ANADOLU EFES S.K.
  • Ίλια Μπελόσεβιτς
  • Κάρλος Περούγκα
  • Γκίτις Βίλιους

Την έκτη νίκη του στα τελευταία επτά ματς της Euroleague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός Aktor, που «υπέταξε» και την Αναντολού Εφές στο «καυτό» ΟΑΚΑ για να μείνει σε... τροχιά τετράδας. Οι «πράσινοι» έπαιξαν σε ασύλληπτο τέμπο στο πρώτο ημίχρονο (+20 στο 13', +16 στο 20'), αλλά στην επανάληψη «κόλλησαν» επιθετικά και επέτρεψαν στους Τούρκους να επιστρέψουν στην αναμέτρηση. Στην κομβική τελική ευθεία η άμυνα ήταν αυτή που κράτησε τους γηπεδούχους, με τον Τζέριαν Γκραντ να «καθαρίζει» τον αγώνα με ένα πολύτιμο τρίποντο στο 39'.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να ανέβει στο 12-8 της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα έβαλε από κάτω και την Εφές (7-13 ρεκόρ) σε πιθανή ισοβαθμία, καλύπτοντας το -3 του Α' Γύρου. Επομένως, το «τριφύλλι» πέτυχε ακόμα μία... διπλή νίκη.

Ο Μάριους Γκριγκόνις έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι, έκανε δύο προσωπικά ρεκόρ (εύστοχα τρίποντα και PIR) και οδήγησε επιθετικά τους «πράσινους» με 24 πόντους, 7/9 τρίποντα και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (σε 35' στο παρκέ). Όμως, σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Σλούκας (9 πόντοι, 9 ασίστ), που ξεπέρασε τον Βασίλη Σπανούλη στην 3η θέση των πασέρ όλων των εποχών στην Euroleague.

Από εκεί και πέρα, ο Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε ακόμα μία... κατάθεση ψυχής (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ σε 36' στο παρκέ), ενώ κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Τζέριαν Γκραντ (6 πόντοι, 5 ασίστ σε 35'). Πολύτιμη η συνεισφορά και των Ματίας Λεσόρ (10π., 6ρ., 2ασ.) - Κώστα Αντετοκούνμπο (6π., 4ρ., 2κλ., 1κοψ. σε 10').

Στην αντίπερα όχθη, ο Ροντρίγκ Μπομπουά σημείωσε 17 πόντους, ο Ελάιζα Μπράιαντ έκανε καλή δουλειά με 12π., αλλά ο Σέιν Λάρκιν έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα (9π. με 3/9 σουτ). Διψήφιος και... διπλός ο Τιμπόρ Πλάις (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

«Έβρεξε» τρίποντα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός Aktor ξεκίνησε το παιχνίδι σε πολύ υψηλό τέμπο και ο ορεξάτος Μάριους Γκριγκόνις (7π. με 2/2 3π.) ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ (12-5 στο 5'). Εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ έκανε και ο Ντίνος Μήτογλου (14-7 στο 6') και μετά την είσοδο του Κώστα Σλούκα οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα. Με διαδοχικά τρίποντα από τους Γκραντ (18-7 στο 8') και Γκριγκόνις (21-10 στο 9', 10π. ο Λιθουανός) οι... καταιγιστικοί «πράσινοι» πήραν σημαντικές διαφορές. Παράλληλα, ο Ερντέμ Τσαν είχε «πονοκέφαλο» με τα γρήγορα φάουλ του Ντάνιελ Οτούρου (3φ.), με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να κάνει κουμάντο στην 1η περίοδο (25-14 με 3π. του Κώστα Σλούκα). Αξίζει να σημειώσουμε πως η ελληνική ομάδα μετρούσε 6/8 σουτ πίσω από τα 6,75μ. στο 10'.

«Πράσινη» κυριαρχία με... μαέστρο Σλούκα και «εκτελεστή» Γκριγκόνις

Ο «Σλου» μοίραζε μαεστρικά την μπάλα (4ασ.), ο «Γκρίγκο» ήταν... άχαστος (4/4 3π.) και το «τριφύλλι» με αψεγάδιαστο μπάσκετ πήγε σε double scores (28-14 στο 11' και 32-16 στο 12'). Μάλιστα, ο Ναν φτάνοντας του 8π. έστειλε την απόσταση στο +20 (36-16 στο 13') και ο Αταμάν έδωσε χρόνο στους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ - Κώστα Αντετοκούνμπο. Σε εκείνο το σημείο η Εφές πήρε πράγματα από το δίδυμο Ροντρίγκ Μπομπουά - Ελάιζα Μπράιαντ και με ένα 7-0 σερί «ροκάνισε» την απόσταση (38-25 στο 17'). Ωστόσο, οι ανώτεροι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους. Με την επιστροφή των starters και το σπουδαίο παιχνίδι του Σλούκα (7 πόντοι, 6 ασίστ) ο Παναθηναϊκός Aktor πάτησε ξανά το... γκάζι και «έκλεισε» ένα επιβλητικό πρώτο μέρος στο +16 (51-35 στο 20', 15π. με 5/6 εντός πεδιάς ο Γκριγκόνις). Άποντος ήταν στο πρώτο μέρος ο Σέιν Λάρκιν (0/4 σουτ).

Πιο απειλητικοί οι Τούρκοι στην επανάληψη, σταθερά σε θέση... οδηγού το «τριφύλλι»

Ο Λιθουανός γκαρντ - φόργουορντ έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι, έφτασε τα 6/6 τρίποντα και διατήρησε το ευρύ «πράσινο» προβάδισμα (57-40 στο 22'). Όμως, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ένα καλό αμυντικό τρίλεπτο, μέσα από το οποίο βρήκαν ρυθμό για να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο ύστερα από ώρα (59-51 στο 25' με 3/3β. του Ντάριους Τόμπσον). Ποιος «έσπασε» το σερί της Εφές; Φυσικά, ο Γκριγκόνις, με το 7ο εύστοχο τρίποντό του (career-high) για το 62-51 στο 27'. Οι Τούρκοι έμοιαζαν πολύ πιο απειλητικοί στην επανάληψη (ανεβασμένοι οι Μπράιαντ - Πλάις), αλλά ο ουσιαστικός Μήτογλου (12π., 5ρ. σε 26' στο παρκέ) κράτησε τον Παναθηναϊκό Aktor σε... θέση οδηγού (70-57 στο 30' με φόλοου κάρφωμα του Αντετοκούνμπο at the buzzer).

Το τρίποντο του Γκραντ «σφράγισε» την πολύτιμη νίκη του Παναθηναϊκού

Οι γηπεδούχοι στην αρχή της 4ης περιόδου πήραν σκορ από το δίδυμο Ναν - Αντετοκούνμπο, όμως η Εφές έμεινε «ζωντανή» χάρη σε πολύτιμα τρίποντα που βρήκε από τον Μπομπουά (76-70 στο 35'). Το ματς, προφανώς, δεν είχε... τελειώσει και το «τριφύλλι» ένιωσε απειλή, αλλά ο εξαιρετικός Αντετοκούνμπο δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν σκορ στο ζωγραφιστό. Με 3' για το φινάλε ο Αταμάν επανέφερε τους Σλούκα - Λεσόρ, αλλά ο Μπομπουά ήταν... in the zone και «έγραψε» το 76-73 στο 38'. Ο Γκραντ αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης, αλλά το ίδιο έκανε και ο Λάρκιν σε τρίποντο. Το σουτ - μαχαιριά, που έψαχναν οι «πράσινοι», ήρθε δια χειρός Γκραντ, ο οποίος «έγραψε» το 79-73 στο 39'. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μήτογλου «σφράγισε» και το... πράσινο πάνω χέρι, με τον Παναθηναϊκό Aktor να «καλύπτει» και το -3 του Α' Γύρου (83-76).

Τα Δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 70-57, 83-76.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές 83-76