91 71
  • Γιώργος Πουρσανίδης
  • Παναγιώτης Διαμαντής
  • Γιώργος Ανδρικόπουλος

Το πρώτο ντέρμπι «Δικεφάλων» για τη φετινή σεζόν πήγε σε... «κιτρινόμαυρα» χέρια! Η ΑΕΚ έδειξε καλό πρόσωπο και βρήκε τις απαντήσεις που έψαχνε μετά τα αρνητικά αποτελέσματα στα ματς με το Περιστέρι και την Χάποελ, κάτι που της έφερε άνετα τη νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (91-71). Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο μέρος του ματς, με τους φιλοξενούμενους να «πληγώνονται» από τις σημαντικές απουσίες των Φιλ Γκος, Ντάριους Γκάρετ και Τζαμάλ Τζόουνς.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε πολυφωνία στην επίθεση και σωστές επιλογές στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, το οποίο και... κλείδωσε από νωρίς. Η ΑΕΚ είχε διαφορές 13-16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και η ανάπαυλα της έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους (73-52, 30'). Στη συνέχεια, η «Ένωση» διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και χωρίς να συναντήσει άλλα προβλήματα, έφτασε στη πρώτη της νίκη στη φετινή Basket League. Πρωταγωνιστές του ματς ήταν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Βινς Χάντερ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιόνας Ματσιούλις. Από την πλευρά του... λειψού ΠΑΟΚ, πάλεψε ο Ουίλιαμ Χάτσερ.

Πλέον, οι δύο ομάδες, που δίνουν ραντεβού σε τρεις εβδομάδες στο Κύπελλο, βρίσκονται στο 1-1 στο πρωτάθλημα, ενώ ετοιμάζονται για την δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League. Εκεί, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νίμπουργκ, ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Βόννη.

• 32

Οι ήττες από το Περιστέρι και την Χάποελ πείσμωσαν την ΑΕΚ και τον Λούκα Μπάνκι, ο οποίος διαχειρίστηκε σωστά το ματς. Έδωσε λεπτά και ρόλο στους παίκτες του, βρήκε λύσεις από σχεδόν όλους τους παίκτες της δωδεκάδας και τελικά έφτασε σε μία σημαντική νίκη, που θα δώσει ψυχολογία τόσο στην «Ένωση», όσο και στον ίδιο.

• 2

Οι σημαντικές απουσίες των Γκος, Γκάρετ και Τζόουνς αφαίρεσαν λύσεις, εμπειρία και ποιότητα από τον Ηλία Παπαθεοδώρου, ο οποίος προσπάθησε να βρει απαντήσεις και να ελέγξει τον ρυθμό του ματς παίζοντας για αρκετή ώρα με δύο πλέι-μέικερ. Ο ΠΑΟΚ πάντως έδειξε επηρεασμένος και... κενός από λύσεις σε πολλά διαστήματα της αναμέτρησης, αφού ο πάγκος δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

8'

O Μαλίκ Πόουπ κάρφωσε εντυπωσιακά στο 8ο λεπτό του ματς και έδειξε για ακόμα μία φορά πως μπορεί να... πετάξει!

2’ 4 - 3
4’ 8 - 8
6’ 16 - 8
8’ 19 - 15
10’ 24 - 19
Μετά την ισορροπία των πρώτων λεπτών (8-8, 4'), η ΑΕΚ ανέλαβε κυρίαρχο ρόλο στο ματς και προηγήθηκε με double score (16-8) στο 6ο λεπτό. Ο Πόουπ και ο Παπαντωνίου ήρθαν από τον πάγκο για να δώσουν ανάσες και να μειώσουν σε 19-15, με τους γηπεδούχους να διατηρούν αυτή τη διαφορά στο 10', χάρη στις προσπάθειες του Ρόμπερσον (24-15).
12’ 28 - 19
14’ 32 - 19
16’ 36 - 25
18’ 42 - 29
20’ 48 - 35
Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αποτέλεσε το «όπλο» της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε 6 σερί πόντους και έφερε την «Ένωση» στο +13 (32-19), ενώ οι σωστές επιλογές των γηπεδούχων στην επίθεση ανέβασαν την διαφορά στους 16 (45-29). Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +13 (48-35).
22’ 50 - 39
24’ 55 - 39
26’ 58 - 46
28’ 61 - 50
30’ 73 - 52
Η «Ένωση» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, με τον Σακοτα να εκτοξεύει την διαφορά στους 17 (58-41, 26') από την γραμμή του τριπόντου. Λαρεντζάκης και Χάντερ συνέχισαν να κυριαρχούν και να βρίσκουν εύκολους πόντους, κάτι που δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μειώσει και να επιστρέψει στο ματς. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ στο +21 (73-52).
32’ 73 - 57
34’ 76 - 59
36’ 80 - 59
38’ 87 - 61
40’ 91 - 71
Η εικόνα δεν άλλαξε στη τέταρτη περίοδο. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει κυρίαρχο ρόλο στο παρκέ, ο Λαρεντζάκης βρήκε βοήθειες από τον Γκρίφιν στο κομμάτι του σκοραρίσματος και οι γηπεδούχοι έφτασαν χωρίς προβλήματα στην άνετη επικράτηση και στη πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

• 1

Η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη έχοντας βάλει τις... σωστές βάσεις από το πρώτο μέρος. Η «Ένωση» υπερίσχυσε στο κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ (11), έκανε μόλις δύο λάθη (οκτώ ο ΠΑΟΚ) και το προβάδισμα των 13 πόντων στο 20΄ (48-35) έδωσε... άνεση, τόσο σε αγωνιστικό όσο και σε πνευματικό επίπεδο.

• 2

Το μπάσκετ είναι... αριθμοί, αλλά κάποια πράγματα δεν φαίνονται στη στατιστική. Η ΑΕΚ «πληγώθηκε» από τις ήττες της περασμένης εβδομάδας και μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ με μεγαλύτερο πάθος και «δίψα» για τη νίκη. Πολλές φάσεις του 50-50 κατέληξαν στους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν ακόμα και στις στατιστικές κατηγορίες. Φυσικά, οι σημαντικές απουσίες του ΠΑΟΚ έπαιξαν κομβικό ρόλο στο ματς.

• 3

Έχοντας στις... πλάτες της ένα καλό πρώτο μέρος, η ΑΕΚ ήταν εξίσου δυνατή και στην τρίτη περίοδο. Η «Ένωση» είχε σε πρώτο πλάνο τους Λαρεντζάκη, Χάντερ, Σάκοτα, δεν αγχώθηκε όταν ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 11 (61-50) και με μία τρίποντη... βόμβα του Γκρίφιν ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +21 (73-52), βάζοντας έτσι... γερά θεμέλια για τη νίκη.

Μια εικόνα, όλο το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ σήμερα. Η ΑΕΚ δεν άφησε ούτε μία φάση, έκλεψε μπάλες, έτρεξε και πήρε τη νίκη.

18
Γιαννούλης Λαρεντζάκης
Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έκανε... τα πάντα, σε άμυνα και επίθεση. Σε ένα καλό απόγευμα για την ομάδα του, ο διεθνής γκαρντ κατάφερε να ξεχωρίζει, δείχνοντας σταθερά μεγάλο πάθος για τη νίκη.

6
Αντώνης Κόνιαρης
Ο Αντώνης Κόνιαρης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και δεν μπόρεσε να... καλύψει την απουσία του Φιλ Γκος. Οι αριθμοί στη στατιστική του (3 πόντοι, 1/4 σουτ, 4 ασίστ) μιλούν από μόνοι τους.

32
Βινς Χάντερ
Ο Βινς Χάντερ κερδίζει στο... νήμα τον Γιόνας Ματσιούλις. Ο Λιθουανός φόργουορντ ήταν εξαιρετικός, όμως ο Αμερικανός σέντερ κυριάρχησε στις ρακέτες, μετρώντας 18 πόντους και 8 ριμπάουντ με 7/9 σουτ και 4/4 βολές.

Η διαφορά δεν αφήνει περιθώρια για πολλά σχόλια. Δεν χρειάστηκε να πάρουν σημαντικές αποφάσεις οι τρεις διαιτητές. Ο ΠΑΟΚ φώναξε για τα σφυρίγματα στο πρώτο ημίχρονο και τα δυο φάουλ του Χρυσικόπουλου στα πρώτα 35 δευτερόλεπτα, και πολλά ριπλέι τον δικαιώνουν, αλλά συνολικά δεν επηρέασαν το σκορ και την εξέλιξη του.