Οι Πέισερς μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και προηγήθηκαν με 34-25 στην λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, όμως οι Καβαλίερς απάντησαν με επί μέρους 20-29 στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο ισόπαλες με 54-54.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Καβαλίερς πήραν τα ηνία του αγώνα και με επί μέρους 29-36 πήραν προβάδισμα εφτά πόντων (83-90), όμως οι Πέισερς δεν τα παράτησαν και η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ.

Στο 1:41 πριν την λήξη ο Λεβέρτ με δύσκολο σουτ έβαλε σε θέση οδηγού τους Καβαλίερς (103-105), με τους Πέισερς να τα κάνουν μούσκεμα στην επόμενη επίθεση, με τον Οκόρο να φέρνει την διαφορά στο +4 27'' πριν την λήξη.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον στην τελευταία επίθεση των Πέισερς πήρε τραβηγμένη προσπάθεια για τρίποντο, διαμαρτυρόμενος ότι του έγινε φάουλ, όμως ο Ρικ Καρλάιλ δεν ζήτησε challenge, με τον Γκάρλαντ να τελειώνει το ματς από την γραμμή των βολών για το τελικό 103-108.

Ο Καρίς Λεβέρτ ήταν ο κορυφαίος των Καβαλίερς έχοντας 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ για τους Πέισερς ξεχώρισε ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον που είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 12 ασίστ.