VIRTUS BOLOGNA
  • Σάσα Πουκλ
  • Γιακούμπ Ζαμοΐσκι
  • Λεάντρο Λεσάνο

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στις τελευταίες επιθέσεις. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Αϊζάια Κορντινιέ (20π.) ουσιαστικά να δίνει τη νίκη στη Βίρτους στο φινάλε. Πέραν του Γάλλου περιφερειακού, ο Τορνίκε Σενγκέλια είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και ο Μάρκο Μπελινέλι 16 πόντους.

Για τη Βιλερμπάν, που έδειξε σημάδια βελτίωσης στο παιχνίδι της, ο Γιουσουφά Φαλ είχε 16 πόντυος, ο Τζόφρι Λοβέρν 14 πόντους, ο Νάντο Ντε Κολό 12 και ο Πάρις Λι 8 πόντους και 10 ασίστ.

Με σερί 10-0 πήρε προβάδισμα η Βιλερμπάν

Με τον Κορντινιέ να πετυχαίνει 7 διαδοχικούς πόντους και τον Σενγκέλια να συνεπικουρεί στο σκοράρισμα, η Βίρτους έκανε το 6-11 στο ξεκίνημα του αγώνα. Με το ίδιο ακριβώς όπλο και 7 σερί πόντους του Λοβέρν απάντησαν οι γηπεδούχοι για το 13-11, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν στο τέλος της πρώτης περιόδου λύσεις από τα 6,75μ. (Παγιόλα και Ντόμπριτς) για το 18-21 στο 10'.

Ο Ποτσέκο έβαλε τις φωνές στους παίκτες του και εκείνοι ανταποκρίθηκαν. Με τους Ντε Κολό και Τζάκσον να υπογράφουν ένα 10-0 σερί, το σκορ έγινε 30-25, όμως η Βίρτους δεν άφησε να ανοίξει κι άλλο η απόσταση. Μπελινέλι και Κορντινιέ κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ (37-36), με τον Λι να γράφει το 42-39 του ημιχρόνου.

Ντέρμπι ως το φινάλε με... κομμένη ανάσα

Με τρίποντο του Μπελινέλι η Βίρτους προσπέρασε ξανά (44-46) και διατήρησε τα ηνία χάρη και στον Χάκετ (47-50), όμως ο Πάρις Λι βάζοντας πέντε σερί πόντους έφερε την ομάδα του ξανά μπροστά με 52-50. Ένα χτύπημα στον πολύτιμο έως τότε Φαλ (10π. με 5/5διπ.) στην κοιλιακή χώρα τον έθεσε προσωρινά εκτός ματς (25'), όσο οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχιζόταν με καταιγιστικό ρυθμό. Το τρίποντο του Σενγκέλια ήταν το τελευταίο εύστοχο σουτ στην τρίτη περίοδο, πάντως, που διαμόρφωσε και το 63-65.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά κι έτσι προχωρούσαν στο παιχνίδι χέρι-χέρι. Παρότι η Βίρτους έμεινε άποντη για σχεδόν τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτιάξουν κάτι καλό (72-71). Δύο σερί τρίποντα του Μίκι κράτησαν μπροστά την ιταλική ομάδα (77-79 στο 37'), ενώ στα κρίσιμα μίλησαν οι Σενγκέλια και Χάκετ. Με δικούς τους πόντους έγινε το 81-85, όμως ο Τζάκσον με ακόμα ένα τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (84-85 στο 39'). Στα 30'' για το τέλος ο Λόβερν αστόχησε και ο Κορντινιέ από την άλλη πλευρά με ένα θεαματικό καλάθι έγραψε το 84-87 στα 11''. Ο Σκοτ έχασε το τελευταίο τρίποντο των γηπεδούχων, με το ματς να τελειώνει εκεί...

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 42-39, 63-65, 84-87