Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από μία 20ετία δεν συνδυάστηκε από θετικό αποτέλεσμα, είχε όμως πολλά παράπλευρα οφέλη. Στον αγώνα που μετέδωσε αποκλειστικά το SDNA, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πάλεψαν για 40' κόντρα στην πολύ έμπειρη Πολκοβίτσε και έδειξαν την μαχητική ψυχή που χαρακτηρίζει τον σύλλογο, σε ένα ματς στο οποίο δεν αγωνίστηκε η τραυματίας Όλγα Χατζηνικολάου, ενώ επίσης έλειπε η τέταρτη ξένη των πρωταθλητριών Ελλάδος. Φυσικά, μεγάλο κέρδος και η παρουσία του κόσμου του Παναθηναϊκού που δημιούργησε ξεχωριστή ατμόσφαιρα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» εν πολλοίς το κακό δεύτερο δεκάλεπτο όταν δέχτηκε επιμέρους σερί 0-18, την ώρα που και στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρχε μπλακ-άουτ για περισσότερο από 5 λεπτά. Παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες και το -14 στην δ' περίοδο (46-60), το ματς κρίθηκε στο σουτ (64-67), με την Χολμς να μην στέλνει το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο από τα 8 μέτρα. Σπουδαία εμφάνιση από την Βιντσηλαίου που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, στους 17 πόντους με 8 ριμπάουντ η Ριντ. Καλή εμφάνιση στο τέλος από την Χολμς με 12 πόντους, στους 3 πόντους με 7 ασίστ η Λύμουρα. Κορυφαία για την Πολκοβίτσε η Μαβούνγκα με 15 πόντους, η Σπανού είχε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο έτερο παιχνίδι του Α' ομίλου η Χατάισπορ κέρδισε πολύ εύκολα την Ενισέι (100-76) και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της. Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στο Κρασνογιάρσκ για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την ρωσική Ενισέι (21/10).

Λύμουρα σέρβιρε, Ριντ εκτελούσε
Η Τσάστιτι Ρίντ ήταν εκείνη που πέτυχε τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στην ευρωπαϊκή του επιστροφή (4-5 στο 3'), με την Σπανού από πλευράς Πολκοβίτσε να αναλαμβάνει πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες. Σε ρόλο οδηγού, όπως αναμενόταν για τις «πράσινες», ήταν η Λολίτα Λύμουρα που είχε 3 ασίστ και... άλλες τόσες που δεν μετουσιώθηκαν σε καλάθι. Οι φιλοξενούμενες βρήκαν κάποιες λύσεις από την περιφέρεια (5-10 στο 5') αλλά τα πολλά λάθη (6), η καλή άμυνα των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη και η εξαιρετική Ριντ (8π.) έφεραν τον Παναθηναϊκό με προβάδισμα στο φινάλε της α' περιόδου (14-12 στο 10').

Πάτησε γκάζι η Πολκοβίτσε με 0-18 σερί, μερική επιστροφή Παναθηναϊκού
Με κλέψιμο και καλάθι της Βιντσηλαίου ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο (16-12), με την Πολκοβίτσε να απαντά δυναμικά. Βρίσκοντας λύσεις στην άμυνα-ζώνης άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (3/4 3π. στο διάστημα αυτό για το 19-23 στο 12'). Το εντυπωσιακό σερί της, μάλιστα, έφτασε ως το 0-18 (19-32 στο 18'), με τον Παναθηναϊκό να αναλώνεται σε βιαστικές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Ενδεικτικό είναι πως έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερο από 6:30 προτού η Βιντσηλαίου δώσει ανάσα με σουτ μέσης απόστασης. Κάταφερε, πάντως, να «ρίξει» την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό φράγμα των 10 πόντων (27-36 στο 20').

Νέο «νεκρό» διάστημα, τρομερή Βιντσηλαίου
Το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού, ωστόσο, παρέμενε. Η αστοχία και τα λάθη είχαν ανέβει (10/42 εντός πεδιάς) με τις παίκτριες της Καπογιάννη να μένουν ξανά χωρίς σκορ για μεγάλο χρονικό διάστημα (5:19'). Και πάλι η λύση δόθηκε από την Βιντσηλαίου. Ένα καλάθι και φάουλ (30-41) «έσπασε» την ανομβρία, αρχικά, με την διεθνή γκαρντ να πραγματοποιεί συνολικά εξαιρετική εμφάνιση (16π.) και να μειώνει ξανά στους 9 με το δεύτερο τρίποντο του Παναθηναϊκού (2/17 3π., 39-48 στο 30').

Η τεράστια ανατροπή κρίθηκε στο σουτ
Η πρώτη προσπάθεια του Παναθηναϊκού να επιστρέψει (43-50) βρήκε σθεναρή αντίσταση. Δύο μακρινά σουτ επέτρεψαν στην Πολκοβίτσε να ξεφύγει και πάλι (43-55 στο 33'). Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στις επόμενες απόπειρες των παικτριών του «τριφυλλιού» που είτε έκαναν αβίαστα λάθη είτε δεν έβρισκαν τα μεγάλα σουτ που χρειάζονται για τέτοιες ανατροπές (46-60 στο 38'). Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν τα παράτησε. Με ένα επικό ντεμαράζ στο οποίο η Χολμς είχε πρωταγωνιστικό ρόλο η διαφορά έπεσε στους τρεις στα 14,5" (64-67), με την Αμερικανίδα στο φινάλε να χάνει ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με σουτ από τα 8 μέτρα. Εντέλει, η Πολκοβίτσε πήρε την νίκη, ο Παναθηναϊκός όμως κέρδισε τις εντυπώσεις και έδειξε ικανός για το κάτι παραπάνω και στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67