Το Μαρούσι ήταν ανώτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στην πίεση για ανατροπή του Κολοσσού στην τελευταία περίοδο και επικράτησε με 85-74 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη βελτίωσε το ρεκόρ στο 4-7 πιάνοντας στον Κολοσσό στην 7η θέση με το ίδιο ρεκόρ. Μάλιστα με αυτή την ήττα οι Ροδίτες έχασαν την ευκαιρία τους να διεκδικήσουν μια θέση στο Final-8 του Κυπέλλου σε περίπτωση που έχανε το Περιστέρι από την ΑΕΚ το απόγευμα της Κυριακής (24/12).

Για τους νικητές ο Χάρης Γιαννόπουλος έδειξε ότι δεν έχει χάσει την επαφή με το καλάθι και υπέγραψε την νίκη του Αμαρουσίου παίρνοντας φωτιά από τα 6.75μ. Ο Έλληνας σουτέρ σημείωσε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ με 5/12 τρίποντα, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μπρίσκο, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Γκάουντλοκ έκανε ότι μπορούσε για την ανατροπή της ομάδας του, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους και 3/7τρ. με τους Ουτόμι και Μπραϊκοβιτς να προσθέτουν από 11 πόντους έκαστος.

Το Μαρούσι εκμεταλλεύτηκε την αφλογιστία του και πήρε προβάδισμα 18 πόντων

O Κολοσσός Ρόδου μπήκε καλύτερα από τους γηπεδούχους στο κλειστό του Αγίου Θωμά, αποκτώντας προβάδισμα 6 πόντων (2-8 στο 4’). Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες με το Μαρούσι να έχει στα πρώτα 5΄ 3/13 σουτ και τον Κολοσσό 4/13. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη μείωσε στον πόντο (9-10 στο 6’), ωστόσο οι νησιώτες είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και διατηρούσαν το προβάδισμα τους (12-16 στο 8’). Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο Κούρο Σεγκούρα ήταν τα τρία γρήγορα φάουλ του Παπαδάκη με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στη απόλυτη ισορροπία (16-16).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, ενώ ο Στασινός έστειλε την διαφορά στο +4 με τον ίδιο τόπο (24-20 στο 13’). Ο Κολοσσός είχε χάσει τον ρυθμό του στην επίθεση, παραμένοντας παράλληλα χωρίς τρίποντο (0/7τρ.) την στιγμή που ο Μπρίσκο από την άλλη πλευρά έκανε πολύ καλή δουλειά (10π.). Το Μαρούσι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αφλογιστία του Κολοσσού και ανέβασε το προβάδισμα του στο +8 (28-20 στο 16΄) έχοντας επιμέρους σκορ 12-4 σε 5’. Ο Γιαννόπουλος με τον Στασινό έδωσαν διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδα τους (36-22 στο 17’) με το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα να δείχνει ανήμπορο να αντιδράσει. Ο Περάντες ήταν αυτός που έσπασε το ρόδι από την γραμμή του τρίποντου για την ομάδα του (1/12) με το Μαρούσι να πηγαίνει στην ανάπαυλα για το ημίχρονο στο +18 (43-25).

Η ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη άντεξε στην αντίδραση του Κολοσσού και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη

Ο Χάρης Γιαννόπουλος συνέχισε την επιθετική του ραψωδία από τα 6.75μ. ανεβάζοντας την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20π (46-25 στο 22΄). O Γκάουντλοκ συνδέθηκε με το καλάθι του Αμαρουσίου με δυο συνεχόμενα τρίποντα (52-34 στο 24’), ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού διατηρώντας την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Oι Ροδίτες έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας στους 13π. (57-44 στο 28’) με πρωταγωνιστή τον Γκάουντλοκ, ο οποίος έφτασε τους 14π. με τον Γιαννόπουλο (20π.) να απαντά για το 61-44 στο 29’ πριν το φινάλε της 3ης περιόδου.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Κολοσσός μπήκε με εμφανή διάθεση να πιέσει στην άμυνα, ριχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10π. (68-59 στο 32’) έπειτα από αρκετή ώρα. Ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πάρει άγρια μορφή με τους Ροδίτες να έχουν μπει και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης με τον Γκάουντλοκ να έχει βρει ρυθμό επιθετικά (16π.). O Mπιλλής με τρίποντο διεύρυνε το σερί του Κολοσσού (79-74 στο 38΄) κάνοντας τα τελευταία δυο λεπτά συναρπαστικά. Ο Μπρίσκο με δίποντο έκανε το 81-74 στο 39΄γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς το Μαρούσι. Το τελευταίο λεπτό ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το παιχνίδι τυπικά είχε τελειώσει με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να παίρνει τελικά την νίκη με 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74.