PARTIZAN
  • Εμίν Μογκούλκοτς
  • Τζόσεφ Μπισάνγκ
  • Κάρλος Κορτές

Η Αρμάνι ανέβηκε στο 12-16, έχοντας μαζί τις Εφές και Μπάγερν, η Παρτιζάν στο 13-15 στις θέσεις 10-11 μαζί με τη Βαλένθια.

Το ματς ήταν θρίλερ καθόλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Εκεί, ο Σαμπάζ Νέιπιερ με δύο μακρινά σουτ έδωσε αέρα στην Αρμάνι, τελειώνοντας τελικά το παιχνίδι με 15 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Πρώτοι σκόρερ οι Σέιβον Σιλντς και Νίκολα Μίροτιτς με 19 πόντους έκαστοι, στους 18 ο Ντέβον Χολ.

Για την Παρτιζάν, που έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη της στη 10η θέση, ξεχώρισαν οι Αλέκσα Αβράμοβιτς και Μπρούνο Καμπόκλο με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. ενώ ο Κέβιν Πάντερ έμεινε στους 9 πόντους.

Αιφνιδίασε η Παρτιζάν, επέστρεψε η Αρμάνι

Φουριόζα μπήκε στο ματς η Παρτιζάν, που προηγήθηκε 0-8 με τρίποντα των Καμίνσκι και Σμάιλαγκιτς. Ο Σιλντς ξεκόλλησε επιθετικά την Αρμάνι μετά από τρία λεπτά αφλογιστίας και σκοράροντας όλους τους πόντους της ομάδας του ισοφάρισε σε 10-10.Ο Λο με τρίποντο πήγε την Αρμάνι στο +5 (18-13), με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 22-21.

ΛεΝτέι και Καμπόκλο έβαλαν μπροστά ξανά την Παρτιζάν (22-29), όμως οι γηπεδούχοι σταδιακά κατέβασαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 29-33. Και σε εκείνο το σημείο με ένα σερί 10-0 με μπροστάρη τον Βόιτμαν προσπέρασε με 39-35 και διατήρησε το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (41-40).

Διαρκές ντέρμπι και στο τέλος... μίλησε ο Νέιπιερ

Υψηλού ρυθμού ήταν η τρίτη περίοδος με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και να πορεύονται χέρι-χέρι. Με τον Νέιπιερ να βάζει πέντε σερί πόντους και να κάνει ένα κλέψιμο, η Αρμάνι έκανε το 57-51, όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τους τρόπους να επιστρέψει και με τους Άντζουσιτς, Καμπόκλο ανέκτησε την πρωτοπορία στο τέλος του δεκαλέπτου (64-67).

Τρία τρίποντα του Μίροτιτς σε τρία λεπτά έφεραν την Αρμάνι και πάλι σε θέση οδηγού (74-73), όμως οι εναλλαγές στο προβάδισμα δεν σταματούσαν. Αβράμοβιτς και Καμπόκλο έκαναν το 76-78, με τον Άντζουσιτς να απαντάει στον Σιλντς για το 78-80 στο 38'. Ένα μεγάλο τρίποντο του Νέιπιερ και άλλες δύο βολές του ίδιου διαμόρφωσαν το 83-80 στα 56'' πριν το τέλος. Και μπορεί ο Πάντερ να έχασε το τρίποντο, όμως με ένα... έμμεσο δικό του ο Καμπόκλο έφερε το ματς στα ίσια (83-83). Και πάλι όμως μίλησε ο Νέιπιερ με νέο μακρινό σουτ στα 5'' έγραψε το 85-83 και στην τελευταία επίθεση για τους φιλοξενούμενους ο ΛεΝτέι δεν μπόρεσε να εκτελέσει σωστά την επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-40, 64-67, 85-83