Η Βιλερμπάν αποδείχθηκε σκληρό… καρύδι με τη Μπαρτσελόνα να γλιτώνει τα… καρδιακά μέσα στο «σπίτι» της. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάο, με τη συγκλονιστική εμφάνιση του Νίκολας Λαπροβίτολα, πήρε την νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν και γλίτωσε τα χειρότερα. Ο Αργεντίνος «καθάρισε» το ματς στην τέταρτη περίοδο, ολοκληρώνοντας την εμφάνισή του με 28 πόντους (8/10 τρίποντα) και 9 ασίστ μην αφήνοντας τη Βιλερμπάν να διεκδικήσει την νίκη μέχρι το τέλος. Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Καμπαρό με 20 πόντους

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο ματς με ξεκάθαρη διάθεση να το «καθαρίσει» από την αρχή και αν αρχικά βρήκε τον τρόπο να το κάνει, στη συνέχεια η Βιλερμπάν… κόλλησε κοντά της. Στο πρώτο δίλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2, με τη μπάλα να περνάει συνεχώς από τα χέρια του Γιαν Βέσελι, ο οποίος λίγο αργότερα έκανε και το 12-6, αλλά κάπου εκεί οι Γάλλοι αντέδρασαν. Με τον Καμπαρό να «πυροβολεί» από μακριά και τον Φαλ να δίνει λύσεις από το «ζωγραφιστό» η Βιλερμπαν δεν επέτρεπε στη Μπαρτσελόνα να «χτίσει» μια μεγάλη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν 7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές και 7 ασίστ και ήταν μπροστά μόλις με 4 πόντους, 28-24.

Ρεσιτάλ τριπόντων από Μπαρτσελόνα και Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Νάντο Ντε Κολό έφερε το ματς στα ίσια, 30-30, βάζοντας… δύσκολα στους «Μπλαουγκράνα». Το τρίποντο έμελλε να είναι το μεγάλο «όπλο» των Γάλλων στη δεύτερη περίοδο με τον Σκοτ να παίρνει τη σκυτάλη από τον Ντε Κολό και το σκορ να γίνεται 32-33. Το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια και στο 15’ ο Γιοκουμπάιτις, με το πρώτο του καλάθι, «έγραψε» το 38-37. Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με την αναμέτρηση να έχει γίνει μια άτυπη κόντρα Βέσελι - Φάλ. Με το σκορ στο 45-41, στο τελευταίο δίλεπτο, οι Γάλλοι βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.75 μέτρα και με τους Σκοτ και Καμπαρό πήραν προβάδισμα με 45-47, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τη Βιλερμπάν να έχει ανατρέψει την κατάσταση με το εκπληκτικό 53% που είχε από το τρίποντο, με το δεύτερο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ με 50-47, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Λαπροβίτολα (6/11 και 54% η Μπαρτσελόνα).

Η Μπαρτσελόνα έθεσε βάσεις νίκης

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα έκανε το… ξέσπασμα που έψαχνε και άρχισε να «χτίζει» τη διαφορά που ήθελε. Ο Νίκολα Λαπροβίτολα ήταν ο παίκτης που «οδήγησε» τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν με 58-50 και 64-54 με το 4ο τρίποντο του Αργεντίνου στο 25’. Ο Λαπροβίτολα ήταν ασταμάτητος και έκανε το 69-56 (με 5/7 τρίποντα και 17 πόντους), με τον Μάικ Σκοτ να είναι ο παίκτης που προσπαθούσε να κρατήσει τη διαφορά σε επίπεδα που θα επέτρεπαν στη Βιλερμπάν να μείνει… ζωντανή (71-62 στο 27’) και το δεκάλεπτο να «κλείνει» με σκορ 78-71.

Με τέτοιο Λαπροβίτολα δεν έχανε

Η Βιλερμπάν δεν είχε καμία διάθεση να παραδοθεί και με την έναρξη της τέταρτης περιόδου μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (82-80 με τον Τζάκσον στο 32’), ξαναρχίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι από την αρχή. Ο Καμπαρό συνέχιζε να είναι συγκλονιστικός και με ένα ακόμα τρίποντο (5/8 και 20 πόντοι) μείωσε σε 84-83. Άλλο… τόσο συγκλονιστικός ήταν και ο Λαπροβίτολα που με δύο ακόμα τρίποντα (μεσολάβησε και ένα από τον Σατοράνσκι) έφτασε τους 27 πόντους με 8/10, κάνοντας το 93-85. Η Βιλερμπάν αυτή τη φορά είχε ξεμείνει από λύσεις και ενέργεια με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ακολουθήσει και η Μπαρτσελόνα να παίρνει την νίκη με

Τα Δεκάλεπτα: 28-24, 50-47, 78-71, 101-92