ALBA BERLIN
  • Κάρλος Περούγκα
  • Σάσο Πέτεκ
  • Έντουαρντ Ουντιάνκσι

Επιτέλους νίκη για την ομάδα από το Κάουνας. Στη sold out "Zalgirio Arena" οι Λιθουανοί συνδύασαν το ντεμπούτο του Αντρέα Τρινκιέρι με την επιστροφή τους στα θετικά αποτελέσματα στην Euroleague και ύστερα από ένα ματς - θρίλερ ανέβηκαν στο 6-12. Από την άλλη, οι Γερμανοί παραμένουν στις τελευταίες θέσεις του ταμπλό με ρεκόρ 3-15 και δεν εκμεταλλεύτηκαν το comeback που επιχείρησαν να κάνουν στην 4η περίοδο. Στα τελευταία λεπτά η Άλμπα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (20λ. συνολικά) και δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη.

Πρώτοι σκόρερ και πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Κίναν Έβανς (13π., 2ρ., 5ασ., 4κλ.) και Τόμας Ντίμσα (12π., 5ρ., 2ασ.), παρά την αστοχία τους πίσω από τα 6,75μ. (2/11 τρίποντα συνολικά). Επιπλέον, πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Εντγκάρας Ουλανόβας (10π., 4ρ.) και Λούκας Λεκαβίτσιους (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Στην αντίπερα όχθη, οι Γερμανοί πήραν μια «γεμάτη» εμφάνιση από τον Ματέο Σπανιόλο (15π.) και είδαν τον Γιοχάνες Τίμαν να βρίσκεται σε σπουδαία βραδιά (17π., 4ρ.). Όμως, τα λάθη στο φινάλε τους κόστισαν ακριβά.

Υψηλός ρυθμός στο Κάουνας

Ο ρυθμός της αναμέτρησης στο Κάουνας ήταν πολύ υψηλός στο ξεκίνημα. Με τρίποντο του Κίναν Έβανς οι γηπεδούχοι «έγραψαν» το 12-10 στο 5', αλλά οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο στην 1η περίοδο. Με κυριαρχία στα ριμπάουντ και πρωταγωνιστή τον Ματέο Σπανιόλο (7π., 3ρ., 1ασ.) το σύνολο του Ίσραελ Γκονζάλες «έκλεισε» το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (22-25 στο 10').

Ο λιθουανικός κορμός έκανε τη διαφορά

Στη 2η περίοδο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πάτησε... γκάζι. Με μπροστά τον Τόμας Ντίμσα η Ζαλγκίρις βρήκε ένα 9-0 σερί (29-25 στο 13') και συνέχισε να βασίζεται στον λιθουανικό κορμό της για να φτάσει στο 13-2 επιμέρους σκορ (35-27 στο 16'). Οι πρωταθλητές Λιθουανίας δεν είχαν τρόπο να περιορίσουν τον Γιοχάνες Τίμαν (10π.), αλλά χάρη στον πλουραλισμό τους στην επίθεση ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +7 (48-41 στο 20').

Οι Γερμανοί «μπλόκαραν» τους γηπεδούχους - Πολύτιμος ο Ντίμσα

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Γερμανοί έβαλαν "stop" στην επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων και στη "Zalgirio Arena" το ματς έγινε ξανά «κλειστό» (52-50 στο 25' και 54-52 στο 27'). Όμως, ο πολύτιμος Ντίμσα βγήκε ξανά μπροστά και... ξεκόλλησε την ομάδα του (60-52 στο 28'), η οποία είχε μια σημαντική διαφορά στο φινάλε της 3ης περιόδου (61-52 στο 30').

Γύρισε στο ματς η Άλμπα, αλλά τα... θαλάσσωσε στο φινάλε - Ντεμπούτο «με το δεξί» για τον Τρινκιέρι

Ο Μπρέιντι Μάνεκ έφερε την απόσταση για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (64-54 στο 31'), αλλά η Άλμπα Βερολίνου δεν παράτησε το παιχνίδι και σε χρόνο dt επέστρεψε στη διεκδίκησή του. Τα τρίποντα των Μάλτε Ντέλοου και Στέρλινγκ Μπράουν «ροκάνισαν» την απόσταση (66-64 στο 33') και ο Τρινκιέρι βλέποντας τους παίκτες του να κάνουν διαδοχικά λάθη κάλεσε τάιμ άουτ και επανέφερε τους Σμιτς - Ντίμσα. Ωστόσο, μετά το 3ο κλέψιμο του Ματ Τόμας ο Γιάνι Βέτζελ ισοφάρισε (66-66 στο 34'), ενώ λίγο αργότερα ο τρομερός Τίμαν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (68-69 στο 36').

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης εξελίχθηκαν σε «θρίλερ». Οι Έβανς (70-69 στο 37') και Χέις (72-71 στο 38') έβαλαν μπροστά τους Λιθουανούς, αλλά τα λάθη συνεχίστηκαν και κανείς δεν μπορούσε να νιώσει ασφαλής. Με λιγότερα από 100'' για το τέλος οι Γερμανοί έχασαν τρεις ευκαιρίες στην ίδια κατοχή, αφού... πέταξαν στα σκουπίδια δύο επιθετικά ριμπάουντ του Βέτζελ. Ο Ντίμσα αστόχησε σε τρίποντο (58'' για την λήξη), αλλά ο Χέις εξασφάλισε νέα κατοχή. Με τη σειρά του ο Έβανς σημάδεψε στο σίδερο, αλλά ο Ντίμσα πήρε ένα «χρυσό» επιθετικό ριμπάουντ και με λέι απ ο Λεκαβίτσιους διαμόρφωσε το 74-71 στο 39'29''. Ο Γκονζάλες κάλεσε τάιμ άουτ και ο Μπράουν σε μία από τις κρισιμότερες στιγμές του ματς έκανε επιθετικό φάουλ στον Ντίμσα, με τη Ζαλγκίρις να «σφραγίζει» την επικράτηση (77-71 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 22-25, 48-41, 61-52, 77-71.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ζαλγκίρις - Άλμπα Βερολίνου 77-71