PARTIZAN
  • Άνι Πάντερ
  • Μάριο Μάικιτς
  • Πιοτρ Πατσούτσιακ

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήρε προβάδισμα από την εκκίνηση του ματς, δεν επέτρεψε ποτέ στην Παρτιζάν να πλησιάσει έστω σε απόσταση βολής και έφτασε στη νίκη πριν αγωνιστεί κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 10-8.

Από την άλλη πλευρά μπήκε «στοπ» στο νικηφόρο σερί 4 παιχνιδιών για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που διατηρεί όμως επαφή με τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ (8-10).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Μακάμπι ήταν ο Λορένζο Μπράουν, που είχε 21 πόντους, με τον Μπόνζι Κόλσον να έχει άλλους 19 και τον Τζάρελ Μάρτι 13. Στους 10 ο Τζος Νίμπο.

Από την Παρτιζάν σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκαν οι Κέβιν Πάντερ (22 π.) και Ντάντε Έξουμ (19 π.), με τους Ζακ ΛεΝτέι (15 π.) και Αλέκσα Αβράμοβιτς (15 π.) να είναι επίσης διψήφιοι. Στους 2 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

«Σεληνιασμένη» Μακάμπι, ανήμπορη Παρτιζάν

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με περισσότερη συγκέντρωση και ευστοχία και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 12-0 στο 4', με τον Νίμπο να έχει πετύχει ήδη 6 πόντους και τους Ισραηλινούς να κάνουν πάρτι στο παρκέ. Ο ΛεΝτέι μετά από κάτι παραπάνω από 4 λεπτά στο ματς «έσπασε» το ρόδι για την Παρτιζάν, με τον Νάναλι στο 5' να διαμορφώνει το 12-4 και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το επιθετικό «τσουνάμι» για το 18-4 στο 6' με τρίποντο του Κόλσον. Η Μακάμπι ήταν απόλυτη κυρίαρχη, η σερβική ομάδα ανήμπορη, με το σκορ να φτάνει στο 7' στο 20-7 και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους στο +11 (24-13).

«Μαγικός» Κόλσον και σερβική αντίδραση

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Μακάμπι ανέβασε το σκορ και πάλι στο 26-13, με την Παρτιζάν να δείχνει κάποια σημάδια αντίδρασης και με τον Πάντερ να βγαίνει μπροστά στην επίθεση κατάφερε να μειώσει σε 26-18 στο 12'. Στο 13' όμως ο Νίμπο με τρομερό καλάθι και φάουλ έστειλε και πάλι τους γηπεδούχους στο +12 (33-21). Ο Πάντερ ήταν μοναδική αχτίδα φωτός στην Παρτιζάν και φτάνοντας τους 12 πόντους, μείωσε σε 37-29 στο 16', με τη διαφορά στη συνέχεια να «ακροβατεί» ανάμεσα στους 8 και στους 10 πόντους. Τα πάντα πλέον κινούνταν στον... αστερισμό του Κόλσον, που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, φτάνοντας στους 15 πόντους, με την Παρτιζάν ωστόσο στο φινάλε του ημιχρόνου να βγάζει αντίδραση και πάλι και να βρίσκει τον τρόπο να ρίξει τη διαφορά στο -7 (46-39).

Σαν να μην πέρασε καμία περίοδος...

Το comeback των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να μειώνει μετά από αρκετή ώρα σε 46-42 με τρίποντο του Έξουμ, αλλά τη Μακάμπι να απαντά άμεσα και να πηγαίνει στο 23' στο +8 (50-42). Στο 24' ο Μάρτιν με καλάθι και φάουλ έδωσε και πάλι στην ομάδα του Κάτας διψήφιο προβάδισμα (53-43), με τη Μακάμπι να «τρέχει» ένα επιμέρους 7-1, με τους Ισραηλινούς στο 25' να φτάνουν στο +11 (56-45). Η συγκεκριμένη διαφορά συνόδευσε τη Μακάμπι και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Κάτας να είναι 11 βήματα πιο κοντά στη νίκη.

Στάθηκε όρθια στις αντεπιθέσεις της Παρτιζάν και πήρε τη νίκη η Μακάμπι

Η Παρτιζάν μπήκε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο να παίξει τα... ρέστα της και με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 71-63 στο 33', με τον Έξουμ να είναι πρωταγωνιστής με 17 πόντους, με τους Σέρβους να προσπαθούν να πλησιάσουν περισσότερο και να τα καταφέρνουν στο 33' (73-67). Η Μακάμπι άντεξε για ακόμα μία φορά και με τον Νίμπο στο 35' έφτασε και πάλι στο +10 (77-67), με τους φιλοξενούμενους να επιχειρούν ακόμα μία αντεπίθεση, να πλησιάζουν σε 80-74 στο 37'. Ο Μάρτιν στο 38΄ όμως πέτυχε τρίποντο-μαχαιριά για το 83-74, με τη Μακαμπι να στέκεται όρθια και να φτάνει στην επικράτηση με 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-39, 64-53, 90-81