ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
  • Τσαρούχα
  • Πιτσίλκας
  • Μάνος

Το Περιστέρι έβαλε... δύσκολα στον Παναθηναϊκό για ένα ημίχρονο στο Game 3, όμως οι «πράσινοι» έπαιξαν άμυνα στην 3η περίοδο (27-10 επιμέρους σκορ), «ξέφυγαν» στο σκορ και μάζεψαν τα ριμπάουντ. Βέβαια, παρά το +20 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έγιναν και πάλι απειλητικοί στην τελική ευθεία, αλλά οι παίκτες του Σερέλη διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Έτσι, στο Game 4, που θα γίνει στην έδρα του συνόλου του Βασίλη Σπανούλη (27/5, 19:15), το «τριφύλλι» θα έχει την ευκαιρία να «σφραγίσει» την παρουσία του στους τελικούς της Basket League, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων θα παίζει για τη... ζωή της.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο MVP των νικητών (20 πόντοι με 4/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ), ο Πάρις Λι τον ακολούθησε (16 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Ματέους Πονίτκα (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Στην αντίπερα όχθη, ο Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν «μαγικός» στο πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους, αλλά «σίγησε» στο σκοράρισμα στην επανάληψη και τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 9 ασίστ. Διψήφιοι και οι Μάρκους Ντένμον (13π.), Δημήτρης Μωραΐτης (12π.), Ίαν Χάμερ (10π.).

Γκριγκόνις και εντυπωσιακός επιθετικός ρυθμός στο ξεκίνημα

Το ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ ήταν μοιρασμένο (9-8 στο 3'), με τους Λευτέρη Μποχωρίδη και Μάρκους Ντένμον να ανταλλάζουν μερικά... γαλλικά και να δέχονται από μια τεχνική ποινή έκαστος. Με 3/6 τρίποντα η ομάδα των δυτικών προαστίων πέρασε μπροστά (9-14 στο 4'), αλλά το «τριφύλλι» απάντησε άμεσα με ένα σερί 10-0 (19-14 στο 7' με 2/2 3π. του Μάριους Γκριγκόνις). Ο Λιθουανός ήταν ασταμάτητος με 12π. στο 8' (25-20 το σκορ), το τέμπο ήταν πολύ υψηλό και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την 1η περίοδο με +6 (30-24 στο 10', 9/12 εντός πεδιάς οι γηπεδούχοι).

Γκριγκόνις vs Φρανσίσκο με... στατιστικά από το ΝΒΑ

Στο 2ο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πήραν βιαστικές επιλογές, έκαναν λάθη και από το +8 (34-26 στο 11') είδαν την απόσταση να μειώνεται σε χρόνο dt. Το Περιστέρι βρήκε σκορ με τους γκαρντ του και... μάζεψε τη διαφορά στον πόντο (34-33 στο 14' με κομβικούς τους Φρανσίσκο - Μωραΐτη). Οι παίκτες του Σερέλη είχαν εντυπωσιακά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ. (6/7 τρίποντα και 42-36 στο 16' μετά τις εύστοχες προσπάθειες των Λι - Γκριγκόνις), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον συγκλονιστικό Φρανσίσκο δεν άφηναν την κατάσταση να «ξεφύγει» (44-44 στο 18'). Στο κορυφαίο ημίχρονό του στη φετινή σεζόν ο Γκριγκόνις είχε 17 πόντους (5/7 προσπάθειες και 3/3 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, με τον Φρανσίσκο να αποτελεί το... αντίπαλο δέος με 18 πόντους (8/10 σουτ και 6/6 δίποντα) και 4 ασίστ, νικώντας στο 1vs1 οποιονδήποτε βρέθηκε απέναντί του (49-49 στο 20' με 3π. του Ντένμον).

Έπαιξε άμυνα και «ξέφυγε» ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική υπόθεση. Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε αμυντικά, βρήκε αυτοπεποίθηση μέσα από τα "stop" του και με 10-0 σερί έθεσε τον τόνο (59-49 στο 24'). Ο Σπανούλης ήταν έξαλλος με τους παίκτες του, οι οποίοι είχαν... κολλήσει επιθετικά και η διαφορά έφτασε το +18, καθώς το συγκεντρωμένο και αποτελεσματικό «τριφύλλι» είχε το ξεκάθαρο μομέντουμ (71-53 στο 27' με τους «πράσινους» να μετρούν 10/13 τρίποντα). Σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι επιχείρησε να αντιδράσει (71-58 στο 29'), αλλά οι παίκτες του Σερέλη δεν έχασαν το ευρύ προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, βάζοντας... θεμέλια για το 2-1 στη σειρά (76-59 στο 30' με τον Πάρις Λι να φτάνει τους 16π.).

Βιάστηκαν να... τελειώσουν το ματς οι «πράσινοι», αλλά τελικά έκαναν το 2-1

Το τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη έστειλε τον 3ο ημιτελικό για πρώτη φορά στο +20 (79-59 στο 31'), σε ένα ματς που έμοιαζε πως οι φιλοξενούμενοι δεν γινόταν να επιστρέψουν (83-66 στο 35'). Όμως, ο Παναθηναϊκός βιάστηκε να... τελειώσει το ματς, δεν είχε την ίδια αμυντική συνέπεια και δυσκολεύτηκε απέναντι στο αντίπαλο zone press. Το τρίποντο του Μωραΐτη (83-69 στο 35') έδωσε «παλμό» στο Περιστέρι και το σουτ του Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο (83-74 στο 37'), με τον Σερέλη να καλεί τάιμ άουτ. Το ματς πήγε να γίνει «θρίλερ», αλλά ο Αρτούρας Γκουντάιτις έβγαλε μια σημαντική άμυνα και ο Ματέους Πονίτκα «έγραψε» νέο διψήφιο προβάδισμα (85-74 στο 38'). Τα νεύρα έκαναν την εμφάνισή τους, οι Σερέλης - Σπανούλης είχαν μια έντονη αντιπαράθεση από μακριά, αλλά στα του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με τον Παναθηναϊκό να «κλειδώνει» την νίκη (89-80 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Περιστέρι 89-80