Ένα εύκολο απόγευμα είχε την ευκαιρία να περάσει ο Παναθηναϊκός AKTOR ο οποίος επικράτησε της Καρδίτσας πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 87-64. Οι «πράσινοι» μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στον αγώνα, κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με παίκτη «κλειδί» τον Ματίας Λεσόρ να τελειώσουν την αναμέτρηση πολύ πριν την… ώρα της και να αρχίζουν να σκέφτονται το μεγάλο, προσεχές ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Ο Γάλλος σέντερ τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ντίνος Μήτογλου προσέθεσε 15 πόντους και «κατέβασε» 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχε και ο Όλεγκ Μπαλτσερόφκσι με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από πλευράς γηπεδούχων Μπιουκάναν και ΜακΚάλουμ είχαν από 13 πόντους με τον δεύτερο να έχει και 7 ασίστ και τον Μακ να προσθέτει άλλους 11 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… νωθρό πρόσωπο στην αναμέτρηση, με την Καρδίτσα να δείχνει ότι έχει μεγαλύτερη διάθεση για τον αγώνα. Οι «πράσινοι» είδαν τον Όλεγκ Μπαλτσερόφκσι να ξεκινάει καλά στην επίθεση, ενώ στην άμυνα είχε θέματα με το πικε εντ ρολ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ να είναι 9-6 με τρίποντο του Καμπερίδη. Ο Γκραντ μπορεί να ισοφάρισε αμέσως, αλλά οι παίκτες του Παπανικολόπουλου κυρίως με τους Μακ και Μπιουκάναν και ΜακΚόλουμ συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα στους «πράσινους». Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα ο ΜακΚόλουμ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, 15-14, με τους Μήτογλου και Ναν να προσπαθούν να «ξυπνήσουν» τους συμπαίκτες τους και το δεκάλεπτο να «κλείνει» με σκορ 22-22.

Σόου από τον Λεσόρ και στο +10 ο Παναθηναϊκός

Ανάλογο και το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει τον τρόπο να ξεφύγει. Και ο Αταμάν βρήκε τον τρόπο αυτό μέσω του Ματίας Λεσόρ. Ο Γάλλος σέντερ ήταν εξαιρετικός, κάνοντας θραύση μέσα στις δύο ρακέτες κερδίζοντας κατά κράτους τους ψηλούς και τους κοντούς της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου. Ο Παναθηναϊκός AKTOR «έτρεξε» επιμέρους σκορ, 10-20, στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 32-42. Ο Ματίας Λεσόρ σε 11:58 λεπτά συμμετοχής είχε «γράψει» 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στο φύλλο της στατιστικής του, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, από το 31-32 και μετά να «τρέχει» σερί 1-10 και ουσιαστικά να κάνει τη ζωή του πιο εύκολη, εν όψει της συνέχειας του αγώνα.

Οι «πράσινοι» βρήκαν το  χέρι τους και στο +20 η διαφορά

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε αποφασισμένος να «τελειώσει» την αναμέτρηση και το έκανε από την άμυνά του. Με πολλή προσπάθεια στην άμυνα και στο ένας εναντίον ενός, αλλά και στην ομαδική λειτουργία ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει σερί 0-6 και προηγήθηκε με 32-48 στο 23’.  Στην συνέχεια οι παίκτες του «τριφυλλιού» βρήκαν το χέρι τους και από τα 6.75 μέτρα όπου στο πρώτο μέρος ήταν κακοί. Μετά από τα 2/11 του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός με σερί τρίποντα Γκριγκόνις, Μήτογλου και Γκραντ, προηγήθηκαν με 38-59, ενώ απέμεναν 4 λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» χαλάρωσαν λίγο, είχαν κάποιες λάθος επιθετικές επιλογές, η Καρδίτσα έβαλε μακρινά σουτ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 48-65.

Χαλάρωσε ο Παναθηναϊκός, το εκμεταλλεύτηκε η Καρδίτσα

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί, αλλά από τη μία ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να τρέξει σε κάθε ευκαιρία και από την άλλη η Καρδίτσα μόνο λευκή πετσέτα δεν είχε πετάξει αφού προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά όσο το δυνατόν περισσότερο. Είναι χαρακτηριστικός πως με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 55-69, 6 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Μακ συνέχιζε το… βιολί του και με ένα ακόμα τρίποντο έριξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 62-74, 3 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Καλαϊτζάκης με προσωπικές ενέργειες ανέβασε και πάλι τον δείκτη της διαφοράς και ο Παναθηναϊκός πήρε μία ακόμα νίκη με σκορ

Τα Δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87