89 63
Valencia BC
VALENCIA BC

Αποτελεί κοινή παραδοχή, στα όρια του... κλισέ: Όταν μία ομάδα βιώνει ένα ισχυρό σοκ, παρόμοιο με αυτό της απόλυσης του Ντέιβιντ Μπλατ πριν λίγες ημέρες, συσπειρώνεται, πεισμώνει και ενίοτε αγριεύει!

Αυτό ακριβώς συνέβη και στο ΣΕΦ, με τον αποφασιστικό και απολαυστικό Ολυμπιακό να... ποδοπατεί την Βαλένθια (89-63) και να κάνει σεφτέ στις νίκες του με μία πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση.

Ο καταπληκτικός Νίκολα Μιλουτίνοφ (17 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και ο Βασίλης Σπανούλης (17 πόντοι, 6 ασίστ) έδωσαν το... σύνθημα και ο Ολυμπιακός πήρε βοήθειες σχεδόν απ'όλους τους παίκτες του, αφού σε καλή βραδιά βρέθηκαν ακόμα οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (13 πόντοι με 5/7 σουτ), Κώστας Παπανικολάου (12 πόντοι με 4/5 σουτ) και Γιώργος Πρίντεζης (13 πόντοι, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

Πλέον, οι Πειραιώτες βρίσκονται στο 1-1 και ετοιμάζονται για το δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι τους, απέναντι στη Ζενίτ (18/10).

• 11

Εξαιρετικό ντεμπούτο ως head coach για τον Κεμζούρα. Ο Κόνιαρης ήρθε από την... εξέδρα και κάλυψε ιδανικά την θέση του πλέι-μέικερ, οι Σπανούλης και Μιλουτίνοφ έπαιζαν συνεχώς και με επιτυχία το Pick and Roll και τα σουτ των Πρίντεζη, Παπανικολάου και Κουζμίνσκας έγιναν κάτω από τις σωστές συνθήκες και μετά από ιδανικό «διάβασμα». Καλή και η άμυνα γι τους Πειραιώτες.

• 14

Σε άλλο γήπεδο η Βαλένθια και η ευθύνη του Χάουμε Πονσαρναόυ είναι τεράστια, αφού δεν διάβασε καθόλου καλά το ματς. Ο Σπανούλης και ο Μιλουτίνοφ έκαναν πραγματικά ό,τι ήθελαν, η άμυνα ήταν κάκιστη, αλλαγές και διάθεση δεν υπήρξαν ποτέ. Άσχημο βράδυ για τους Ισπανούς, που πρέπει να βελτιωθούν άμεσα.

1'

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και ο Μιλουτίνοφ φρόντισε να βάλει... φωτιά στο ΣΕΦ με ένα εξαιρετικό κάρφωμα, που ξεκίνησε από ασίστ του Σπανούλη.

4’ 13 - 9
6’ 17 - 12
8’ 24 - 17
10’ 31 - 22
Με... φόρα και διάθεση να δείξει πως θέλει να κυριαρχήσει, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του ματς και προηγήθηκε με 9-0. Δύο λάθη των γηπεδούχων και 3/3 τρίποντα της Βαλένθια έφεραν σερί 9-2 από τις «Νυχτερίδες» (13-9, 4'), όμως το εξαιρετικό δίδυμο των Σπανούλη (6π, 3ασ) και Κουζμίνσκας (7π) επέτρεψε στον Ολυμπιακό να μείνει μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με εντυπωσιακό ενεργητικό (31-22).
12’ 36 - 24
14’ 39 - 26
16’ 46 - 28
18’ 49 - 28
20’ 54 - 30
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με... +15 του Ολυμπιακού (39-24), ο οποίος ήταν σταθερά κυρίαρχος, με καλές επιλογές και όρεξη στην επίθεση. Σπανούλης και Μιλουτίνοφ έκαναν πάρτι και ανέβασαν την διαφορά στους 21 (49-28, 17'), με τον Σέρβο να κατεβάζει ό,τι ριμπάουντ έβρισκε (7 επιθετικά) και τον Παπανικολάου να συνεισφέρει με δύο τρίποντα για το 54-30 της ανάπαυλας.
22’ 54 - 30
24’ 57 - 33
26’ 65 - 38
28’ 66 - 41
30’ 72 - 44
Ο Ολυμπιακός έμεινε για περίπου τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η Βαλένθια δεν ήταν ικανή να... παλέψει για να μειώσει, αφού έκανε και αυτή πολλά λάθη. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ξανά στροφές και προηγήθηκαν με 27 (62-35, 25') μετά από έμμεσο τρίποντο του Πρίντεζη, ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +28 (72-44).
32’ 77 - 44
34’ 79 - 50
36’ 83 - 55
38’ 86 - 61
40’ 89 - 63
Το τρένο είχε μπει στις ράγες και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει την ροή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός κράτησε σε υψηλό επίπεδο την απόδοσή του και έβγαλε θέαμα, προτού φτάσει σε μία άνετη επικράτηση, η οποία έφερε ξανά χαμόγελα και ηρεμία στο ΣΕΦ.

• 1

Ενέργεια και δεύτερη περιόδος. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με το πόδι πατημένο στο γκάζι και το αρχικό 9-0 έδειξε τις προθέσεις του, που έγιναν ακόμα πιο κατανοητές στην δεύτερη περίοδο, με το επιμέρους 23-8.

• 2

Το δίδυμο των Βασίλη Σπανούλη και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού και ο Σέρβος σέντερ έκαναν... σμπαράλια την άμυνα της Βαλένθια με πολλές συνεργασίες, τρίποντα, καρφώματα και... υπερθέαμα, κάνοντας έτσι πολύ πιο εύκολο το έργο των συμπαικτών τους.

• 3

Τα λάθη και η συμπεριφορά της Βαλένθια. Οι Ισπανοί ήταν σε άλλο γήπεδο και η αμυντική τους αντιμετώπιση στις επιθέσεις του Ολυμπιακού ήταν τουλάχιστον αστεία. Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική, ενώ τα 11 λάθη του πρώτου ημιχρόνου μπορούν να συνοψίσουν όλα όσα είδαμε από τις «Νυχτερίδες» στο ΣΕΦ.

Μία εικόνα σε απόλυτη αρμονία, εικαστική και... πνευματική. Ο Παπανικολάου σκόραρε με τρίποντο και ο πάγκος, με μπροστάρη τον Κεμζούρα, πανηγυρίζει σαν να είναι σουτ τίτλου. Φωτογραφία που αντικατοπτρίζει ολοκληρωτικά τον αγώνα και την διάθεση του Ολυμπιακού.

11
Νίκολα Μιλουτίνοφ
Τρομερή εμφάνιση από τον Σέρβο, που κυριάρχησε απόλυτα σε άμυνα και επίθεση. Ο Μιλουτίνοφ μέτρησε 17 πόντους, «κατέβασε» 14 ριμπάουντ (με προσωπικό ρεκόρ στα επιθετικά) και έδειξε τον πραγματικό του εαυτό, αυτόν δηλαδή που τον τοποθετεί στο κορυφαίο επίπεδο των σέντερ της Euroleague.

9
Σαμ Βαν Ρόσομ
Ο «εγκέφαλος» της Βαλένθια βρέθηκε σε πολύ άσχημο βράδυ. Ο Κόνιαρης τον πίεσε εξαιρετικά και τον αποσυντόνισε, κάτι που είχε φυσικά αντίκτυπο και στην συνολική εικόνα των Ισπανών. Σαν να μην έπαιξε ο Βέλγος.

7
Βασίλης Σπανούλης
Σε ένα βραβείο που θα μπορούσε να μοιραστεί σε τρεις ή τέσσερις ακόμα παίκτες, ο Βασίλης Σπανούλης κερδίζει στο νήμα επειδή ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα, όπου και μπήκαν οι βάσεις για την εμφατική νίκη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μέτρησε 17 πόντους, 6 ασίστ και έδειξε γενικά μεγάλη όρεξη στο παρκέ.

Εύκολο βράδυ για τους Μπολτάουζερ, Μαντίλα και Μπισάνγκ στο ΣΕΦ, αφού η απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού δεν έφερε δύσκολες φάσεις. Φυσικά, δεν επηρέασαν ούτε στο ελάχιστο την ροή και την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στη «Χάλα Πιονίρ» τo ματς με τον Παναθηναϊκό