ΑΕΚ BETSSON BC
  • Πιτσίλκας
  • Τσώνος
  • Κωνσταντινίδου

Η Ένωση ανέβηκε στο 6-6, πιάνοντας τον ΠΑΟΚ στην 5η θέση και έχοντας κορυφαίο τον Τζάστιν Τίλμαν με 31 πόντους. Εντυπωσιακή επίδοση από τον Ζώη Καράμπελα με 3 πόντους και 13 ασίστ, στους 12 πόντους ο Όμηρος Νετζήπογλου, ενώ νταμπλ-νταμπλ σημείωσε ο Γιάννης Κουζέλογλου με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, το Λαύριο υποχώρησε στο 4-8, όντας σταθερά στην 10η θέση, με τον Χαβιέ Καστανέδα να σκοράρει 17 πόντους και τον Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους να έχει 19 πόντους.

Με το... καλημέρα διψήφια διαφορά η ΑΕΚ

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ, που με μπροστάρη τον Τίλμαν (8π.) και δυνατή άμυνα έκανε το 0-13 θέτοντας το στίγμα που ήθελε στο παιχνίδι. Μετά από τέσσερα λεπτά το Λαύριο βρήκε σκορ και με τους Ντε Τζούλιους και Καστανέδα μείωσαν σε 11-20, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ακόμα ένα σερί, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 11-26.

Με τον ΜακΡέι η ΑΕΚ έφτασε σε νταμπλ σκορ (14-28), όμως με τρίποντα των Καστανέδα και Ζάρα το Λαύριο έβγαλε αντίδραση κάνοντας το 20-28 και με ακόμα ένα καλάθι του τελευταίου η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους (27-33). Ο Καράμπελας συνέχιζε να μοιράζει ασίστ (8 στο ημίχρονο), ο Κουζέλογλου να κατεβάζει ριμπάουντ (10) και ο Τίλμαν να σκοράρει (19π.), με την ΑΕΚ έτσι να μένει μπροστά στην ανάπαυλα με 37-45.

Ως το +26 η ΑΕΚ που δεν ανησύχησε

Το Λαύριο ήθελε να πλησιάσει κι άλλο, όμως η Ένωση δεν το επέτρεπε. Ραντλ και Κουζέλογλου κράτησαν το +10 (43-56) και η συνέχεια ήταν μόνο... ανοδική για την ΑΕΚ. Ο Χατζηδάκης έγραψε το 47-64 και ο ΜακΡέι λίγο μετά για πρώτη φορά το +20, με τον Φλιώνη με τρίποντο να σημαδεύει τη μεγαλύτερη διαφορά έως τότε στο παιχνίδι με το 48-71 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η συνέχεια ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Η διαφορά εκτοξεύτηκε έως τους 26 πόντους (50-76), με το σύνολο του Ζοάν Πλάθα να ρίχνει ρυθμό, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν τη διαφορά. Καστανέδα και Ντε Τζούλιους έκαναν το 60-78 στο 35', όμως ήταν εμφανές πως τα πάντα είχαν κριθεί, με την ΑΕΚ να φτάνει με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 37-45, 48-71, 75-90