Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Πέτρος Μπουκοβίνας που με καίριες αποκρούσεις κράτησε την ΑΕΚ σε καίρια σημεία. Η Ένωση πήρε διαφορά τεσσάρων τερμάτων (15-11) στο ημίχρονο αλλά οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν και μπήκαν και πάλι στο ματς.

Το ματς έγινε θρίλερ στο τελευταίο λεπτό. Ο Λέμος έκανε το 24-24, για να έρθει ο Μυλωνάς να διαμορφώσει το 25-24, 11″ πριν το φινάλε. Στην εκπνοή, ο Μπουκοβίνας πραγματοποίησε νέα διπλή απόκρουση, με τη Σπόρτινγκ όμως να κερδίζει πέναλτι. Το... δοκάρι ήταν εκείνο που έδωσε τελικά τη νίκη στην ΑΕΚ με τον κόσμο να πανηγυρίζει μαζί με τους παίκτες μία τεράστια επιτυχία.

ΑΕΚ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 25-24

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 7-6, 8-8, 12-9, 15-11 (ημ.), 16-15, 18-19, 19-21, 21-21, 23-23, 25-24.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 1, Μπριάτκα, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 8, Καλόμοιρος.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ (Ρικάρντο Κόστα): Σκοκ, Αραούχο 2, Μότα Ντα Κόστα, Σουάρες Ντίας 1, Τίντεμαντ 1, Ροντρίγκεζ, Ρουέσγκα 2, Σαλβαντόρ, Αρσενασβίλι 4, Γασάμα Σισοκό 2, Ταβάρες, Γκασπάρ, Σόνγκαρθ 6, Μπελκαΐντ 1, Φόλκες 1, Μότα Ντα Κόστα Μ. 4.

Διαιτητές: Μαντάκ-Ρουντίνσκι (Σλοβακία). Δίλεπτα:3-6. Πέναλτι: 3/5-1/2.

ΑΕΚ - Σπόρτινγκ Λισαβόνας 25-24