Ο Παναθηναϊκός, μετά τις νίκες επί του Iona, του Περιστερίου και το Απόλλωνα Πάτρας, γνώρισε την πρώτη ήττα της φετινής προετοιμασίας του από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, σε ένα «τεστ» με άρωμα... Euroleague, που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -13 στο ημίχρονο και στο -9 στο 30', αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και ένα μεγάλο τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ 1,8'' πριν την λήξη έστειλαν το ματς στον επιπλέον χρόνο. Το «θρίλερ» συνεχίστηκε με το ματς να πηγαίνει και σε δεύτερη παράταση (79-79 στο 45'), πριν τελικά επικρατήσουν οι φιλοξενούμενοι (85-92).

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τα μεγαλύτερά τους «όπλα» στην επίθεση. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου απουσίαζε για το meeting των αρχηγών της Euroleague (όπως και ο Ματέους Πονίτκα), ενώ εκτός ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που δεν έχει φτάσει ακόμα στο 100% του. Μάλιστα, πρόβλημα προέκυψε και με τον Ντάριλ Μέικον, που τραυματίστηκε στο φιλικό του ΟΑΚΑ.

Θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Κέντρικ Πέρι, που ταλαιπωρήθηκε από τενοντίτιδα το προηγούμενο διάστημα, χρησιμοποιήθηκε από τον κόουτς Πρίφτη στην αναμέτρηση. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν στην αρχική πεντάδα μαζί με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, τον Λεωνίδα Κασελάκη, τον Οκάτο Ουάιτ και τον Γιώργο Παπαγιάννη. Από την άλλη πλευρά, το ρωσικό κλαμπ παρατάχθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Σαμπάζ Ναπίερ, Τζόρνταν Λόιντ, Σεργκέι Καράσεφ, Άλεξ Πόιθρες και Τζόρταν Μίκι. Πρόκειται για μια ομάδα που έρχεται με... φόρα στην προετοιμασία της και πριν από λίγες μέρες «διέλυσε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (100-73).

Το πιο «γεμάτο» σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς, μέσα από τη σκληρή του άμυνα (7-16 στο 10') και «έκλεισε» το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (+13, 22-35). Στην επανάληψη η κατάσταση ήταν πιο μοιρασμένη, με τους νταμπλούχους Ελλάδας, όμως, να μην μπορούν να μαζέψουν σημαντικά την απόσταση από τους φιλοξενούμενους (45-54 στο 30'). Το πιο σημαντικό νέο της 3ης περίοδου ήταν... απρόοπτο και άσχημο για το «τριφύλλι», καθώς ο Ντάριλ Μέικον αποχώρησε με τραυματισμό στο 25'.

Παρ' όλα αυτά, στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν... δραματικά. Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, «ροκάνισε» τη διαφορά και πλησίασε σε απόσταση βολής. Με 1,8'' για το φινάλε ο Οκάρο Ουάιτ ευστόχησε σε τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση (68-68). Στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 23-14 και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Στον επιπλέον χρόνο οι διαφορές των δύο ομάδων πάνω στο παρκέ είχαν... εξαφανιστεί και το ματς έμοιαζε με μια μεγάλη «μάχη». Ύστερα από επιπλέον 5' το σκορ παρέμεινε ισόπαλο (79-79) και το φιλικό πήγε και σε δεύτερη παράταση. Εκεί η Ζενίτ είχε περισσότερες λύσεις και επιλογές και μπόρεσε να φτάσει στο διπλό (85-92). Άλλωστε, οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τους Παπαπέτρου - Νέντοβιτς, με τον Πέρι να μην είναι στο 100% και τον Μέικον να μην μπορεί να βοηθήσει από το 25' και μετά, λόγω του τραυματισμού του.

Για τον Παναθηναϊκό, που έδειξε πως έκανε βήματα πρόοδου κόντρα στους Ρώσους, πλέον ακολουθούν τα εξίσου σημαντικά «τεστ» στο τουρνουά του Μονάχου. Ο πρώτος αντίπαλος των νταμπλούχων θα είναι ο Ερυθρός Αστέρας το Σάββατο (11/9, 16:00).

Τα Δεκάλεπτα: 7-16, 22-35, 45-54, 68-68
Οι παρατάσεις: 79-79, 85-92.