Φιλικό Παιχνίδι - Τουρνουά της Euroleague στη Βαλένθια
82 68
Bayern Munich
BAYERN MUNICH

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο δεύτερο «τεστ» των Πειραιωτών επί λιθουανικού εδάφους δεν είχε στη διάθεσή του τον Βασίλη Σπανούλη και τον Λιβιό Ζαν Σαρλ. Μάλιστα, είδε το ματς να... στραβώνει από νωρίς (-12 στο 16'). Όμως, μια αντεπίθεση διαρκείας με ρεσιτάλ δημιουργίας του Κώστα Σλούκα (13 ασίστ και μόλις 2 λάθη), πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεση και βελτιωμένη αμυντική λειτουργεία μετά το 15' έφερε την ανατροπή και την νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Διψήφιοι και πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Χασάν Μάρτιν (13π., 4ρ.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13π. με 5/6 σουτ), Σάσα Βεζένκοφ (12π. 8ρ.), Γιώργος Πρίντεζης (12π., 4ρ.), και Κώστας Παπανικολάου (10π.), αλλά ο τίτλος του MVP πηγαίνει στον Σλούκα (7π., 4ρ., 13ασ., 3κλ.), που έκανε την επίθεση του Ολυμπιακού να... ρολάρει στο δεύτερο ημίχρονο. Από την Μπάγερν, που δεν είχε ενέργεια και μετά το 15' δεν έβρισκε ρυθμό ξεχώρισαν οι Βλάντιμιρ Λούσιτς (11π.) και Μάλκολμ Τόμας (10π.).

Με την νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πήρε την 3η θέση στο φιλικό τουρνουά που διοργανώνει η Euroleague στη Βαλένθια, δύο εβδομάδες πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων των ομάδων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι στο ξεκίνημα (4-5 στο 5') και η καλή δουλειά που έκαναν στα επιθετικά ριμπάουντ (4επ. ριμπ.) πήγε χαμένη. Αυτή η αστοχία (2/7 2π., 0/6 3π. και 0/2β. στο 8') κόστισε, με τους Βαυαρούς να παίρνουν διψήφια διαφορά (4-14), με πρωταγωνιστές τους Ουέιντ Μπόλντγουιν και Μάλκολμ Τόμας. Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 10-17.

Στη δεύτερη περίοδο η περιφερειακή άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα επέτρεψε στους σουτέρ της Μπάγερν να βρουν ελεύθερα τρίποντα, τα οποία σε συνδυασμό με την προβληματική επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού έφεραν το ματς ξανά σε διψήφιες διαφορές (15-25 στο 14' και 18-30 στο 16'). Ωστόσο, όλα άλλαξαν στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους. Το δίδυμο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (2/2 3π.) - Σάσα Βεζένκοφ (9π.) έδωσε σκορ και ρυθμό, ο Κώστας Σλούκας μοίρασε 3 ασίστ και η Μπάγερν βρήκε σίδερο σε διαδοχικές προσπάθειες πίσω από τα 6,75μ. Έτσι, στο ημίχρονο η ελληνική ομάδα είχε επιστρέψει για τα καλά στο ματς (31-32).

Οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους στην επανάληψη, «ζεστάθηκαν» επιθετικά και πέρασαν μπροστά (38-34 στο 23'), σε ένα διάστημα που οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι έμοιαζαν να ξεμένουν από ενέργεια. Ο Σλούκας πήρε από το... χέρι τον Ολυμπιακό φτάνοντας τις 8 ασίστ στο 30', «τάισε» τους συμπαίκτες του και οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο (53-43 στο 28' και 58-49 στο 30'). Σε εκείνο το διάστημα ο Μπαρτζώκας βρήκε μαζεμένες επιθετικές λύσεις με τους Χασάν Μάρτιν, Σάσα Βεζένκοφ, Κώστα Παπανικολάου, Άαρον Χάρισον και Γιώργο Πρίντεζη να «αγγίζουν» τον διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο 30χρονος Έλληνας πλέι μέικερ μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη, ο Μάρτιν κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα και οι «ερυθρόλευκοι» δεν πατούσαν «φρένο» (69-57 στο 35'). Όλα αυτά, μάλιστα, συνδυάζονταν με την αυξημένη πίεση στην άμυνα που... έπνιγε την Μπάγερν. Στην τελική ευθεία τίποτα δεν άλλαζε, αφού το... τρένο είχε μπει στις ράγες του και οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες λύσεις, μέχρι το τελικό. Να σημειώσουμε πως ο Λαρεντζάκης ήταν εκείνος που... κλείδωσε το ματς και τις διψήφιες διαφορές με ένα «ξέσπασμα» στο φινάλε.

Τα Δεκάλεπτα: 10-17, 31-32, 58-49, 82-68

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου 82-68