BASKONIA
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Γκίτις Βίλιους
  • Ρόμπερτ Βικλίτσκι

Με αυτό το αποτέλεσμα η Παρτιζάν ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-16 και έχει μια νίκη περισσότερη από Βαλένθια και Μπάγερν, που έχουν ωστόσο ένα ματς λιγότερο, αφού αγωνίζονται αύριο.

Οι ασπρόμαυροι του Βελιγραδίου μπήκαν με αποφασιστικότητα στο ματς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-16, όμως η Μπασκόνια απάντησε με επί μέρους 21-26 στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας στο -2 (44-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν ήταν ανώτερη και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +9 (69-60), με την Μπασκόνια ωστόσο να μην παρατάει το ματς, μειώνοντας σε 85-81, ένα λεπτό πριν την λήξη!

Στα 39,6'' πριν το τέλος ο Μάρκους Χάουαρντ με τρίποντη «βόμβα» έφερε το ματς στην κόψη του ξυραφιού μειώνοντας σε 85-83, όμως ο Μπρούνο Καμπόκλο έδωσε... ανάσα στην Παρτιζάν διαμορφώνοντας το 87-83 στα 17'' πριν την λήξη.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς κάλεσε σε τάιμ άουτ για να οργανώσει την επίθεση της Μπασκόνια, με τους Ισπανούς να ξοδεύουν πολύ χρόνο και να παίρνουν τραβηγμένη επίθεση που δεν κατέληξε σε τίποτα, με την Παρτιζάν να παίρνει τη νίκη!

Ο Φρανκ Καμίνσκι με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Παρτιζάν, με τον Μπρούνο Καμπόκλο να κάνει εκπληκτικό ματς έχοντας 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Για την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Μάρκους Χάουαρντ που είχε 26 πόντους, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σε 5 λεπτά συμμετοχής μέτρησε δύο πόντους, ένα ριμπάουντ και μια ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-42, 69-60, 87-83