Οι «Ταύροι» πήραν τα ηνία του ματς από το πρώτο δωδεκάλεπτο όπου προηγήθηκαν με 29-27, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (54-49), με τους Μπλέιζερς να μένουν «ζωντανοί» στο ματς.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ωστόσο οι Μπουλς με επί μέρους 35-26 εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (89-75), όμως στη τέταρτη περίοδο ήρθε το... blackout για τους «Ταύρους», με τους Μπλέιζερς να επιχειρούν μυθικό comeback.

Οι φιλοξενούμενοι αφού ροκάνισαν την διαφορά, προηγήθηκαν με 102-105 2:35 πριν την λήξη, όμως σε αυτό το σημείο οι Μπουλς «ξύπνησαν» και με σερί 6-0 ανέκτησαν και πάλι τα ηνία, φτάνοντας σε μια αγχωτική νίκη.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ήταν ο κορυφαίος των Μπουλς, ενώ για τους Μπλέιζερς ξεχώρισε ο Άνφερνι Σάιμονς που είχε 30 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ.