UNICAJA MALAGA
81 64
Περιστέρι
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

To Περιστέρι πάλεψε στην Carpena Arena, ωστόσο υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία επικράτησε με 81-64.

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησε να οδηγήσει την αναμέτρηση σε χαμηλό τέμπο, προκειμένου να μείνει μέσα στο ματς, ωστόσο η αστοχία του από την γραμμή του τριπόντου (7/24) στοίχησε στο σύνολο των Δυτικών Προαστίων που είχε σχεδόν τις μισές ασίστ από την ισπανική ομάδα (22-12)

Η Μάλαγα επέβαλε τον ρυθμό της στην 3η περίοδο, όπου και αύξησε την διαφορά (+19) βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Πλέον το Περιστέρι είδε το ρεκόρ του να πέφτει στο 1-2, ενώ από την αντίπερα όχθη η Μάλαγα συνεχίζει αήττητη την πορεία της στο BCL.

Για τους νικητές ο Ντζέντοβιτς και ο Σίμα σημείωσαν από 11 πόντους ο καθένας, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Κέντρικ Πέρι μέτρησε 9 πόντους με 6 ασίστ.

Από την απέναντι πλευρά για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Κένι Ουίλιαμς με 12 πόντους, με τον Ράγκλαντ να προσθέτει 10π, 7ρ. και 5ασ. Ενθαρρυντική εμφάνιση από τον Νίκο Χουγκάζ με 5 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Χαμηλός ρυθμός και +9 για την Μάλαγα

Με χαμηλό τέμπο και εμφανής διάθεση να πιέσει στην άμυνα ξεκίνησε την αναμέτρηση το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν ήθελε να αφήσει την Ουνικάχα να τρέξει και κρατούσε το σκορ χαμηλά (4-4 στο 3’) γεγονός που την βόλευε. H ισπανική ομάδα πήρε αέρα 5 πόντων (13-8 στο 6’) με το Περιστέρι να μην είναι ιδαίτερα εύστοχο (5/13 σουτ). Ο Ντίαθ με τρίποντο ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας στο +9 (24-15 στο 9’) με το σύνολο των Δυτικών προαστίων να χάνει την συγκέντρωση του για λίγα λεπτά. Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε την Μάλαγα στο +9 (26-15) ενώ από την αντίπερα όχθη οι «πρίγκηπες» δεν ήθελα να χάσουν την επαφή με το σκορ.

Ήλεγχε τον ρυθμό η Ισπανική ομάδα, μείωσε το Περιστέρι

Η Μάλαγα μπήκε φουρίοζα στο δεύτερο δεκάλεπτο αύξησε το προβάδισμα στο +14 (31-17 στο 12’) με την ισπανική ομάδα να επιβάλει τον ρυθμό της στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (37-19 στο 14’) με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να υστερεί και στις δυο πλευρές του παρκέ. Το σύνολο του Ιμπόν Ναβάρο ήταν αρκετά εύστοχο από την περιφέρεια (5/9τρ.), ενώ από την αντίπερα όχθη η ομάδα των Δυτικών Προαστίων είχε 15/37 σουτ εντός πεδιάς. Ένα σερί 7-0 ροκάνισε την διαφορά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (44-33) με το Περιστέρι να μπαίνει και πάλι στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Πλησίασε το Περιστέρι, πάτησε το γκάζι και ξέφυγε και πάλι η Μάλαγα

Το Περιστέρι δεν ήθελε να χάσει την επαφή με το σκορ, προσπαθώντας με πίεση σε όλο το γήπεδο να βγάλει έξω από τα νερά της την ισπανική ομάδα. Ο Νίκος Χουγκάζ είχε πολύ καλή παρουσία στο παρκέ της Carpena Arena δίνοντας πολύτιμες βοήθειες σε όλους τους τομείς για την ομάδα του (49-43 στο 25΄). Στο εκείνο το χρονικό σημείο η Μάλαγα με ένα σερί 9-0 ανέβασε και πάλι την διαφορά τους 10 (59-43 στο 28’) αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη να καλέσει εσπευσμένα ταιμ-άουτ. Ο Κέντρικ Πέρι με buzzer-beater τρίποντο έστειλε την διαφορά στο +19 (64-45) με το τέλος και της τρίτης περιόδου και πλέον το Περιστέρι αναζητούσε ένα θαύμα για αν επιστρέψει και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησής.

Εύκολη νίκη για την Μάλαγα με +17

Με τρίποντο του Πουλιανίτη μπήκε το Περιστέρι στην 4η περίοδο (64-48 στο 31') θέλοντας να διεκδικήσει όλες τις πιθανότητες για την νίκη. Η Μάλαγα ωστόσο δεν χαλάρωσε τον ρυθμό της, επιθυμώντας να κλειδώσει και τυπικά την νίκη. O Kένι Ουίλιαμς έριξε μετά από αρκετή ώρα την διαφορά στους 12 (74-62 στο 37'). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την ισπανική ομάδα να έχει καθαρίσει ουσιαστικά το ματς και να κάνει συντήρηση δυνάμεων.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 64-45, 81-64.