Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό ο οποίος διέσυρε τον ΠΑΟΚ με 95-44 στο κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη δε συνάντησε την παραμικρή δυσκολία κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχε κορυφαία παίκτρια την Αλέιν με 18 πόντους και 27 ριμπάουντ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη θέλησε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης να επιβάλλει τον ρυθμό της και να… χτίσει μια καλή διαφορά για να μπορέσει να θέσει τις βάσεις της νίκης και τα κατάφερε. Με την Αλέιν βασική πρωταγωνίστρια ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε αρχικά με 8-0, η Αλέιν έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του, 14-4 και ήταν και εκείνη η οποία… έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με δικό της καλάθι με το οποία διαμορφώθηκε το 20-8. Η Αλείν είχε κάνει… πάρτι στα π΄ρωτά 10 λεπτά της αναμέτρησης έχοντας ήδη 10 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Η Αλέιν συνέχιζε το… πάρτι της

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και στη συνέχεια του πρώτου μέρους και με την Αλεξανδρή να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες και με τρίποντο της παίκτριας του τριφυλλιού η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους, 31-15. Η Παυλοπούλου πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, την ώρα που η Αλέιν ήταν ασταμάτητη, 37-19. Μετά το τρίποντο της Σταμολάμπρου που εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 πόντους, 40-19, η Ουόκερ έτρεξε σερί 0-6 για τον ΠΑΟΚ, με τη Σωτηρίου να διαμορφώνει το 42-25 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Συνεχόμενα τρίποντα και στο +40 ο Παναθηναϊκός

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο ημίχρονο με τις πράσινες να κάνουν ό,τι θέλουν πάνω στο παρκέ. Με… όπλο τα συνεχόμενα τρίποντα η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη πήρε προβάδισμα 25 πόντων, 54-29, στο 25’ με τη Χαιριστανίδου να ανοίγει τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους, 60-29, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 72-32 έπειτα από buzzer beater τρίποντο της Αλεξανδρή.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να μη μπορεί να μειώσει το σκορ και τον Παναθηναϊκό να συντηρεί με άνεση τη μεγάλη διαφορά που είχε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Τα Δεκάλεπτα: 20-8, 42-25, 72-32, 95-44