Ο Ολυμπιακός κέρδισε για 11η συνεχόμενη φορά τον Παναθηναϊκό, έχοντας δημιουργήσει ένα απίστευτο σερί, χάρις στην αγωνιστική του ανωτερότητα. Στο ημιτελικό χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά «Olympiacos basketball» για να ρίξει στο καναβάτσο τον αιώνιο αντίπαλο του και πλέον οι οπαδοί και των δύο ομάδων θα πρέπει να αναρωτιούνται τί άλλο μπορεί να γίνει για να σπάσει αυτό το σερί.

20 λεπτά άντεξε στο πλάνο του

Ο Παναθηναϊκός έδειξε και με τον Κολοσσό στο πρώτο ημίχρονο ότι είχε μπει αποφασισμένος και συγκεντρωμένος σε αυτό το Φάιναλ-8. Το θέμα είναι ότι αυτήν την συγκέντρωση και την πίστη στο προπονητικό πλάνο δεν μπορεί να την διατηρήσει για όλη την διάρκεια του αγώνα. Απέναντι στους Ροδίτες λίγο έλειψε να στοιχήσει, όμως κόντρα στην καλύτερη ομάδα της Ευρώπης, αυτό θα ήταν καταδικαστικό.

Οι «Πράσινοι» ξεκίνησαν τον αγώνα με καλή ψυχολογία, μπήκαν συγκεντρωμένοι και είχαν στόχευση σε άμυνα και επίθεση. Επειδή σε όλους τους προηγούμενους αγώνες είχαν τεράστια προβλήματα από τον Φαλ, άλλαξαν τον τρόπο άμυνας τους και έκαναν δύσκολη την πάσα προς τον Γάλλο και δεν τον άφησαν να πάρει πολλές μπάλες. Απέναντι στην καλή κυκλοφορία του Ολυμπιακού, παρουσίασαν σωστές χρονικά περιστροφές με αποτέλεσμα να οδηγήσουν σε 10 λάθη τον ολυμπιακό στο ημίχρονο, κλέβοντας μπάλες και βγάζοντας αιφνιδιασμούς όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο.

Δεν θυμάμαι άλλο παιχνίδι τον «ερυθρολεύκων» φέτος, που να είχε 9 ασίστ και 9 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, μια ομάδα που είναι η κορυφαία στην Ευρώπη σε αναλογία ασίστ/λαθών. Αυτό βοήθησε τους «πράσινους» τα πάρουν το μομέντουμ και σε συνδυασμό με το ρίσκο που πήρε ο Ντέγιαν Ράντονιτς να δώσει τα σουτ σε Ουόκαπ και Μακίσικ (φωτ.), το οποίο του βγήκε (0/11 μαζί), κατάφερε να τελειώσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ και με τον Ολυμπιακό να είναι εκτός του γνωστού πλέον τρόπου παιχνιδιού του.

Χτύπησε τους αδύναμους αμυντικά παίκτες

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ολυμπιακού, να αλλάζουν τρόπο σκέψης. Η κυκλοφορία της μπάλας έγινε πιο γρήγορη και ήταν ξεκάθαρη η στόχευση στην αδύνατη πλευρά του Παναθηναϊκού. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, τοποθέτησε με τέτοιο τρόπο της επίθεση των «ερυθρολεύκων», ώστε οι πιο αδύναμοι αμυντικά παίκτες του Παναθηναϊκού ή ακόμα και αυτοί που τακτικά δεν είναι σε καλό επίπεδο, να βρίσκονται στην αδύνατη πλευρά και να πρέπει να αποφασίσουν αν θα δώσουν βοήθεια, αν θα βυθιστούν μέσα στο καλάθι, πράγμα που διέλυσε τις περιστροφές του Παναθηναϊκού. Προφανώς σε μια ομάδα που θα ήταν δουλεμένη, κάτι τέτοιο δεν θα προκαλούσε αυτήν την κατηφόρα στο 3ο δεκάλεπτο, όμως τα τρίποντα που δέχτηκε από τον Παπανικολάου είναι όλα copy-paste αυτής της διαδικασίας όπως φαίνεται παρακάτω.

Κακές βοήθειες από Ουίλιαμς, Μπέικον, αργές αντιδράσεις από τον Μποχωρίδη, προβληματικές περιστροφές στον Κάνααν και ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, τα σουτ που έχασαν στο πρώτο ημίχρονο (5/17) μπήκαν όλα μαζί και το 17-0 σερί άλλαξε όλη την εικόνα του ματς. Ο Ολυμπιακός είναι κορυφαία ομάδα στο να δημιουργεί σποτ σουτ, οπότε ήταν δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα τα έβαζε. Εκεί φάνηκε για μια ακόμα φορά η ανικανότητα του Παναθηναϊκού να αντιδράσει ως ομάδα και όχι σπασμωδικά, ξέχασε την ομαδική του προσπάθεια του πρώτου μέρους και άρχισε το γνωστό του παιχνίδι με παίκτες «βιδωμένους» στις θέσεις τους και κάποιος να παίρνει προσπάθεια σε καταστάσεις απομόνωσης. Το 29-10 του τρίτου δεκαλέπτου λέει όλη της ιστορία, με τους «ερυθρόλευκους» απλά να κάνουν συντήρηση στην 4η περίοδο και να περνάνε εύκολα στον τελικό.

Το ότι τα άλλοτε ντέρμπι «αιωνίων» έχουν γίνει υπόθεση δέκα λεπτών από τον Ολυμπιακό, δείχνει την πολύ μεγάλη διαφορά που έχουν οι ομάδες, όχι τόσο σε ποιότητα, αλλά σε ομαδική λειτουργία, συνοχή και αυτοματισμούς σε άμυνα και επίθεση. Ο Παναθηναϊκός έχει χάσει με όλους τους τρόπους φέτος και πλέον υπάρχει και η ψυχολογία ανωτερότητας που βγάζουν οι παίκτες του Ολυμπιακού γιατί ξέρουν ότι είναι καλύτεροι. Μπορούσε να δει κάποιος ότι ακόμα και όταν ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ, τα σουτ δεν έμπαιναν και έμοιαζε να αντιμετωπίζει δυσκολίες, υπήρχε μια ηρεμία στο πάγκο, κανένας πανικός και απλά πίστη στο πλάνο. Όσοι παίκτες έμπαιναν, ήξεραν τι να κάνουν και μετά τις οδηγίες του ημιχρόνου, απλά βρήκαν τον τρόπο και γύρισαν τον αγώνα. Αυτά είναι δείγματα σοβαρής ομάδας που ξέρει τι μπορεί να κάνει και έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό της.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός, στην πρώτη δυσκολία, όταν το παιχνίδι δεν πήγαινε όπως το ήθελε, ξέχασε το πλάνο, ξέχασε τα πάντα και επέστρεψε στις κακές του συνήθειες. Με τον Μπέικον να είναι σταθερά αρνητικός στους τελευταίους αγώνες, παίρνοντας προσπάθειες που είναι τραβηγμένες από τα μαλλιά. Είναι τόσο κακή η λειτουργία του Παναθηναϊκού που σε λίγο θα φαίνεται ο Αμερικανός, κακός παίκτης.

Από την άλλη ο Κάνααν, έβαλε την σπίθα για να ανάψει η μηχανή του Ολυμπιακού, δικαιώνοντας την εμπιστοσύνη του κόουτς Μπαρτζώκα που προφανώς κάτι ξέρει παραπάνω σε σχέση με όλο αυτό το κλίμα που έχει διαμορφωθεί με τον Αμερικανό. Ο Βεζένκοφ για άλλη μια φορά έπαιξε στο MVP επίπεδο που μας έχει συνηθίσει φέτος και με την ψυχολογία του καλύτερου παίκτη στην Ευρώπη, κάνοντας και πάλι την διαφορά, ενώ και ο Παπανικολάου τιμώρησε με 5/5 τρίποντα την κακή άμυνα των «πρασίνων».

Το Περιστέρι είχε δυσκολέψει πρόσφατα τον Ολυμπιακό στο μεταξύ τους αγώνα, αλλά για να χάσουν αυτό το Κύπελλο οι Πειραιώτες θα πρέπει να γίνουν θαύματα.

Η διαφορά του Ολυμπιακού από τον Παναθηναϊκό είναι πλέον μόλις 10 λεπτά καλού μπάσκετ (vids)