο σουτ του Άξελ Τουπάν, 16'' πριν από το τέλος ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Μπλατ.

• 1

Από το 12ο λεπτό και μετά ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι στο παρκέ. Οι παίκτες του Μπλατ κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απέναντι στην Κύμη και να φέρουν στα μέτρα τους την αναμέτρηση, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 9 πόντους.

• 2

Η μαχητικότητα της Κύμης αλλά και η συνολική εμφάνιση του δευτέρου μέρους για την ομάδα της Χαλκίδας. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το παιχνίδι και μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα διεκδίκησε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, εκμεταλλευόμενοι την κούραση των Πειραιωτών.

• 3

Ο Ολυμπιακός εμφάνισε έλλειμμα ενέργειας, ενώ και η απουσία του Βασίλη Σπανούλη ήταν εμφανής σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, στα οποία η Κύμη ήταν άκρως ανταγωνιστική.

Το μπάσκετ και ο αθλητισμός όπως θα έπρεπε να είναι: Η χαρά στο πρόσωπο του φίλου του Ολυμπιακού είναι ανεκτίμητη και πιο πολύτιμη από οποιαδήποτε νίκη στο παρκέ.

6
Αξέλ Τουπάν
Ο Ουίλιαμς - Γκος ήταν ο πρώτος σκόρερ, οι Μιλουτίνοφ - Στρέλνιεκς έδωσαν λύσεις, αλλά ο τίτλος του MVP πηγαίνει στον Αξέλ Τουπάν, που πέτυχε το μεγάλο τρίποντο της νίκης του Ολυμπιακού στην Εύβοια.

10
Γιάνις Τίμα
Ο Γίανις Τίμα δεν μπήκε ποτέ στο ματς και δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό. Ο Λετονός έμεινε στο μηδέν και σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει το ματς της Χαλκίδας.

6
Ντίβον Ουάσινγκτον
Ο ΝτιΒόν Ουάσινγκτον πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ωστόσο δεν μπόρεσε να φέρει μία ιστορική νίκη για την Κύμη. Έκανε πάντως... θόρυβο ο Αμερικανός φόργουορντ.

Σε γενικές γραμμές η διαιτησία ήταν καλή και δεν επηρέασε την έκβαση της αναμέτρησης. Κάποια σφυρίγματα προκάλεσαν διαμαρτυρίες και στις δύο ομάδες, όμως στη γενική εικόνα δεν καθόρισε τις ισορροπίες του αγώνα στη Χαλκίδα.