ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑ
  • Μαρινάκης
  • Θεονάς
  • Ταρενίδης Κ.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αρκετά νωχελικός και χωρίς ενέργεια κόντρα στην Καρδίσα, ωστόσο με ένα σοβαρό 4ο δεκάλεπτο επικράτησε με 85-73 για την 29η αγωνιστική της Basket League.

H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 19-2, και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας, με έναν αγώνα περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, ενώ από την άλλη πλευρά η Καρδίτσα έπεσε στο 6-15 και παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Μίχαλης Λούντζης ήταν ο κορυφαίους του παιχνιδιού για τους Πειραιώτες. Ο Έλληνας γκαρντ άρπαξε την ευκαιρία των απουσιών του Ουόκαπ και Ουίλιαμς-Γκος μετρώντας 16 πόντους με 3 ασίστ και 3/5τρ. Ο Λαρεντζάκης με την επιστροφή του από τον τραυματισμό μέτρησε 14 πόντους με 3/4τρ. με τους Μόουζες Ράιτ και Αϊζάια Κάνααν να προσθέτουν 11 πόντους έκαστος.

Από την αντίπερα όχθη για την Θεσσαλική ομάδα ξεχώρισε ο Μπιουκάναν με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Ρομέλο Ουάιτ να προσθέτει 13 πόντους με 9 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία από τον Καμπερίδη με 11 πόντους, με τον Μακ να μετρά 11π.

Ανταγωνιστική η Καρδίτσα παρέμενε σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου

Χωρίς σκορ έμειναν οι δυο ομάδες στα 2’ πρώτα λεπτά της αναμετρησης, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι αρκετά αργός. Η Καρδίτσα βρήκε σκορ με τον Μακ και τον Μπιουκάναν να βάζουν μπροστά την ομάδα τους (2-5 στο 3’), με τον Ολυμπιακό να απαντά άμεσα με τους πρώτους πόντους του Κάνααν (6-5 στο 4’). Ο Μπικούκαναν ήταν ζεστός, με τον Αμερικανό να φτάνει τους 8 πόντους, δινόντας προβάδισμα 4π. στην ομάδα του (6-10 στο 5’). Ο Μήτρου-Λονγκ μπήκε στην εξίσωση του αγώνα (4π.) φέρνοντας το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (10-10, 13-3 στο 7’), με τον Έλληνα διεθνή να σημειώνει το πρώτο του τρίποντο για το 16-13 στο 8’. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, σημειώνοντας 21 πόντους σε 8’ , με τον Λούντζη να ανεβάζει το προβάδισμα της ομάδας του στο +6 (21-15 στο 9’), με την Καρδίτσα να μειώνει με τον Γιάνκοβιτς σε απόσταση ενός καλαθιού (21-19) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Καρδίτσα εκμεταλλεύτηκε την νωθρότητα του Ολυμπιακού πηγαίνοντας με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο

Με καλάθι του Γιάνκοβιτς μπήκε η Καρδίτσα στην 2η περίοδο, ενώ ο Μακ με γκολ-φάουλ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (21-24 στο 12’). Ο Ολυμπιακός έφτασε τα 7 λάθη, με τους φιλοξενούμενους να μεγαλώνουν το σερί τους σε 6-0 (21-26 στο 13’) και τους ερυθρόλευκους να μένουν χωρίς σκορ για 3’ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η second unit των Πειραιωτών δεν απέδιδε τα αναμενόμενα με την ομάδα του Παπανικολόπουλου να διατηρεί την υπέρ της διαφορά (27-32 στο 16’). Ο Λαρεντζάκης έφτασε γρήγορα τους 6 πόντους φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία (32-32 στο 17’), με τον Έλληνα γκαρντ να βάζει στην συνέχεια μπροστά την ομάδα του με το 2ο του τρίποντο (37-36 στο 19’). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Καρδίτσας μπροστά με 39-41, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται αρκετά νωχελικός ιδιαίτερα στην άμυνα.

Η Καρδίτσα διατηρούσε το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και πήρε κεφάλι στο σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου

Με το ξεκίνημα το δεύτερου μέρος η Καρδίτσα διατηρούσε το προβάδισμα της (43-45 στο 22’), με τον Ολυμπιακό να βγάζει αντίδραση με τον Κάνααν για το 46-45 στο 23’. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (46-47, 48-47, 48-50 στο 23’), ωστόσο το σύνολο του Παπανικολόπουλου είχε ρυθμό στην επίθεση και με τον Μακ να φτάνει τους 10 πόντους ανέβασε το προβάδισμα της στο +4 (53-57 στο 27’). Οι Πειραιώτες πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Κάνααν να φτάνει τους 11 πόντους (58-57 στο 28’), ενώ ο Λούντζης έγραψε το 60-57 στο 29’ .Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (62-57) με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 9-0 από το 53-57.

Σοβαρεύτηκε ο Ολυμπιακός και καθάρισε τη νίκη κόντρα στην ανταγωνιστική Καρδίτσα

Με γκολ-φάουλ του ΜακΚάλουμ μπήκε η Καρδίτσα στο τελευταίο δεκάλεπτο (62-60 στο 31') με τον Λούντζη να ανεβάζει την διαφορά στο +5 (65-60 στο 32') με το 2ο του τρίποντο στην αναμέτρηση. Οι ερυθρόλευκοι είχαν σφίξει την άμυνα τους δεν επέτρεπαν εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους και με καλάθι και φάουλ του Ράιτ αύξησαν το προβάδισμα τους στο +8 (68-60) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες έδωσαν διψήφια τιμή στην διαφορά τους (+10, 70-60 στο 33'). Το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου (15-6) αναδείκνυε την εικόνα της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να έχει πατήσει το γκάζι ανεβάζοντας το προβάδισμα του στο +14 (77-63 στο 36'). Τα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το αποτέλεσμα είχε καθοριστεί, με τις δυο ομάδες να χαλαρώνουν τις άμυνες τους. Οι δυο προπονητές άνοιξαν το rotation χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 37-36, 53-57, 85-73.