ΑΕΚ BETSSON BC
84 96
Μπαντίρμα
ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ

Και τώρα... τρέχει. Η ΑΕΚ πραγματοποίησε πολύ άσχημη εμφάνιση στο κλειστό του ΟΑΚΑ, είχε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου είδε τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 18 πόντους (54-72, 26’) υπέρ των Τούρκων και παρά τη μεγάλη προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς, γνωρίζοντας δεύτερη διαδοχική ήττα στο BCL.

Η Μπαντίρμα μπήκε στο παρκέ χωρίς περιθώρια για άλλες απώλειες και το έδειξε από τα πρώτα λεπτά, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ, κάνοντας μεγάλη ζημιά στην Ένωση στον τομέα αυτό σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν προσπάθεια στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, μείωσαν ως και τους 7 πόντους δύο φορέές (69-76, 73-80), όμως η ολική επαναφορά δεν ήρθε ποτέ, με την τουρκική ομάδα να πανηγυρίζει τη νίκη και να ανεβαίνει στο 5-6, την στιγμή που η Ένωση με την ήττα αυτή υποχώρησε στο 7-4, χάνοντας σημαντικό έδαφος στην προσπάθιεια για κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου.

Κι όλα αυτά σε μια αναμέτρηση που ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν... καυτός, έχοντας 27 πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση της ΑΕΚ, καθώς οι συμπαίκτρς του έδωσαν τις απαιτούμενες βοήθειες επιθετικά, πέραν κάποιων εκλάμψεων.

• 45

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε το αμυντικό πολυεργαλείο Σαντ Ρος για πρώτη φορά στο BCL κι αυτό προκάλεσε προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα. Συνολικά πάντως η ΑΕΚ είχε προβλήματα και στην επίθεση με τους ψηλούς ιδιαίτερα να έχουν ελάχιστη συνεισφορά.

• 34

Ο Χακάν Ντεμίρ είδε τα πάντα να του πηγαίνουν τέλεια, αφού σχεδόν όλα τα ελεύθερα σουτ που βρήκαν οι παίκτες του κατέληξαν στο διχτάκι. Κάπως έτσι, πήραν την απαιτούμενη ψυχολογία για ένα μεγάλο διπλό.

36'

Με το σκορ στο 75-84, ο 20χρονος Χαζέρ δεν φοβήθηκε να πάρει την ευθύνη μιας σημαντικής επίθεσης, την οποία ολοκλήρωσε με γκολ-φάουλ.

2’ 2 - 4
4’ 9 - 6
6’ 12 - 11
8’ 14 - 18
10’ 20 - 21
1η Περίοδος
Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό αγώνα, ο Χρυσικόπουλος είχε χρεωθεί με 2φ. βάζοντας έναν γρήγορο «πονοκέφαλο» για την ΑΕΚ. Ο Λάνγκφορντ ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση (10π.) για το 12-9 στο 5', αλλά οι Τούρκοι βρήκαν δύσκολα σουτ από τον Σμιθ για το γρήγορο +7 (14-21). Δυο τρίποντα, όμως, από Γιαννόπουλο και Ματσιούλις διαμόρφωσαν το 20-21 στο φινάλε του δεκαλέπτου κι έδωσαν ανάσα στην «Ένωση».
12’ 27 - 25
14’ 32 - 27
16’ 37 - 35
18’ 42 - 40
20’ 42 - 47
2η Περίοδος
To σερί της ΑΕΚ έφτασε στο 11-0, ενώ ο «καυτός» Γιαννόπουλος συνέχισε να εκτελεί για το 32-27. Ο Ρέι πήρε τη σκυτάλη με επτά σερί πόντους την ώρα που η Μπαντίρμα έμενε κοντά χάρη στα επιθετικά της ριμπάουντ και τρίποντα του Σενγκούν (40-40). Μάλιστα, η τουρκική ομάδα έκανε καλύτερο finish στο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με +5 (42-47).
22’ 42 - 47
24’ 47 - 54
26’ 54 - 62
28’ 54 - 72
30’ 59 - 74
3η Περίοδος
Οι παίκτες του Χακάν Ντεμίρ μπήκαν καλύτερα και στην τρίτη περίοδο, με τον Νίκο Γκίκα να δίνει σημαντικές «ανάσες» στην ΑΕΚ επιθετικά κρατώντας την κοντά (52-57, στο 25'). Το «τρελό» ποσοστό της Μπαντίρμα στο τρίποντο διαιωνιζόταν (12/17) και η απόσταση εκτοξεύθηκε με σερί 0-12 στους 18 (54-72). Με καλάθι του Τσάλμερς, διαμορφώθηκε το 59-74 σ' ένα σημείο που τα ριμπάουντ ήταν 10-26.
32’ 67 - 76
34’ 73 - 80
36’ 75 - 87
38’ 81 - 92
40’ 84 - 96
4η Περίοδος
Η «Ένωση» μπήκε δυνατά, με εξαιρετική άμυνα, στην τέταρτη περίοδο και οι Λάνγκφορντ - Γκραντ κατέβασαν γρήγορα την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (69-76). Mε το σκορ στο 73-80, δόθηκε φάουλ και τεχνική ποινή υπέρ της Μπαντίρμα και λίγο αργότερα ο Χαζέρ έβαλε γκολ-φάουλ για το 75-87. Kάπου εκεί, διαμορφώθηκε μια κατάσταση που αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη για τους γηπεδούχους.

• 1

Τα ριμπάουντ. Η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ με αθλητική πεντάδα (Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος, Γκραντ εντός αυτής) στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως η Μπαντίρμα κατάφερε να ελέγξει την... αεροπορία από το ξεκίνημα του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τέλος του πρώτου μέρους η διαφορά ήταν -σχεδόν- χαοτική (7-17) υπέρ των παικτών του Ντεμίρ. Στο τέλος του αγώνα η διαφορά στα... σκουπίδια ήταν ενδεικτική του αγώνα (17 για την ΑΕΚ, 33 για την Μπαντίρμα).

• 2

Το τρίτο δεκάλεπτο της Μπαντίρμα. Οι Τούρκοι από το 54-60 του Λάνγκφορντ κι έπειτα έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Έτρεξαν επί μέρους 12-0 και έστειλαν τη διαφορά ως και τους 18 πόντους (54-72), με την επίθεση της ΑΕΚ να δείχνει εγκλωβισμένη στις διαθέσεις των παικτών του Ντεμίρ.

• 3

Η απάντηση της Μπαντίρμα στο εκρηκτικό τέταρτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ. Η Ένωση πίεσε σε όλο το γήπεδο, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους, όμως η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με την τουρκική ομάδα να βρίσκει λύσεις, να έχει υπομονή στο παιχνίδι της κια να διαχειρίζεται το προβάδισμά της ως το τέλος του αγώνα

Ευχάριστο νέο συνιστά για την ΑΕΚ η επιστροφή του Βλάντο Γιάνκοβιτς στα παρκέ, με τον διεθνή φόργουορντ να επανακάμπτει έπειτα από σχεδόν δύο μήνες στα «πιτς».

22
Σεμούς Χαζέρ
Η βραδιά που έγινε... άνδρας ο 20χρονος γκαρντ της Μπαντίρμα. Ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με συνεισφορά σε όλους τους τομείς για τους Τούρκους.

44
Μάρκους Σλότερ
Το ματς δεν «βγήκε» στον ψηλό της ΑΕΚ, που έμεινε πολύ μακριά από τα συνηθισμένα στάνταρ απόδοσής του τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

33
Εμάνουελ Τέρι
Ο ψηλός της Μπαντίρμα έκανε σταθερά αισθητή την παρουσία του και ήταν βασικός λόγος, ώστε η ομάδα του να κυριαρχήσει κάτω από τα καλάθια.

Το διαιτητικό τρίο δεν επηρέασε την τελική έκβαση του αγώνα, αφού η Μπαντίρμα άξιζε τη νίκη, αλλά είχε κάποια αχρείαστα σφυρίγματα στο τέλος που προκάλεσαν εκνευρισμό.

Αυτοί σφυρίζουν Προμηθέα και Περιστέρι στα προημιτελικά του BCL

0

Καλύτερος προπονητής για τον Μάρτιο ο Σπανούλης

0

BCL: Ανακοινώθηκαν οι μέρες και οι ώρες για τους αγώνες του Προμηθέα και του Περιστερίου στα προημιτελικά