11η Αγωνιστική
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
69 53

Την δέκατη νίκη του πέτυχε ο Παναθηναϊκός (10-1), επικρατώντας του ελλιπούς ΠΑΟΚ (6-5), που δεν είχε τις Θεοδώρου και Κολλάτου, λίγες ημέρες πριν τον προημιτελικό Κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (23/12).

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έστειλε γρήγορα τη διαφορά στο +18 και καθάρισε το παιχνίδι. Κορυφαία για τις νικήτριες η Τσάστιτι Ριντ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ η Αντιγόνη Χαιριστανίδου πρόσθεσε 11 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ η Οκτάβια Ουίλσον έβαλε 21 πόντους, πολύ καλή η Ζαφειρένια Καρλάφτη με 15 πόντους και η Ζάντα Ουίλιαμς έβαλε 10 πόντους.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει όμως λύσεις μέσω της Ριντ (7-0). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα (9-9), όμως η Ριντ με 10 πόντους (5/5διπ.) έκανε το 13-9, με την περίοδο να κλείνει στο 15-10.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμενε χαμηλός, κάτι που προσπαθούσε να αλλάξει η πλευρά των γηπεδούχων. Με τις Πότερ και Ριντ να προσφέρουν στο σκοράρισμα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 26-15, ενώ με συνεργασία των δύο παικτριών έγινε το 31-18, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Mε ένα γρήγορο 4-0 οι γηπεδούχες πήγαν στο +15 (35-20), όμως ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες του έμενε κοντά στο σκορ (37-26) χάρη στην Κιλαζίδου, ενώ η Ουίλσον με δύο τρίποντα μείωσε την απόσταση στο 40-34 (27'). Το τάιμ άουτ της Καπογιάννη αφύπνισε εν μέρει την ομάδα της και με πόντους της Χαιριστανίδου η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +10 (47-37).

Δύο σερί τρίποντα από Κάρτερ και Κωτούλα δημιούργησαν το 53-37, ζεσταίνοντας ακόμα περισσότερο τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών στο "Π. Γιαννακόπουλος". Τα περιφερειακά σουτ σε συνδυασμό με την δυνατή άμυνα ανέβασαν τον δείκτη της διαφορά στο +18 (58-40 στο 34'), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και συντηρώντας απόσταση ασφαλείας ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 31-20, 47-37, 69-53

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος-Νάστος-Μπακετέα

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα 3(1), Κωτούλα 6(2), Παυλοπούλου 2, Πότερ 8, Σωτηρίου 6, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 8(2), Παλάσκα, Κάρτερ 6(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου 11.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 6, Κιολέογλου 1, Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Κουκουναρίδου, Ουίλιαμς 10, Ουίλσον 21(3), Καρλάφτη 15(1), Πολυμέρου.