Με αξιοπρέπεια και υποσχέσεις για ακόμα καλύτερες εμφανίσεις την επόμενη σεζόν ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό Eurocup ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» κέρδισαν την ισχυρή και με πολλαπλάσιο μπάτζετ Χατάισπορ (85-73) και ολοκλήρωσαν την ευρωπαϊκή τους παρουσία με νίκη, σε ένα παιχνίδι που το SDNA μετέδωσε αποκλειστικά. Το «τριφύλλι» τερμάτισε στην 4η θέση ενός πολύ δύσκολου ομίλου (2-4), έδειξε όμως πως μπορεί να σταθεί ανταγωνιστικό στο υψηλό αυτό επίπεδο. Στα του ματς στο ΟΑΚΑ, τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννης πάλεψαν με πείσμα, για ένα 20λεπτο πίστεψαν στο απόλυτο θαύμα μίας νίκης με +32, στο τέλος της βραδιάς, όμως, μένουν με το θετικό φινάλε της νίκης κόντρα σε μία πολύ έμπειρη και από Euroleague ομάδα.

Τρομερό ντεμπούτο στα πράσινα για την Λινέτα Κάιζερ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, δείχνοντας έτοιμη να δώσει τον όγκο και την ποιότητα που έψαχνε η Ελένη Καπογιάννη κάτω από την ρακέτα. Super, ως συνήθως, η Τσάστιτι Ριντ που ήταν πρώτη σκόρερ, άγγίζοντας το triple double (28π., 12ριμπ., 7ας). Εξαιρετική παρουσία και από την Χολμς (25π., 9ριμπ.) Από πλευράς Χατάι (2-4) που κράτησε την ισοβαθμία εξαιρετική ήταν η Έλενμπεργκ (30π.).

Όλα τα λεφτά οι ξένες του Παναθηναϊκού
Γρήγορος ρυθμός, πολλά καλάθια και χαλαρές άμυνες είχαμε στην α' περίοδο. Με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς, ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό πλεονέκτημα 4 πόντων (15-11 στο 5') με την Ριντ. Η Μπράουν, από πλευράς Χατάι, είχε πάρει σημαντικό μέρος των επιθέσεων της ομάδας της και απάντησε άμεσα (15-17, με 8π. της Αμερικανίδας). Την ίδια στιγμή η Κάιζερ έδειχνε στις «πράσινες» δείγματα της κλάσης της (8π.), με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει την περίοδο στο +6. Σπάνιο στατιστικό το ότι η τριάδα των Χολμς, Κάιζερ και Ριντ είχαν πετύχει συνολικά τους 24 πόντους της ομάδας τους (28-22 στο 10').

Με τρομερή άμυνα στα... μισά της διαδρομής
Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, στην συνέχεια του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά του και εγκλώβισε τις φιλοξενούμενες. Η Ριντ παρέμενε... καυτή (30-22 στο 11') σε σκοράρισμα και δημιουργία, ενώ με δική της ασίστ ήρθε το πρώτο +10 από την εντυπωσιακή Κάιζερ (42-32 στο 16'). Ενώ το ματς όδευε προς το φινάλε του ημιχρόνου το μομέντουμ έδειχνε Παναθηναϊκό. Τα κορίτσια της Καπογιάννη έπαιζαν εξαιρετικά στην άμυνα ζώνης και με καλάθι-φάουλ της Χολμς έφτασαν στην μέγιστη διαφορά του ματς με την λήξη του ημιχρόνου (53-35 στο 20'). Σε ένα ημίχρονο που οι Αμερικανίδες παρέμεναν μοναδική πηγή σκορ για το «τριφύλλι», καθώς μόνο η Σταχ είχε βρει σκορ από τις συμπαίκτριές τους (2π.).

Ζημιά από Έλενμπεργκ, τον «πλήγωσαν» τα λάθη
Μετά από το καλύτερο ημίχρονο στα έξι ευρωπαϊκά του παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε μουδιασμένος. Με πάρα πολλά λάθη και κακές επιλογές, επέτρεψε στην Χατάι να «ροκανίσει» την διαφορά. Η εξαιρετική Έλενμπεργκ βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια αλλά και μέσω ελεύθερων βολών (57-45 στο 23'). Μία λύση από το τρίποντο με την Χολμς έδωσε μικρή ανάσα, αλλά η εικόνα του ματς, όσον αφορά την διεκδίκηση του θαύματος με την διαφορά έδειχνε Χατάισπορ 100% (66-57 στο 30').

Με νίκη και ψηλά το κεφάλι η αυλαία
Από την στιγμή που η διαφορά δεν άφηνε περιθώρια για... όνειρα, η τελευταία περίοδος θα καθόριζε το αν ο Παναθηναϊκός μπορούσε να «ζευγαρώσει» τις νίκες του. Με την διαφορά να κυμαίνεται στις παρυφές των 10 πόντων (72-63 στο 32'), ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ματς. Μοναδικός... ενοχλητικός πονοκέφαλος η Έλενμπεργκ (72-66, 28π.) που ήταν ασταμάτητη. Στο τελευταίο 3λεπτο, μάλιστα, η Χατάι έφτασε σε απόσταση αναπνοής (76-73 στο 36') και έκανε το ματς ντέρμπι. Εκεί «μίλησε» η Λύμουρα με ένα τεράστιο τρίποντο στα 140" το οποίο «έκοψε» τα πόδια των φιλοξενούμενων, με την Χολμς να δίνει την χαριστική βολή (81-73 στο 38'). Η ευρωπαϊκή παρουσία του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε με νίκη 85-73 και τις «πράσινες» να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την νέα χρονιά.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 53-35, 66-57, 85-73