ANADOLU EFES S.K.
  • Σρέτεν Ράντοβιτς
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Μισέλ Ρόσι

Το ΟΑΚΑ φιλοξένησε ακόμα ένα μεγάλο ντέρμπι και αυτή την φορά οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού... χαμογέλασαν! Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος (42-38), η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 12-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου και με μία γενικά εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε της Εφές (86-70) για να ανέβει στο 3-3 στην Euroleague.

Οι «πράσινοι» πήραν πολλά από τους Νικ Καλάθη και Τζίμερ Φριντέτ, ενώ οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ταιρίς Ράις εξελίχθηκαν στους καλύτερους άσους για το μανίκι του Πεδουλάκη, αλλάζοντας ουσιαστικά την εικόνα και την ροή του ματς από το 20' και μετά. Θετικός ξανά ο ΝτεΣόν Τόμας, βοήθησε αρκετά ο Γιώργος Παπαγιάννης, ενώ συνολικά ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά από την πλειοψηφία όσων αγωνίστηκαν.

Αντίθετα, η Εφές στηρίχθηκε σχεδόν αποκλειστικά στον Σέιν Λάρκιν, όμως ο Αμερικανός και ο Κρούνοσλαβ Σιμόν δεν ήταν αρκετοί για να φέρουν το διπλό.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται για το εντός έδρας ματς με την Βαλένθια (8/11, 21:30), όπου και θα κυνηγήσει την τέταρτη νίκη του στην Euroleague.

• 35

Το αποτέλεσμα και η εικόνα του ματς ήρθαν σε μεγάλο βαθμό από την προσέγγιση του Αργύρη Πεδουλάκη, που διάβασε εξαιρετικά την αναμέτρηση. Ο Έλληνας τεχνικός ανακάτεψε την τράπουλα, έπαιξε για αρκετή ώρα με χαμηλά σχήματα (ενεργοποιώντας τον Μπέντιλ), ενώ έφερε από τον πάγκο τους Ράις - Παπαπέτρου, οι οποίοι ήταν και οι καλύτεροι της αναμέτρησης. Επίσης, οι «πράσινοι» πίεσαν σωστά στην άμυνα και ανάγκασαν τους Τούρκους σε λάθη και κακές επιλογές.

• 42

Κακό ματς για την Εφές, η οποία μπορεί να σταθεί στην αστοχία (6/30 τρίποντα) ως... δικαιολογία, αλλά η αλήθεια είναι πως πιάστηκε απροετοίμαστη σε πολλά σημεία του παιχνιδιού. Ο Αταμάν επέμεινε για ώρα στον κάκιστο Μίσιτς, δεν προσπάθησε να «χτυπήσει» στα αδύνατα σημεία των γηπεδούχων και η κόπωση των Λάρκιν - Σίνγκλετον ήταν κομβική στο δεύτερο μέρος.

29'

Στο σημείο... κυριαρχίας των γηπεδούχων, ο Παπαγιάννης δέχτηκε την πάσα του Καλάθη και κάρφωσε με δύναμη, ξεσηκώνοντας το «καυτό» ΟΑΚΑ!

2’ 2 - 2
4’ 9 - 6
6’ 14 - 8
8’ 20 - 15
10’ 24 - 19
Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των «πράσινων» στο ματς. Με ένα γρήγορο σερί 7-0, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε με 9-4 (μετά το αρχικό 2-4), ενώ δύο τρίποντα του Φριντέτ ανέβασαν από νωρίς την διαφορά στους οκτώ (14-6, 5'). Τόμας και Ράις ανέλαβαν δράση και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (20-10, 7'), όμως μερικά λάθη του «τριφυλλιού» και κάποιοι μαζεμένοι πόντοι από τον Σιμόν «μάζεψαν» το σκορ για το 24-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 27 - 22
14’ 29 - 28
16’ 33 - 29
18’ 38 - 31
20’ 42 - 38
Ο Μίσιτς πήρε... μπροστά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και η Εφές πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (29-28, 14'), με τους γηπεδούχους να δίνουν νέα απάντηση με Φριντέτ, Καλάθη, Τζόνσον και να ανεβάζουν ξανά την διαφορά στους εφτά (38-31, 18'), προτού κλείσουν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +4 (42-38).
22’ 42 - 41
24’ 49 - 46
26’ 55 - 54
28’ 57 - 54
30’ 63 - 54
Το τρίποντο του Λάρκιν έβαλε από νωρίς το ματς σε... καθεστώς ντέρμπι (42-41) και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ουσιαστικά από το μηδέν. Μία υπερβολική τεχνική ποινή στον Βουγιούκα έφερε νεύρα στους γηπεδούχους, αφού ακολούθησε και ένα αντιαθλητικό του Καλάθη, με το τέμπο να χαμηλώνει. Ο Λάρκιν απάντησε στα δύο σερί σουτ του Παπαπέτρου και έδωσε προβάδισμα στους Τούρκους (51-54, 26'), όμως η ενέργεια του Ράις και οι μαγικές ασίστ του Καλάθη ήταν αρκετά για ένα... εκρηκτικό 12-0, που έφερε προβάδισμα 9 πόντων για τους «πράσινους» στο 30' (63-54).
32’ 68 - 55
34’ 73 - 63
36’ 76 - 68
38’ 79 - 70
40’ 86 - 70
Τζόνσον και Ράις ανέλαβαν δράση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με διψήφια διαφορά (70-58, 33'), η οποία «ενισχύθηκε» με συνεχόμενους πόντους και από τον Παπαπέτρου. Ο Λάρκιν πάλευε μόνος του, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ψυχολογία, έβγαλαν άμυνες και plays και έφτασε σε μία εμφατική νίκη.

• 1

Το δεύτερο ημίχρονο και το τρίτο δεκάλεπτο. Η Εφές πέρασε μπροστά με 54-51 στο 25' και μετά... έχασε το φως της, αφού το εντυπωσιακό σερί (12-0) του Παναθηναικού μέχρι το 30' και το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων (23-16) ήταν αρκετά για να φέρουν τη νίκη στους «πράσινους».

• 2

Η πολυφωνία. Στην αρχή, ήταν ο Τζίμερ με τα 3/4 τρίποντα. Ο Καλάθης ανέλαβε στη συνέχεια, με τον Πεδουλάκη να παίρνει πολλά, αν όχι τα περισσότερα, από τους Ράις και Παπαπέτρου. Ο Παπαγιάννης βοήθησε πολύ, ο Τζόνσον πλησίασε αθόρυβα το νταμπλ νταμπλ, ο Τόμας έκανε την δουλειά του. Το «Τριφύλλι» είχε σκορ, άμυνες και σωστές επιλογές από πολλούς παίκτες του, κάτι που σαφώς έπαιξε ρόλο στο ματς, ειδικά από την στιγμή που η Εφές είχε μόνο τον Λάρκιν να... παλεύει με τα θηρία.

• 3

Η καλύτερη ομάδα στο μακρινό σουτ «σίγησε» στο ΟΑΚΑ. Το αποκαρδιωτικό 6/30 έφερε το κάκιστο 20% στα τρίποντα και η Εφές έχασε ίσως το κορυφαίο όπλο της σε μία ήττα που ήρθε αρκετά εύκολα από τον παθιασμένο και εξαιρετικό Παναθηναικό.

Το μπάσκετ είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι της ζωής και σίγουρα έχει μικρή σημασία μπροστά στην δύναμη ψυχής ενός ανθρώπου: Ο Τάκης Αλεξανδράκης έζησε το ματς με την Εφές με την βοήθεια του συστήματος Braille και μας χάρισε μία από τις πιο όμορφες εικόνες της σεζόν.

5
Ταιρίς Ράις
Εξαιρετικό ματς από τον Αμερικανό. Ο Ράις βοήθησε... κλασικά στην επίθεση, όμως ήταν εξαιρετικός και στην άμυνα, δίνοντας μεγάλες βοήθειες στον Καλάθη και, παράλληλα, μεγάλη ενέργεια στην ομάδα του.

22
Βάσα Μίσιτς
Είναι παίκτης - βαρόμετρο για την Εφές, αλλά η παρουσία του στο ΟΑΚΑ ήταν τουλάχιστον απογοητευτική. Ο Μίσιτς ήταν άστοχος, είχε πολλά λάθη και σίγουρα η απόδοσή του έπαιξε ρόλο στην ήττα των Τούρκων.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Ενέργεια, άμυνες, καλές επιλογές, μεγάλα σουτ: Το... παζλ της εμφάνισης του Παπαπέτρου ήταν άκρως ποιοτικό και «γεμάτο», με τον διεθνή φόργουορντ να πρωταγωνιστεί στη μεγάλη νίκη της ομάδας του επί της Εφές.

Μπορεί να ξεσήκωσαν το ΟΑΚΑ με κάποιες αποφάσεις τους (όπως η υπερβολική τεχνική στον Βουγιούκα), ωστόσο η τριάδα των διαιτητών (Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Ντιφαλά) είχε ένα καλό βράδυ στο Μαρούσι και σίγουρα δεν επηρέασε την εικόνα και το αποτέλεσμα του αγώνα.