Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά στη σεζόν παρουσιάστηκε στο παρκέ με όλα του τα αστέρια (πλην του Λούκα Βιλντόζα που έχει μείνει στην Αθήνα λόγω του διαστρέμματος που έχει υποστεί) και από νωρίς φάνηκε ότι έχει ξεκάθαρο επιθετικό πλάνο.

Με τον Χουάντσο Ερνάνγκομεθ να σηκώνει από νωρίς το επιθετικό βάρος της ομάδας, αλλά και τη μπάλα να περνάει συνεχώς από τα χέρια του Μπαλτσερόφσκι, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Εν μέρει το κατάφεραν, αλλά αυτό που δεν κατάφεραν ήταν να πάρουν το προβάδισμα, μιας και ήταν πολύ άστοχοι από το τρίποντο.

Εν αντιθέσει με τους Τούρκους που έβρισκαν τον δρόμο για το καλάθι από τα 6.75 μέτρα, Χουάντσο και Γκριγκόνις δεν τα κατάφερναν με αποτέλεσμα ο Παπαγιάννης με τρίποντο να κάνει το 8-11στα μισά της πρώτης περιόδου.

Ο Εργκίν Αταμάν άλλαξε το ζευγάρι των ψηλών του, ο Ντίνος Μήτογλου έκανε την επανεμφάνισή του με τα «πράσινα», όπως και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με τον Ματίας Λεσόρ να δίνει λύσεις στην ομάδα του και να ξαναδίνει και το προβάδισμα με 4 δικούς του πόντους να κάνει το 12-11. Οι «πράσινοι» όμως συνέχισαν να είναι άστοχοι και η ομάδα της Τουρκίας στη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 12-15.

Τραγικά άστοχος και… άποντος για 8 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι τρομακτικά άστοχος από την περιφέρεια και αυτό του είχε… καταστρέψει το μυαλό επιθετικά. Οι «πράσινοι» έδειχναν να μη μπορούν να βρουν άλλη λύση για να επιτεθούν και το μόνο που κατάφερναν ήταν να χειροτερεύουν τα ποσοστά τους, αλλά και να διευρύνουν την χρονική περίοδο που είχαν μείνει χωρίς σκορ. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο για κάτι περισσότερο από 8 λεπτά με αποτέλεσμα η Φενέρ (η οποία και αυτή δεν τα πήγαινε καλά επιθετικά) να προηγηθεί με 12-22. Ο Γκιργκόνις ήταν ο παίκτης που… έσπασε το ρόδι για τον Παναθηναϊκό, 14-22, τρία λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Φενέρ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και μάλιστα έφτασε και στο +11, 16-27 με τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν στον αιφνιδιασμό στο 18’.  Στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά του, πίεσε σε όλο το γήπεδο, ανάγκασε τους παίκτες της Φενέρ σε λάθη, βρήκε εύκολα καλάθια, «έτρεξε» σερί 9-0 και μείωσε σε 25-27, αλλάζοντας τα δεδομένα του αγώνα.

Το γύρισε ο Παναθηναϊκός αλλά… ξανακόλλησε

Ο Χουάντσο Ερνάνγκομεθ μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας την πολύτιμη συμπαράσταση του Μάριους Γκιργκόνις (ο οποίος «έπαιξε» πολύ και με το μυαλό του Ντόρσει στην άμυνα) «οδήγησε» τον Παναθηναϊκό στον δρόμο προς την ανατροπή. Με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να τα «σπάει» από το τρίποντο (είχε 1/13 στο ημίχρονο) ο Ερνάνγκομεθ έδωσε 6 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» και στο 25’ το σκορ ήταν στο 37-37. Η συνέχεια όμως δεν ήταν καλή για τους «πράσινους» οι οποίοι μπλόκαραν και πάλι στην επίθεση και την ίδια στιγμή ο Σναλί έδινε λύσεις για τη Φενέρ μακριά από το καλάθι με το δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 41-46.

Το πάρτι του Σανλί

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό και με το καλύτερο για τη Φενέρ. Ο Σανλί σημείωσε ένα ακόμα τρίποντο και έδωσε προβάδισμα 10 πόντων στην ομάδα του, 41-51, με τον Παναθηναϊκό την ίδια ώρα να έχει μόλις 1/18 τρίποντα. Την ίδια ώρα ο Σανλί συνέχιζε το… βιολί του και με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο η διαφορά και πάλι στους 10 πόντους, 44-54, 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Φενέρ συνέχισε να «διαβάζει» με εξαιρετικό τρόπο την άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Τούρκος σέντερ «χτύπαγε» και μέσα από τη ρακέτα και η διαφορά πήγε στους 12 πόντους, 47-59. Ο Χουάντσο πέτυχε το 2ο τρίποντο της ομάδας σε 21 προσπάθειες και ο Μάντας με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 62-50. Η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους, με τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο τρίλεπτο να προσπαθεί να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να δείχνει κάποια καλά στοιχεία. Με τη Φενέρ, βέβαια, να μην απειλείται και να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα Δεκάλεπτα: 12-15, 27-29, 41-46, 66-79

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: 66-79