84 69
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Αν Πάντερ
  • Ουγκ Τεπενιέ

Το 2022 έχει μπει με τον χειρότερο τρόπο για τον ευρωπαϊκό μπασκετικό Ολυμπιακό, που μετράει δύο βαριές ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια στην Euroleague. Στο 12-7 πλέον οι Πειραιώτες που έχουν αρχίσει να χάνουν έδαφος και καλούνται να συνέλθουν γρήγορα αν θέλουν να κλειδώσουν από νωρίς μία θέση στα πλέι οφ. Από την άλλη, η Μακάμπι μπορεί να έρχεται από πολύ πρόσφατη περιπέτεια με τον κορωνοϊό και αποχή περίπου τριών εβδομάδων, ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι ξανά και να ανέβει στο 8-11, αφού θυμίζουμε ότι προερχόταν από οκτώ συνεχόμενες ήττες.

Έμεινε πίσω στην αρχή, επέστρεψε όταν βρήκε υπομονή στην επίθεση

Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά άργησε να εμφανιστεί στο παρκέ της “Menora Mivtachim Arena”, αφού στην αρχή δεν ήταν στο πνεύμα του αγώνα, παρουσιάζοντας ένα κακό πρόσωπο. Αμυντικά είχε καλή συμπεριφορά, με εξαίρεση τις αλλαγές στα σκριν, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε σχεδόν στο έπακρο η Μακάμπι. Επιθετικά οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν σωστά την πιεστική άμυνα των Ισραηλινών και αυτό έφερε μία νευρικότητα, που εξελίχθηκε σε αστοχία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-4 στο 6’, ωστόσο η ελληνική ομάδα άλλαξε εντελώς την εικόνα της μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα στην επίθεση και να έχουν υπομονή, ενώ αμυντικά σταμάτησαν να στέλνουν τον Φαλ σε αλλαγές. Έτσι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (17-16) πριν τις βολές του Ρέινολντς, με τις οποίες η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-16.

Καλή επιθετική λειτουργία, πρόβλημα η άμυνα στο πικ εν ρολ, ασταμάτητος Ζίζιτς

Όσο καλή και πιεστική να φαινόταν η άμυνα της Μακάμπι, ο Ολυμπιακός έμαθε να την αντιμετωπίζει και το έδειξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» σταμάτησαν τα λάθη, έδειξαν αλτρουϊσμό, έψαξαν το κάτι παραπάνω και το βρήκαν. Οι ΜακΚίσικ και Πρίντεζης ήρθαν με φόρα από τον πάγκο και οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι για αρκετή ώρα. Το έχασαν, όταν έδωσαν transition παιχνίδι στη Μακάμπι, με τις κακές επιλογές τους στην επίθεση. Οι Ισραηλινοί έτρεξαν καλά το γήπεδο και χρειάστηκαν επτά λεπτά για να ξαναπεράσουν μπροστά με 31-30. Ωστόσο, το μεγαλύτερο πρόβλημα του Ολυμπιακού έγινε ο Άντε Ζίζιτς. Ο Κροάτης πήρε στις πλάτες του την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και την οδήγησε με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Η άμυνα στο πικ εν ρολ εξελίχθηκε σε μεγάλο αγκάθι για την ελληνική ομάδα, που δεν βρήκε άμεσα λύση κι έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 40-38.

Δεν βελτίωσε την άμυνα και είχε ένα «βουνό» να ανέβει

Η διακοπή της ανάπαυλας θα μπορούσε να λειτουργήσει υπέρ του Ολυμπιακού, ώστε να διορθώσει κάποια πράγματα, όμως αυτό δεν συνέβη κι όσο δεν βελτίωνε την αμυντική του εικόνα, τόσο μεγάλωνε το πρόβλημα. Η Μακάμπι συνέχισε να εκμεταλλεύεται τον Ζίζιτς, ο οποίος νίκησε όλες τις αλλαγές που έκαναν οι Πειραιώτες στην άμυνα. Επιπλέον, οι Ισραηλινοί έδωσαν και έναν πιο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, κάτι που ήταν ξεκάθαρα προς όφελός τους. Έβαλαν 12 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου μέρους και πήγαν στο +9 (52-43), ενώ στα μισά της τρίτης περιόδου ήρθε και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με το 55-45. Ακόμα και οι βοήθειες που ήρθαν από την αδύνατη πλευρά δεν βοήθησαν αμυντικά τον Ολυμπιακό, καθώς είτε τελείωνε τη φάση ο Ρέινολντς, είτε έδινε σε ελεύθερο συμπαίκτη του για να σουτάρει. Η διαφορά των δέκα πόντων παρέμεινε στο τέλος της περιόδου (66-56) και τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ελληνική ομάδα ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και το ματς κρίθηκε νωρίς

Σίγουρα, μία διαφορά δέκα πόντων δεν είναι αποτρεπτική για μία ομάδα, με μία ολόκληρη περίοδο να απομένει. Όμως η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν τέτοια που δεν έδινε ελπίδες στην ανατροπή. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κάποιες βιαστικές επιθέσεις, δεν έπαιξαν με καθαρό μυαλό κι έτσι έκαναν το έργο της Μακάμπι ακόμη πιο εύκολο. Μόλις τρεις πόντους έβαλαν οι Πειραιώτες στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου κι έτσι μία ομάδα δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι. Μπορεί να έγιναν λίγο πιο σκληροί στην άμυνα και η Μακάμπι να έριξε κάπως τον ρυθμό και την παραγωγικότητά της, ωστόσο δεν ήταν αρκετά, ώστε η διαφορά να πέσει σε χαμηλότερα επίπεδα. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι έφθασαν ακόμη και στο +22 με το 81-59 λίγο πριν το τέλος.

Λεφτά στην τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο απόλυτος MVP της νίκης της Μακάμπι ήταν ο Άντε Ζίζιτς. Ο Κροάτης σέντερ ήταν εξαιρετικός, κανένας από την άμυνα του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να τον περιορίσει κι έτσι έκρινε την έκβαση του αγώνα, έχοντας 23 πόντους (10/12 δίποντα, 3/5 βολές), 6 ριμπάουντ και 33 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Γίνε Πρόεδρος: Απροσδόκητα καλή ήταν και η εμφάνιση του Κίναν Έβανς. Ο Αμερικανός γκαρντ έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ανταποκρίθηκε στη δυσκολία της αναμέτρησης και κέρδισε με το σπαθί του δικαίωμα να πάρει 33 λεπτά συμμετοχής από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Στους 14 πόντους και τις 4 ασίστ σταμάτησε ο ρούκι στην Euroleague.

Lockdown: Πολλοί παίκτες του Ολυμπιακού ήταν σε κακό βράδυ, όμως από τους βασικούς πυλώνες της ομάδες, αυτός που έδωσε τα λιγότερα πράγματα επιθετικά ήταν ο Βεζένκοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ανάγκη τον καλό Βούλγαρο φόργουορντ, ο οποίος σήμερα έμεινε στους 6 πόντους με 2/6 σουτ.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Η διαιτησία των Λάτισεβς, Πάντερ και Τεπενιέ δεν έπαιξε ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα κι αυτό είναι το σημαντικό. Πάντως είναι λογικό σε τέτοιες καυτές έδρες, οι γηπεδούχοι να πάρουν κάποια σφυρίγματα που ήταν συζητήσιμα.

Πόση αλήθεια αντέχεις; H δικαιολογία με τα κρούσματα κορωνοϊού έχει τελειώσει για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν έδειξε να συνέρχεται, παρά το γεγονός ότι αντιμετώπιζε μία ομάδα που είχε συνεχόμενες ήττες και αρκετές εβδομάδες αποχής. Ακόμη μία κάκιστη εμφάνιση για τους Πειραιώτες εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69