Ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Βαλένθια και έκανε ένα τρομερό 4/4 στην Ισπανία, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά, ότι το να χάσει ή να κερδίσει είναι καθαρά θέμα δικής τους εμφάνισης και διάθεσης. Απέναντι στους Ισπανούς είχε να αντιμετωπίσει αρκετά θέματα, πριν τον αγώνα αλλά και κατά την διάρκεια του.

Κακό ημίχρονο

Δεν έχουν περάσει παρά λίγες μέρες που ο Κώστας Παπανικολάου σήκωσε το Κύπελλο Ελλάδας στην Κρήτη. Ό,τι και να λέμε για συγκέντρωση, όταν παίρνεις έναν τίτλο, το μυαλό σου φεύγει λίγο, χαλαρώνεις. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν στο παρκέ με την γνωστή τους ορμή και είχαν κακό ξεκίνημα. Η άμυνα τους ήταν χαλαρή, παρασύρθηκαν στον ρυθμό της Βαλένθια που είναι από τις κορυφαίες ομάδες στην δημιουργία σποτ σουτ και το πλήρωσαν με πολλά συνεχόμενα τρίποντα. Επιθετικά ήταν βιαστικός, επιπόλαιος με πολλά λάθη που δεν του έδωσαν την ευκαιρία να βρει ρυθμό σε αντίθεση με την Βαλένθια που το παιχνίδι πήγαινε όπως το ήθελε. Η είσοδος του Σλούκα έδωσε ωραίες δημιουργίες στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε το comeback αλλά πάλι τα λάθη δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει στο ημίχρονο.

Όταν «λάδωσε» η μηχανή

Πολλοί μπορεί να αναρωτήθηκαν στο ημίχρονο, πότε θα βγάλει αντίδραση ο Ολυμπιακός, να παίξει το γνωστό του μπάσκετ. Με 10 ασίστ και 11 λάθη στην ανάπαυλα, σίγουρα δεν ήταν αυτό που μας έχει συνηθίσει. Τελικά η απάντηση ήρθε γρήγορα και θύμισε τον ημιτελικό της Κρήτης με τον Παναθηναϊκό. Μόλις βρήκε ρυθμό από την άμυνα του, μπόρεσε να τρέξει στο transition και άφησε μόνο σκόνη πίσω του. Έχουν γίνει συνήθεια αυτά τα λεπτά καταιγίδας του Ολυμπιακού που προκαλούν τρόμο στους αντιπάλους. Είναι ένας συνδυασμός ασφυκτικής άμυνας και τριγωνομετρίας στην επίθεση που καμία ομάδα δεν μπορεί να σταματήσει.

Μόλις έβαλε περισσότερη ένταση αμυντικά, η Βαλενθιάνοι ξέχασαν πως είναι το στεφάνι. Οι Πειραιώτες έβγαλαν συνεχόμενες άμυνες οδηγώντας τους αντιπάλους τους σε λάθη που έγιναν κλεψίματα και εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική τους ισορροπία σκόραραν στον αιφνιδιασμό όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο

Η γνωστή pack line άμυνα του Ολυμπιακού, έκλεισε τους διαδρόμους προς την ρακέτα, εμφάνιζε χέρια παντού και ξαφνικά οι παίκτες της Βαλένθια βρήκαν ένα δάσος μπροστά τους, στις γραμμές πάσας. Αυτόματα και η επίθεση άρχισε να ρολάρει, η κυκλοφορία της μπάλας επανήλθε στα γνωστά φετινά επίπεδα με τον Φάλ να κάνει εξαιρετική δουλειά ως δημιουργός από το ποστ. Είναι τόσο συγχρονισμένη η επίθεση του Ολυμπιακού, που με το που ακουμπάει η μπάλα στον Γάλλο στο post, αμέσως αυτό πυροδοτεί κινήσεις και κοψίματα που καμία άμυνα δεν μπορεί να αντιμετωπίσει όπως φαίνεται παρακάτω.

Είναι τέτοιοι οι αυτοματισμοί, που ενώ κανονικά την φάση έπρεπε να την τελειώσει ο Μακίσικ, ο Γουόκαπ βλέποντας ότι ο συμπαίκτης του δεν είναι στην θέση που πρέπει, μπαίνει στο οπτικό του πεδίο για μια εύκολη πάσα και τρίποντο. Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες είναι που διαφέρουν τους «ερυθρόλευκους» από οποιαδήποτε άλλη ομάδα στην Ευρώπη. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με ένα εντυπωσιακό 13-30 και μετά απλά έκανε συντήρηση της διαφοράς. Για να γίνει κατανοητό το πόσο έχει αλλάξει επίπεδο ο Ολυμπιακός, στον χθεσινό αγώνα δεν ήταν καλός. Αμυντικά, είχε μόνο ένα καλό 20πτο, έκανε 20 λάθη για δεύτερη φορά εφέτος πάλι με την Βαλένθια, όμως η επίθεση του στο 2ο ημίχρονο πέτυχε 57 πόντους (35 στο πρώτο) και καθάρισε τον αγώνα.

Ο αθόρυβος Σλούκας και εκπληκτικός Παπανικολάου

Η χρονιά που κάνει φέτος ο αρχηγός του Ολυμπιακού είναι ίσως η καλύτερη της καριέρας του. Ο Παπανικολάου είναι από τους παίκτες που και να μην σκοράρει ή να μην είναι εύστοχος πάντα θα βρίσκει τρόπο να βοηθάει την ομάδα του. Φέτος όμως αυτό το 46.8% στο τρίποντο έχει κάνει τεράστια διαφορά στο παιχνίδι του και συνολικά στην ομάδα του. Είναι δεδομένα ότι σουτάρει με τρομερή αυτοπεποίθηση και πλέον οι συμπαίκτες του ξέρουν ότι το ελεύθερο σουτ θα το βάλει. Χθες κράτησε τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα, με του πόντους του, μέχρι να εμφανιστούν οι συνήθεις ύποπτοι.

Ο Σλούκας που ακόμα προσπαθεί να βρει ρυθμό από τον τραυματισμό του, μπορεί να πέρασε απαρατήρητος, αλλά είχε τεράστια συμβολή στην επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού με τις εννιά ασίστ του, που προσέφεραν 26(!!) πόντους στους συμπαίκτες του. Όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται ακόμα καλύτερος και θα επιστρέψει στα γνωστά του στάνταρ. Οι Μακίσικ και Γουόκαπ, όταν βρήκε ρυθμό όλη η ομάδα, πήραν μπρος για τα καλά, με τον ξανθομάλλη γκαρντ θα σεληνιάζεται στην 3η περίοδο και να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, ενώ ο Αμερικανός δεν είναι μόνο τα σουτ που έβαλε από την περιφέρεια, αλλά κυρίως η εκπληκτική άμυνα που έπαιξε στις αλλαγές μαρκαρισμάτων.

Το ερώτημα από εδώ και πέρα δεν είναι αν θα πάρει ο Ολυμπιακός το πλεονέκτημα έδρας, αυτό θεωρώ ότι έχει κλειδώσει, αλλά το ποια ομάδα μπορεί να τον εκθρονίσει από την πρώτη θέση. Αρκετές έχουν λίγο πολύ τα θετικά τους στοιχεία, αλλά καμία δεν έχει αυτό το dominance που βγάζει ο Ολυμπιακός όταν βρίσκει ρυθμό, είτε στην έδρα του, είτε εκτός έδρας.

Όταν ρολάρει η μηχανή του Ολυμπιακού, αφήνει πίσω της συντρίμμια (vids)