Το Περιστέρι επικράτησε του Άρη με 84-62 και συνεχίζει να παλεύει για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Εξαιρετικός για τους νικητές ο Ράγκλαντ που είχε 23 πόντους και 11 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Τολιόπουλος που είχε 14 πόντους.

Το παιχνίδια ξεκίνησε πολύ δυναμικά και από τις δύο ομάδες οι οποίες συμβάδιζαν στο σκορ. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα το σκορ ήταν στο 9-9, με τον Ράνγκλαντ να έχει κάνει τη διαφορά και να έχει 7 πόντους. Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να βρει λύσεις από την περιφέρεια και μείωσε, αλλά αρχικά ο Μήτρου – Λονγκ και εν συνεχεία ο Λοβ έκαναν το 19-12, με τον Χουγκάζ να κάνει το 21-13 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ντάνγκουμπιτς να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 24-13 και τον Πουλιανίτη στο 12’ να φέρνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 28-15. Ο Χάρελ και ο Τολιόπουλος κατάφεραν σιγά-σιγά με προσωπικές ενέργειες να μαζέψουν τη διαφορά, 34-29, στο 16΄, αλλά και πάλι το Περιστέρι με τον Ράγκλαντ «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενο με 42-32.

Ο Άρης αντέδρασε, το Περιστέρι επιβλήθηκε πλήρως

Η αντίδραση του Άρη ήρθε από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τους παίκτες του Καστρίτη να «τρέχουν» σερί 0-6 και να μειώνουν τη διαφορά στους 4 πόντους, 42-38. Το Περιστέρι δεν έμοιαζε να ανησυχεί ιδιαίτερα και αυτό φάνηκε στη συνέχεια, όταν και πήγε τη διαφορά στο 49-40, με τον Μήτρου-Λονγκ να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 59-47, δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι Θεσσαλονικείς δεν σταμάτησαν να παλεύουν για να αλλάξουν τα δεδομένα, ο Χάρελ με προσωπική ενέργεια έκανε το 60-51, αλλά ο Ντάνγκουμπιτς ευστόχησε και πάλι από τα 6.75 και έκανε το 63-51.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα ο Άρης φαινόταν ότι δεν είχε τις δυνατότητες να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα η διαφορά ήταν στους 15 πόντους, 74-59 με το τελικό να έρχεται απολύτως φυσιολογικ.α

Τα Δεκάλεπτα: 19-12, 43-22, 63-51, 84-62