Μπορεί ο Ολυμπιακός να έχασε τη νίκη λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όταν ο Μαντάλινιτς διαμόρφωσε το τελικό 21-21, αλλά κατάφερε να διατηρήσει τον πρώτο λόγο όσον αφορά την κορυφή της βαθμολογίας και συνάμα το πλεονέκτημα έδρας.

Στο ξεκίνημα του ματς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με τρία τέρματα (5-2), με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει άμεσα (5-5) και στη συνέχεια να εκμεταλλεύεται τη δίλεπτη αποβολή του Καραμπουρνιώτη, ανατρέποντας το σκορ (7-8). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ (9-8), αλλά να βρέθηκαν ξανά πίσω πριν το τέλος του ημιχρόνου (9-10).

Στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και με σερί 3-0 πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (12-10), το οποίο διατήρησε για λίγα λεπτά (15-13). Η Ένωση ισοφάρισε σε 18-18 πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το ματς έγινε... θρίλερ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων (20-18) σε κομβικό σημείο.

Η ΑΕΚ απάντησε με 2-0 σερί, φέρνοντας στα ίσα το ματς (20-20), όμως ο Ολυμπιακός μετά από time out βρήκε ξανά τον τρόπο να μπει μπροστά στο σκορ. Οκτώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς, ο Μαντάλινιτς με δυνατό σουτ έκανε το 21-21, το οποίο ήταν και το τελικό στην αναμέτρηση.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημ.), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή - ΑΕΚ 21-21