Ανταγωνιστικοί οι Ρόκετς στην πρώτη περίοδο, έχαναν 34-30, ακόμα καλύτεροι στη δεύτεροι, απόδειξη πως έκλεισαν προηγούμενοι το ημίχρονο με 63-62.

Οι Ρόκετς κρατήθηκαν κοντά στο σκορ στα τέσσερα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως τότε οι Σίξερς πήραν για τα καλά τα ηνία του αγώνα κι έχτισαν διψήφιες διαφορές, στο 36' ήταν μπροστά με 103-92.

Η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε με τους Σίξερς να φτάνουν εύκολα στην εντός έδρας επικράτηση με 133-113.

Για τη Φιλαδέλφεια του 20-16 ο Εμπίιντ έφτασε σε τριπλ νταμπλ με 31 πόντους, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ο Κορκμάζ είχε 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Για τους Ρόκετς του 10-28 των επτά παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων ο Μάθιους είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ.