ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
79 71
Λαύριο
ΛΑΥΡΙΟ

Ο Προμηθέας έψαχνε επειγόντως ένα θετικό αποτέλεσμα μετά τις ήττες από ΑΕΚ και Μπουντούτσνοστ και το βρήκε απέναντι στο Λαύριο στο «Δ. Τόφαλος». Οι Πατρινοί ανέβηκαν πλέον στο 7-3 στο ελληνικό πρωτάθλημα, έχοντας ως κορυφαίους στην αναμέτρηση τους Δημήτρη Αγραβάνη (24π, 10ρ) και Κέντρικ Ρέι (23π, 3ρ, 4ασ). Από την άλλη πλευρά, το Λαύριο συνεχίζει την πτωτική του πορεία, αφού έφθασε πλέον τις πέντε συνεχόμενες ήττες στη Stoiximan Basket League και υποχώρησε στο 4-6. Για το σύνολο του Χρήστου Σερέλη ξεχώρισαν οι Βασίλης Μουράτος (20π, 5ρ, 3ασ) και Πέτρος Γερομιχαλός (13π, 5ασ).

Οι δύο ομάδες μπήκαν με καλό ρυθμό στο παιχνίδι, οδηγώντας το σκορ σε υψηλά επίπεδα από τα πρώτα λεπτά. Το Λαύριο ήταν αυτό που είχε σταθερά το προβάδισμα στην αρχή, χάρη στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Μουράτου, ο οποίος έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων από τα μισά της πρώτης περιόδου, όταν και η ομάδα του προηγήθηκε με 10-15. Με συνεχόμενα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά στο 7’ με το 10-21. Το μόνο που κατάφερε ο Προμηθέας ήταν απλά να μειώσει σε 16-23 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι γηπεδούχοι, που μπόρεσαν να βρουν ψυχολογία από κάποια μικρά σερί και να διατηρούν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, μειώνοντας ακόμη και σε 25-31 στο 15’. Όμως ακολούθησε ένα σερί 10-0 για το Λαύριο, που εκτόξευσε το προβάδισμά του στο +16 (25-41), 3:51 πριν το ημίχρονο. Την τελευταία λέξη όμως στο πρώτο μέρος την είπε ο Προμηθέας, που απάντησε με τον ίδιο τρόπο και πέτυχε δέκα αναπάντητους πόντους στα τελευταία δυόμισι λεπτά και πήγε στην ανάπαυλα, όντας στο -6 (37-43).

Το καλό φίνις στο πρώτο ημίχρονο έδωσε την απαιτούμενη ώθηση στους παίκτες του Ηλία Ζούρου, οι οποίοι μπήκαν στο δεύτερο με το ίδιο καλό πρόσωπο. Η εμφανώς βελτιωμένη εικόνα των Πατρινών στην άμυνα, τους έκανε κυρίαρχους του παιχνιδιού. Κατάφεραν να κρατήσουν μόλις στους εννέα πόντους το Λαύριο στην τρίτη περίοδο και να φέρουν το ματς στον πόντο (51-52) με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών.

Πλέον το μομέντουμ το είχαν ξεκάθαρα οι Πατρινοί, που ήλεγχαν την αναμέτρηση, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Το Λαύριο ξεκίνησε με τρίποντο την τέταρτη περίοδο, όμως ο Προμηθέας πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους για το 59-55, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα μετά το αρχικό 2-0. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν έμειναν ποτέ ξανά πίσω στο σκορ και με μεγάλα τρίποντα από τους Ρέι, Γιαννόπουλο και Γκίκα κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71