VALENCIA BC
  • Ματέι Μπολτάουζερ
  • Μιτσέλε Ρόσι
  • Ρόμπερτ Βικλίκι

Ο Ολυμπιακός έμεινε στα χαμόγελα από τις νίκες της περασμένης εβδομάδας (με Μπαρτσελόνα - Ερυθρό Αστέρα) και η επιστροφή του στο ΣΕΦ δεν συνδυάστηκε με καλό αποτέλεσμα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκτός κλίματος σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα και η καλοκουρδισμένη Βαλένθια δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, φεύγοντας με διπλό από το Φάληρο (96-85).

Οι Πειραιώτες είχαν προβλήματα σε άμυνα - επίθεση, ενώ επηρεάστηκαν και από την απουσία του Κώστα Παπανικολάου. Ο Γιώργος Πρίντεζης τραυματίστηκε μετά από μόλις 2:25" συμμετοχής και οι προσπάθειες των Κώστα Σλούκα (18 πόντοι, 7 ασίστ), Σακίελ ΜακΚίσικ (16 πόντοι) και Λιβιό Ζαν Σαρλ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) δεν ήταν αρκετές.

Αντίθετα, η Βαλένθια είχε ισορροπία επιθετικά και πήρε πολλά από τους Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Ντέρικ Ουίλιαμς (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Νίκολα Κάλινιτς (14 πόντοι), Μάικ Τόμπι (12 πόντοι) και Κλέμεν Πρέπελιτς (11 πόντοι ). Οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 9-5, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στο 7-6.

• 32

Κακό βράδυ σε όλα τα επίπεδα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Προφανώς οι απουσίες των Κώστα Παπανικολάου - Γιώργου Πρίντεζη επηρέασαν, αλλά ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ο έμπειρος τεχνικός δεν έκανε καμία σωστή παρέμβαση στο ματς. Ερωτηματικό υπάρχει σίγουρα γύρω από τον χρόνο συμμετοχής των Σπανούλη - Λαρεντζάκη και από την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, που είχε μόνο κάποιες «εξαιρέσεις» στη διάρκεια του ματς. Πάντως υπάρχει ελαφρυντικό και αυτό καλύπτεται από την έλλειψη ενέργειας και πάθους από τους παίκτες του Ολυμπιακού.

• 14

Ακόμα ένα καλό βράδυ για τον Πονσαρνάου, με την Βαλένθια να δείχνει εκ νέου πως είναι καλοδουλεμένη. Ισορροπημένη, διαβασμένη και με γνώση του τι θέλει στο παρκέ, η ισπανική ομάδα κυριάρχησε στο ανοικτό γήπεδο και στο «5 εναντίον 5», έβγαλε σωστά plays σε άμυνα - επίθεση και επέβαλλε τον ρυθμό της. Credits στον Ισπανό head coach για την ταυτόχρονη παρουσία των Τόμπι - Ουίλιαμς, που ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη για την Βαλένθια στο δεύτερο μέρος.

15'

Ποιος άλλος; Ο Ντέρικ Ουίλιαμς πήρε το... δώρο από τον Νίκολα Κάλινιτς και κάρφωσε εντυπωσιακά, κλείνοντας από νωρίς θέση στο Top-10 της αγωνιστικής.

2’ 2 - 3
4’ 5 - 8
6’ 7 - 12
8’ 9 - 19
10’ 16 - 25
Οι πέντε σερί πόντοι του Ζαν Σαρλ επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξεκινήσει καλά στο ματς (5-3, 3'), όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ, αφού η Βαλένθια έβγαλε άμυνες και είχε σωστές επιλογές επιθετικά στον δρόμο για το +5 του 5ου λεπτού (7-12). Ο Τόμπι, ο Λαμπειρί και μερικά άστοχα σουτ του Ολυμπιακού ανέβασαν την διαφορά υπέρ των Ισπανών στους δέκα (9-19, 8'), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού, στο +9 (16-25). Τρομερά εύστοχοι οι παίκτες του Πονσαρνάου σε αυτό το διάστημα, με 5/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 6/7 βολές.
12’ 22 - 31
14’ 28 - 35
16’ 32 - 39
18’ 34 - 45
20’ 39 - 52
Η Βαλένθια ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Χέρμανσον και η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους (20-31), 11'), ενώ ο ράθυμος Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη και τα άστοχα σουτ, γεγονός που έφερε την Βαλένθια και στο +13 (22-35, 12'). Οι αλλαγές και οι φωνές του Μπαρτζώκα «ξύπνησαν» πάντως τους παίκτες του και ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους 10-2, που του επέτρεψε να πλησιάσει στους πέντε (32-37, 16'). Οι καλές άμυνες των φιλοξενούμενων αποσυντόνισαν εκ νέου τους Πειραιώτες και ένα γρήγορο 6-0 αποκατέστησε την διαφορά (32-43, 17'). Την ίδια ώρα, το σχήμα με ΜακΚίσικ - Χάρισον δεν λειτούργησε για τους γηπεδούχους και η εξαιρετική Βαλένθια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο εμφατικό +13 (39-52).
22’ 44 - 54
24’ 46 - 62
26’ 54 - 65
28’ 59 - 71
30’ 65 - 76
Ήταν προφανές πως ο Ολυμπιακός θα προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου τον βοήθησε να πλησιάσει στους 8 (44-52, 21'). Όπως συνέβη όμως και στα προηγούμενα λεπτά, η Βαλένθια απάντησε με σωστά plays και δικό της σερί (8-0) για το 44-60 του 23ου λεπτού. Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, παρά τις προσπάθειες του Σλούκα και οι Ισπανοί διατήρησαν τα ηνία στο τέλος της περιόδου (65-76).
32’ 68 - 80
34’ 72 - 80
36’ 76 - 84
38’ 78 - 90
40’ 85 - 96
Ο Ζαν Σαρλ ανέλαβε δράση στις δύο πλευρές του παρκέ και ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες μείωσαν στους οκτώ (72-80, 33') και αύξησαν το level της πίεσής τους, όμως η άμυνα δεν... εμφανίστηκε ούτε σε αυτό το σημείο. Η Βαλένθια έβρισκε σταθερά απαντήσεις (κυρίως με τον Ουίλιαμς), διατήρησε το προβάδισμά της και τελικά έφτασε χωρίς πολλά προβλήματα στο διπλό.

• 1

Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού. Όταν δέχεσαι 52 πόντους σε ένα ημίχρονο στην έδρα σου, τότε δύσκολα μπορείς να πεις ότι έκανε καλά την δουλειά σου στην άμυνα. Ίσα - ίσα, ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο πίσω μέρος του παρκέ, παρουσιάστηκε αδιάβαστος σε αρκετές περιπτώσεις και επέτρεψε στην Βαλένθια να κάνει το παιχνίδι της.

• 2

Η ισορροπία της Βαλένθια. Ο ορισμός της καλοκουρδισμένης μηχανής: Ο Χάουμε Πονσαρνάου έχει μοιράσει εξαιρετικά τους ρόλους, χρησιμοποιεί σχήματα με μεγάλη χημεία και παίρνει σταθερά πολλά από τους περισσότερους παίκτες της δωδεκάδας. Όποιος και αν πατήσει στο παρκέ, η Βαλένθια λειτουργεί καλά και αυτό είναι σίγουρα σημαντικό, ειδικά όταν ο αντίπαλος δεν βρίσκεται σε καλή μέρα.

• 3

Ο Ντούμπλιεβιτς και ο Ουίλιαμς. Ο αρχηγός της Βαλένθια ήταν κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες και η παρουσία του έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξαιρετική εικόνα της ομάδας του. Σκόραρε από κοντά και μακριά, μάζεψε ριμπάουντ και έκανε την διαφορά. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τον Αμερικανό, που έδωσε πολλά, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στα πρότυπα του ΝΒΑ, ο Ολυμπιακός βρήκε... εικονικούς φιλάθλους στο ΣΕΦ και ο ΜακΚίσικ πόζαρε δίπλα τους με χαμόγελο.

14
Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς
Σπουδαίο ματς από τον αρχηγό της Βαλένθια. Σκόραρε 20 πόντους με 6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, κατέβασε 9 ριμπάουντ και ήταν ξανά το σημείο αναφοράς της ομάδας του.

32
Οκτάβιους Έλις
Δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ, αλλά στα περίπου εφτά λεπτά που μέτρησε στο παρκέ ήταν κακός. Εκτός κλίματος ο Έλις, δεν έκανε τίποτα αμυντικά ή επιθετικά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό.

21
Ντέρικ Ουίλιαμς
Εκρηκτικός αλλά και ουσιαστικός, ο Ουίλιαμς ήταν ξανά ένας από τους πρωταγωνιστές της Βαλένθια και τα ποσοστά του θύμισαν... playstation (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές).

Η Βαλένθια πήρε από νωρίς προβάδισμα και η εικόνα του αγώνα δεν άφησε περιθώρια για πολλές δύσκολες φάσεις. Παρόλα αυτά, οι Μπολτάουζερ, Ρόσι και Βικλίκι έκαναν κάποια λάθη, χωρίς ωστόσο να επηρεάσουν την τελική έκβαση.

Κορωνιός: «Ιστορική στιγμή και πρόκληση για το Περιστέρι, και οι δύο “αιώνιοι” θα πάνε στο Final-4»